Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie ma mocnych na bezdomnego

 
Elbląg, Nie ma mocnych na bezdomnego Tak wyglądało "lokum" bezdomnego w listopadzie ubiegłego roku (fot. DK)
Rek

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy na naszych łamach o pewnym bezdomnym, pomieszkującym na podwórzu ulicy Trybunalskiej. Na prośbę bezradnych mieszkańców, mających dość nieproszonego gościa, zadzwoniliśmy wtedy do MOPS-u i Straży Miejskiej, dzięki którym mężczyzna opuścił swoje legowisko. Niedawno powrócił do swojego dawnego „lokum”.

63-letni pan Roman, bo tak ma na imię uciążliwy lokator, bardzo upodobał sobie podwórko na Trybunalskiej. Trudno mu się dziwić, to właśnie przy tej ulicy spędził część swojego życia, zajmując jedno z mieszkań. Mieszkanie stracił, więc zamieszkał na podwórku, pod drzewem rozstawił łóżko.
     - Siedzi tu tak od dwóch, może trzech miesięcy – mówi mieszkanka Trybunalskiej. - Jest to dla nas uciążliwe. Mężczyzna upija się. Nie jest to przyjemny widok. Pomagamy mu, nosimy mu jedzenie, przyjmuje naszą pomoc, zawsze ładnie podziękuje, ale nie można tak na dłuższą metę. Poza tym noce są coraz chłodniejsze. Nie może to tak dłużej zostać.
     Mężczyzna całą zimę spędził w Domu dla Bezdomnych im. Św. Brata Alberta przy ulicy Nowodworskiej. Jednak w marcu musiał opuścić placówkę, ponieważ popijał. Jak poinformował nas pracownik socjalny Domu dla Bezdomnych, drzwi stoją tu zawsze dla niego otworem. Warunkiem jest jednak zachowanie trzeźwości.
– Mężczyzna może jak najbardziej do nas wrócić, jednak trzeba pamiętać, że jest to placówka czasowego pobytu – mówi Paweł Sarnecki, pracownik socjalny placówki. - Niczym dobrym jest przebywanie tutaj latami. Do niczego to nie prowadzi. My stawiamy bezdomnym pewne wymagania od terapii poprzez próby usamodzielnienia się. Z reguły jest jednak tak, że panowie przechodzą terapię, na jakiś czas to im pomaga, a potem znów wracają do picia – dodaje.
     I tym razem na prośbę mieszkańców Trybunalskiej sprawą bezdomnego zajęła się Straż Miejska, która kilka razy próbowała nakłonić mężczyznę do opuszczenia terenu, a w końcu wystosowała pismo do właścicieli posesji, na której przebywa mężczyzna, z prośbą o jej uprzątnięcie.
     Porozumieć z mężczyzną próbował się także pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Nasi pracownicy rozmawiali z panem i ten wyraził chęć pójścia do Domu dla Bezdomnych, jednak nie zgłosił się tam – informuje nas Mirosława Grochalska, dyrektor MOPS. - Niestety nie możemy go do tego zmusić. Pracownik poszedł na Trybunalską raz jeszcze, jednak mężczyzny nie zastał.
     18 września pracownik socjalny MOPS w asyście Straży Miejskiej ponownie przybył na Trybunalską, by nakłonić mężczyznę do powrotu do Domu dla Bezdomnych, mężczyzna był jednak tak pijany, że przewieziono go do noclegowni. Podpisał także oświadczenie obiecując, że uda się Domu św. Alberta. Czy tak się stanie i mieszkańcy pozbędą się uciążliwego sąsiada? – Mężczyźnie w końcu znudzą się ciągłe interwencje Straży Miejskiej i MOPS-u i w końcu tam trafi – zapewnia dyrektor MOPS.
     Czy tak się stanie? Będziemy przyglądać się tej sprawie.
     Pan Roman nie chciał z nami rozmawiać.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • bezradność wladz do potegi, przed 1989 rokiem taka sytuacja nie mialaby miejsca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 2
  (2015-09-22)
 • to prawda. wyłączano gaz, światło ale dachu nad głową nie pozbawiano. były to najczęściej meliny w których i porządni obywatele też gościli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2015-09-22)
 • Q. .a dla azjatów i afrykaczyków są mieszkania i pieniądze a dla Polaków nie ma ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 8
  (2015-09-22)
 • TALAR nie daj się
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  ziomek Talara(2015-09-22)
 • Co na to WYPASIENI URZĘDNICY, którzy za nasze pieniądze mają obowiązek zając się takimi wykluczonymi osobami ? Najlepiej umieją - uczesani i wylizani - staną przed kamerą TV i rozprawiać jaka to ciężka praca i, że nic nie mogą zrobić. Zwolnic ich i niech zasmakują biedy to wtedy zrozumieją problemy takich osób. GRANDA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 6
  lukaszka1989(2015-09-22)
 • Nawet jak ich zwolnia to i tak po znajomosci dostana robote i nigdy biedy nie zasmakuja. Reka reke myje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 3
  bartoszz(2015-09-22)
 • Jeśli mieszkańcy mu pomagacie, nosicie jedzenie to sami sobie jesteście winni.Jest mu tam dobrze i się nie wyniesie , bo po co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 3
  jamess(2015-09-22)
 • zobaczycie jak co roku te darmozjady z MOPSU za pieniadze które mieli dostać bezdomni dostaną nagrody i medale hahahaha koń by się uśmiał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 3
  (2015-09-22)
 • a bezdomni za co mają dostać kasę?? Za to, że się urodzili?? Nikomu nic nie powinno się należeć tylko dlatego, że jest. Jest to policzek dla osób, które ciężko pracują na takie pieniądze co byle menel dostaje za free. W dodatku kasa i tak idzie na alkohol. Trzeba dać kasę takiemu bezdomnemu ale np niech posprząta ulice albo okolicę Gęsiej Góry. A nie tylko daj i daj i nic w zamian
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 2
  AnaHana(2015-09-22)
 • Nic prostszego - wystarczy nie chlać. I nagle rozwiązują się problemy z noclegiem, pomocą, pieniędzmi i zdrowiem. Że też żaden menel jeszcze na to nie wpadł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  (2015-09-22)
 • Jak nikłe są nasze służby i sprawność okaże się po zalewie tałatajstwa muslimskiego. Poczytajcie sobie ich korespondencje z Europy. Co o nas myślą. .. .. Traktują nas w swoich internetowych wiadomościach jak bezpłatny burdel! Oczywiście trzeba znać arabski, ale i tłumacz google też daje rade. Tu teraz jest problemem jeden śmierdzący bezdomny, a co będzie jak 100 wypasionych byczków przepraszam tz uchodżców będzie się nudziło w Elblągu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2015-09-22)
 • AnaNana masz racje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2015-09-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Samochody używane HADM Gramatowski