Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie pozwolili zapomnieć o Polsce

 
Elbląg, Nie pozwolili zapomnieć o Polsce
fot. Michał Skroboszewski

- Tak rozbudowane Państwo Podziemne nie powstało w żadnym z okupowanych krajów. Oddziały zbrojne, wywiad, sądy, zaopatrzenie, edukacja, to przykłady owego drugiego życia, które funkcjonowało i hartowało wielu Polaków, niegodzących się z działaniami okupantów – powiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga podczas dzisiejszych (27 września) obchodów 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zobacz zdjęcia.

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca toczyć walkę przeciw okupantom. Dziś przed elbląskim pomnikiem na skwerze rotmistrza Witolda Pileckiego uczczono pamięć bohaterów podziemnej Rzeczypospolitej.- Kiedy hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja podzieliły Polskę, szybko stało się jasne, że oba totalitaryzmy nie pozwolą na żadne przejawy funkcjonowania Państwa Polskiego – powiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Niezwykle przykrym dla wszystkich Polaków pierwszym dowodem likwidacji państwa było usuwanie polskich symboli z przestrzeni publicznej. To jest właśnie kontekst, w którym społeczeństwo polskie w odruchu obrony tworzyło Państwo Podziemne, które dzisiaj wspominamy – dodał. - Udział w strukturach Państwa Podziemnego niosło ogromne ryzyko, łącznie z tym najwyższym, utratą życia w momencie dekonspiracji. To była cena, którą przyszło płacić za obronę polskości. Polskie Państwo Podziemne to jeden z największych wysiłków mobilizacyjnych polskiego społeczeństwa w XX w.
     O ponadczasowym znaczeniu pojęcia patriotyzmu mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu: - I dziś przychodzi nam bronić polskości, tego, co dla nas najświętsze. Mówią, że to ciemnogród, patriotów nazywają faszystami, a my chcemy być odważni i wierni jak rotmistrz Pilecki. Z nadzieją patrzymy na jasną górę zwycięstwa, jesteśmy wolni jak nigdy dotąd. Musimy tylko nauczyć się korzystać z tej wolności, bo Polska jest bijącym sercem Europy.
     Dla Jadwigi Król, radnej sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, udział w uroczystościach jest obowiązkiem i wyrazem szacunku względem ojca, który brał kiedyś udział w walkach o wolną Polskę: - Przyszłam tutaj ze względu na mojego tatę, który przeszedł cały front, zaczynając od Wilna, przez Westerplatte, Gdynię, Wrocław po Berlin i walczył o wolność Polski. Przeżył wojnę, ale wrócił do domu "poturbowany" psychicznie. Przez długi czas nie chciał opowiadać, jakiej tragedii doświadczył podczas wojny. Chylę czoła jemu i wszystkim Polakom, którzy doświadczyli tych traumatycznych przeżyć.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • aż dziwne, że prorosyjska partia Razem nie robiła kontrmanifestacji wspólnie z oddziałem miejscowego kodu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 10
  mieszkaniecelblaga(2018-09-27)
 • Jak państwo okupowane, to w zgodzie, ale jak wolne - to jak hieny na siebie skaczą. POLACY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2018-09-27)
 • czy jest jakis tydzien bez ciągania dzieci pod pomnik?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 8
  (2018-09-27)
 • 1) niech chodza,to im wyjdzie na zdrowie,2) to Krolewna z GPIS ? Jak tak to pozdro od Zbyszka Garbusiarz ( pomijam roznice przekonan)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  Zbyszek 1(2018-09-27)
 • konsul znowu w lansie, po co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Tffghhuy(2018-09-27)
 • Panie Nowak ! Może zadałby Pan sobie trudu, albo zaprzągł IPN aby podliczyć ile milionów, Polaków musiało zginąć w podobnych zrywach od Potopu Szwedzkiego i kto do tego doprowadził że mocarstwo za Jagiellonów stało się tak słabym państwem ! Jakoś Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumuni, Litwini, Estończycy, Łotysze, Francuzi nie angażowali się zbytnio, a nawet kolaborowali i po II Wojnie mieli lepiej jak my ? Proszę podawać fakty a nie mity i legendy polskie. .. Amen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 5
  (2018-09-27)
 • RobertKoliński Towarzyszu przew. Pruszak, ponoć wyście nauczyciel więc uprzejmie informuję, żebyście młodzieży w głowach nie mącili propagandą - buntownicy wobec rządu emigracyjnego i AK oraz hitlerowscy kolaboranci z NSZ-ONR nie wchodzili w skład Polskiego Państwa Podziemnego, co dziś próbują lansować wśród historycznych ignorantów zwolennicy tej bandyterki przeklętej, m. in. z IPN czy podczas różnego rodzaju kłamliwych spędów w Elblągu. Władze RP, Wódz Naczelny, oficjalne czynniki rządowe, ale także i kościelne, od narodowych bandytów występujących przeciwko legalnej władzy i legalnym siłom zbrojnym RP odcięły się jasno i zdecydowanie: "NSZ tak samo, jak komuniści, i z podobnych powodów, zostali postawieni poza nawias Polski Podziemnej. Polska Podziemna przyjęła zasady demokracji i postępu społecznego i położyła je jako fundament niepodległości. NSZ wyznawał ideologię faszystowską, wrogą demokracji i postępowi społecznemu, komunizm niósł uzależnienie Polski od Rosji i metody polityczne tak bliźniaczo podobne do faszystowskich, że również nie mógł się znaleźć w organizacji, która kierowała walką narodu polskiego w czasie tej wojny. " Zygmunt Zaremba, Polska nie będzie się wstydzić swojego Podziemia, „Światło”, zeszyt 3-4; Paryż, kwiecień 1948 r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 9
  RobertKoliński(2018-09-27)
 • Weź ty już zamilknij!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  Tjefalen siewodnia (2018-09-28)
 • Biedne dzieci, ganianie na imprezki patriotyczne, jak za komuny, tez nas ganiano. .czyli nic sie nie zmieniło. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Oukbukbukg(2018-09-28)
 • RobertKoliński @Tjefalen siewodnia - Milcz i do lektury, prawacki nieuku: Dziś 79 rocznica powołania Służby Zwycięstwu Polski, poprzedniczki Armii Krajowej. Pytacie czasami, czemu wielbiciele skrajnej prawicy posuwają się do deprecjonowania Polskiego Państwa Podziemnego, a nawet do ośmieszania Armii Krajowej i związanych z nią organizacji. Hmm, a my się pytamy - czemu wyznawcy ideologii nacjonalistycznej mieliby w ogóle darzyć Polskie Państwo Podziemne jakąś szczególną sympatią? Czy Zygmunt Zaremba nie pisał, że "NSZ tak samo jak komuniści został postawiony poza nawias Polski Podziemnej", a to dlatego że "wyznawał ideologię faszystowską, wrogą demokracji i postępowi społecznemu"? Warto chyba spojrzeć jacy ludzie i jakie idee leżały u podstaw tworzenia SZP w roku 1939,formacji, która przemieniła się potem w ZWZ, a ostatecznie w słynną AK. Możemy tu oczywiście wspomnieć o ogromnym udziale Polskiej Partii Socjalistycznej w tworzeniu jej struktur. Możemy zacytować generała Grota-Roweckiego, który raportował w lutym 1940 roku, że "PPS ogrywa dominującą rolę polityczną i społeczną (. .. ), a bezstronnie należy przyznać, że w tej chwili jest promotorem wszelkiej myśli politycznej w Kraju". Ale przyjrzyjmy się też liderom samego SZP. (. .. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  RobertKoliński(2018-09-28)
 • RobertKoliński (. .. ) Jej przywódca, generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski (na zdj. po lewej), wprost przyznawał się do swoich socjalistycznych poglądów. Zaraz po utworzeniu SZP zadeklarował w rozmowie z Kazimierzem Pużakiem, swoim wieloletnim przyjacielem, że podziemna organizacja będzie się w swojej pracy kierować wytycznymi ideowymi przedstawionymi przez PPS i ludowców. Sympatykiem PPS-u był Stefan Grot-Rowecki, zastępca dowódcy SZP. "Przyszła Polska musi być czerwona, chłopsko-robotnicza. Jeśli tak miałoby być, jak było - to niech to szlag trafi!" - deklarował jesienią 1939 roku. Jego bliskim przyjacielem był inny z liderów PPS-u, cytowany wyżej Zaremba. "Moimi wrogami, jak zawsze, byli endecy, zwłaszcza ONR" - dodawał w swych wspomnieniach z roku 1939 Henryk Józewski (na zdj. , po prawej), zresztą były PPS-owiec, który w Służbie Zwycięstwu Polski objął funkcję dowódcy okręgu warszawskiego. Przypomnijmy jeszcze może słowa Stefana Korbońskiego, który brał wówczas udział w tworzeniu Polskiego Państwa Podziemnego z ramienia Stronnictwa Ludowego: "Organizacje (nacjonalistyczne) (. .. ) propagują (. .. ) ideologię oenerowską, tj. ustroju wzorującego się na faszyzmie włoskim i nie tylko antykomunistycznego, ale także przeciwnego partiom demokratycznym, poza tym skrajnie nacjonalistycznego i antysemickiego". (. .. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  RobertKoliński(2018-09-28)
 • RobertKoliński (. .. ) Dodajmy teraz do tej listy twórców polskiego podziemia choćby Mieczysława Niedziałkowskiego, redaktora socjalistycznej gazety "Robotnik", dodajmy, że wspólnie deklarowali oni zamiar budowy "Polski Ludowej", a być może przestaniemy się dziwić atakom ze strony fanatyków skrajnej prawicy. Oczywiście i niektórzy z narodowców wzięli udział w budowie konspiracji. Lecz warto pamiętać też, że, jak pisał Jerzy Lerski, późniejszy sekretarz premiera rządu na uchodźstwie, bywało, że "w swym nacjonalistycznym fanatyzmie i rasistowskiej podejrzliwości wyraźnie nie pasowali do społeczno-demokratycznych założeń ideowych, na których bazowało dowództwo i trzon Armii Krajowej". Odcinanie się skrajnej prawicy od dziedzictwa Polski Podziemnej dziwić więc raczej nie powinno. O wiele bardziej powinno dziwić, gdy środowiska te na dziedzictwo Polski Podziemnej się powołują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  RobertKoliński(2018-09-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Czytnik kart kryptograficznych
Domena funkcyjna .com.pl