UWAGA!

Nie (przy)dzwoń za kierownicą

 Elbląg, Za rozmawianie przez telefon podczas jazdy samochodem kierowca może dostać mandat i 5 punktów karnych
Za rozmawianie przez telefon podczas jazdy samochodem kierowca może dostać mandat i 5 punktów karnych (fot. AD)

Samochód wpadł do rowu, a na siedzeniu obok kierowcy policjanci znaleźli telefon komórkowy. Wszystko wskazywało na to, że w czasie jazdy prowadził rozmowę, nie skupił się na drodze i w ten sposób doszło do kolizji. - Takich sytuacji, gdy kierowca telefonuje, wysyła informacje tekstowe, sprawdza pocztę w Internecie, jest coraz więcej - przyznają policjanci. A jest to i niebezpieczne, i kosztowne. Za telefon przy uchu, wysłanego SMS-a czy serfowanie w sieci kierowca może stracić 200 zł, a "zyskać" 5 punktów karnych.

Z badań wynika, że ponad 47% ankietowanych kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy i aż 65% czyta oraz pisze wiadomości tekstowe. Takie zachowania aż czterokrotnie zwiększają ryzyko wypadków. Jednak mimo to, liczba kierowców łamiących prawo w tym zakresie rośnie. Korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia auta w zdecydowanym stopniu obniża koncentrację i tym samym utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze, co grozi nie tylko prowadzącemu auto oraz pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – chociażby po to, by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu.
       Aby zmotywować kierowców do zmiany złych drogowych nawyków ruszył policyjny projekt „Nie [przy]dzwoń za kierownicą”, którego celem jest uświadomienie zagrożeń związanych z korzystaniem z telefonu podczas prowadzenia samochodu.
       - Mam nadzieję, że akcja dotrze do jak najszerszego grona odbiorców, a przede wszystkim do zawodowych kierowców, którzy znaczną część swojego czasu spędzają za kierownicą. Z badań wynika, że zaledwie 24% uczestników ruchu korzysta z zestawów głośnomówiących, natomiast aż 65% ankietowanych kierowców przyznaje, że korzysta z telefonów komórkowych w czasie jazdy. To zatrważające statystyki - przyznaje Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
       A rzecznik elbląskiej policji dodaje: - Coraz częściej dochodzi do takich sytuacji, stąd też zaostrzenie kar za korzystanie z telefonu podczas jazdy. Kierowca może otrzymać mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Dolegliwość finansowa to jedno, ale warto zastanowić się nad wątpliwym "zyskiem" punktów. Pięć zatrzymań i można stracić prawo jazdy - zauważa podkom. Krzysztof Nowacki.
      
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • "Samochód wpadł do rowu, a na siedzeniu obok kierowcy policjanci znaleźli telefon komórkowy. .. " To policja teraz ustala przyczyny wypadków na podstawie tego gdzie leży telefon? Mój telefon zawsze leży na kokpicie lub na siedzeniu pasażera.
  • W ełbłongu srebrnymi samochodami z niebieskimi paskami jeżdżą kierowcy którzy też korzystają z telefonu podczas jazdy i nawet się z tym nie kryją.
  • Wezcie sie lepiej za kierowcow zkm co non stop gadaja przez telefon. Dlaczego ich pracodawca nie ma obowiazku montowania zestawow glosnomowiacych
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    1
    kupers(2015-05-13)
  • Witam - jak zwykle ciekawy temat. Wszystko na rzecz BRD (bezpieczeństwo ruchu drogowego) Pytam się gdzie są przepisy na temat używania CB radia, nawigacji, no już nie wspomnę o zwykłym radiu w samochodzie. (wszystko to odwraca uwagę) Jak będzie wypadek i ktoś ma zamontowane CB radio to znaczy że jest ok - bo niema przepisów, a jak leży telefon no to już jest jazda bo jest przepis. Co mają na celu przepisy??? Zachowanie Bezpieczeństwa czy szybkie nabijanie kasy? Zachęcam do uczestnictwa w tym wątku. Pozdrawiam
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    pololoko(2015-05-13)
  • Tyle co mandat, kosztuje radio samochodowe z zestawem głośnomówiącym.
  • Co za idiotyzm! Ja niemal zawsze kładę telefon na siedzeniu pasażera i to nie oznacza, że z niego w tym czasie korzystam. Nie przyjąłbym mandatu, bo łatwo to udowodnić.
  • E tam. Ja kilka razy nawet maila skleciłem :D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    mamrot(2015-05-14)
  • "Samochód wpadł do rowu, a na siedzeniu obok kierowcy policjanci znaleźli telefon komórkowy. Wszystko wskazywało na to, że w czasie jazdy prowadził rozmowę" pewnie ze rozmawial przez telefon. .. Po tym jak wpadl do rowu na jednej z naszych pieknych rownych drog z poboczem. .. NAJPIERW ZMIENCIE SYSTEM A POZNIEJ CZEPIAJCIE SIE LUDZI W TYM CHORYM KRAJU!!! POLICJA I RZAD MA W*JE TO I LUDZIE MAJA
  • To jest tylko bla, bla, bla. .. .po pierwsze kary za dzwonienie telefonem komórkowym w aucie kara jest zbyt mała, po drugie co drugie auto to widzi się kogoś dzwoniącego i komórkę przy uchu. Skoro ja widzę takich to dlaczego nie widzą tego policjanci? Wystarczy wyjechać nieoznakowanym autem i tylko wyłapywać dzwoniących za kierownicą, gwarantuję setki takich przypadków w ciągu paru godzin. Z mojego punktu widzenie to dużo się pisze czy też mówi o tej patologi, ale nic w rzeczywistości się konkretnie nie robi !!!!!
  • Jedzie policja a za nimi facet w samochodzie gada przez telefon i co nie widzieli że gada czy mają to głeboko w d***e.
Reklama