Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niedziela Palmowa

Kościół wspomina w tym dniu uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ważnym elementem Niedzieli Palmowej są procesje z poświęconymi palmami, które praktykowane były przez chrześcijan w Jerozolimie już w IV wieku. Sam zwyczaj święcenia zielonych gałązek, wprowadzony został do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku.

W tradycji Kościoła poświęcone palmy symbolizują zapowiadaną w Starym Testamencie mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej palmy postrzegane były przez wieki jako symbol corocznej odnowy roślin, były zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania. Najpiękniejsze procesje z palmami odbywają się na Kurpiach i w Karpatach Zachodnich, gdzie co roku organizowane są konkursy na najwyższe i najpiękniejsze okazy.
     W Polsce palmy wielkanocne robi się zazwyczaj z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych świeżymi lub sztucznymi kwiatami, kolorową bibułą i wstążkami. Do palm wkłada się także rośliny „wiecznie zielone” takie jak gałązki borówek, bukszpanu i barwinek.
     Niegdyś z palmami wielkanocnymi wiązały się liczne wierzenia i obrzędy ludowe. Najkorzystniejsze według nich było działanie poświęconych palm wykonanych z gałązek młodej wierzby, ustrojonych kwiatami, ziołami i kłosami. Po powrocie z kościoła dla zdrowia, dostatku i urody uderzano się lub dotykano palmą, wołając: „Palma bije, nie ja biję”. Poświęconą palmę zatykano także za święty obraz do następnej Wielkanocy, aby strzegła dom od wszelkiego złego i użyczała mu błogosławieństwa Bożego. Miała też chronić gospodarstwo od pioruna i pożaru, osłaniać zasiewy przed złą pogodą, a ludzi i zwierzęta przed chorobami. Krowy wypędzane po raz pierwszy wiosną na pastwisko gładzono palmami po karkach, błogosławiąc je w ten sposób, by się dobrze chowały i dawały dużo tłustego mleka. Z gałązek wyciągniętych z palm wykonywano malutkie krzyżyki, które wtykano w pierwszą bruzdę podczas orki, aby ziemia wydała obfity plon. Rybacy przywiązywali kawałki palmy do swoich sieci w intencji obfitych połowów. Współcześnie pięknie wykonane i kolorowe palmy są ważnym elementem świątecznej dekoracji mieszkań i stołów wielkanocnych.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW START