UWAGA!

Niedziela Palmowa

W tradycji Kościoła poświęcone palmy symbolizują zapowiadaną w Starym Testamencie mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej palmy postrzegane były przez wieki jako symbol corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

W Niedzielę Palmową wierni wspominają uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ważnym elementem świętowania tego dnia są procesje z poświęconymi palmami, które praktykowane były przez chrześcijan w Jerozolimie już w IV wieku. Sam zwyczaj święcenia zielonych gałązek wprowadzony został do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku.
      
       Palmy po polsku
      
W Polsce palmy wielkanocne robi się zazwyczaj z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych świeżymi lub sztucznymi kwiatami, kolorową bibułą i wstążkami. Do palm wkłada się także rośliny „wiecznie zielone”, np. gałązki borówek, bukszpanu i barwinek, które nawiązują do używanych w krajach o cieplejszym klimacie prawdziwych liści palmowych.
       Najpiękniejsze procesje z palmami odbywają się na Kurpiach i w Karpatach Zachodnich, gdzie co roku organizowane są konkursy na najwyższe i najpiękniejsze okazy.
      
       Na ludowo
      
Niegdyś z palmami wielkanocnymi wiązały się liczne wierzenia i obrzędy ludowe. Najkorzystniejsze według nich było działanie poświęconych palm wykonanych z gałązek młodej wierzby, ustrojonych kwiatami, ziołami i kłosami. Po powrocie z kościoła, dla zdrowia, dostatku i urody, uderzano się lub dotykano palmą, wołając: „Palma bije, nie ja biję”. Poświęconą palmę zatykano także za święty obraz do następnej Wielkanocy, aby strzegła dom od wszelkiego złego i użyczała mu błogosławieństwa Bożego. Miała też chronić gospodarstwo od pioruna i pożaru, osłaniać zasiewy przed złą pogodą, a ludzi i zwierzęta przed chorobami. Krowy wypędzane po raz pierwszy wiosną na pastwisko gładzono palmami po karkach, błogosławiąc je w ten sposób, by się dobrze chowały i dawały dużo tłustego mleka. Z gałązek wyciągniętych z palm wykonywano malutkie krzyżyki, które wtykano w pierwszą bruzdę podczas orki, aby ziemia wydała obfity plon. Rybacy przywiązywali kawałki palmy do swoich sieci w intencji obfitych połowów.
       Współcześnie pięknie wykonane i kolorowe palmy są ważnym elementem świątecznej dekoracji mieszkań i stołów wielkanocnych.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wiosna. Za oknem śnieg za oknem mróz rzecz z goła nie pojęta bo w kalendarzu wiosna już i wielkanocne święta, Lecą żurawie gęsi łabędzie już wszędzie słychać ich gadki a wyglądają wniebowzięcie niczym podniebne statki, jakby wołały znowu jesteśmy witajcie otwórzcie bramy na dworze wiosna budzi się życie dlatego co rok wracamy. Przekwitły bazie przebiśniegi i kret swój wystawia nos a śnieg wciąż pada i wciąż wiruje jak dzikie stada os. I choć powoli zima odchodzi znów robiąc miejsce wiośnie my ją witamy jak co roku gorąco i radośnie. Henryk Siwakowski
Reklama