Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niedziela Palmowa

W tradycji Kościoła poświęcone palmy symbolizują zapowiadaną w Starym Testamencie mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej palmy postrzegane były przez wieki jako symbol corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

W Niedzielę Palmową wierni wspominają uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ważnym elementem świętowania tego dnia są procesje z poświęconymi palmami, które praktykowane były przez chrześcijan w Jerozolimie już w IV wieku. Sam zwyczaj święcenia zielonych gałązek wprowadzony został do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku.
     
     Palmy po polsku
     
W Polsce palmy wielkanocne robi się zazwyczaj z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych świeżymi lub sztucznymi kwiatami, kolorową bibułą i wstążkami. Do palm wkłada się także rośliny „wiecznie zielone”, np. gałązki borówek, bukszpanu i barwinek, które nawiązują do używanych w krajach o cieplejszym klimacie prawdziwych liści palmowych.
     Najpiękniejsze procesje z palmami odbywają się na Kurpiach i w Karpatach Zachodnich, gdzie co roku organizowane są konkursy na najwyższe i najpiękniejsze okazy.
     
     Na ludowo
     
Niegdyś z palmami wielkanocnymi wiązały się liczne wierzenia i obrzędy ludowe. Najkorzystniejsze według nich było działanie poświęconych palm wykonanych z gałązek młodej wierzby, ustrojonych kwiatami, ziołami i kłosami. Po powrocie z kościoła, dla zdrowia, dostatku i urody, uderzano się lub dotykano palmą, wołając: „Palma bije, nie ja biję”. Poświęconą palmę zatykano także za święty obraz do następnej Wielkanocy, aby strzegła dom od wszelkiego złego i użyczała mu błogosławieństwa Bożego. Miała też chronić gospodarstwo od pioruna i pożaru, osłaniać zasiewy przed złą pogodą, a ludzi i zwierzęta przed chorobami. Krowy wypędzane po raz pierwszy wiosną na pastwisko gładzono palmami po karkach, błogosławiąc je w ten sposób, by się dobrze chowały i dawały dużo tłustego mleka. Z gałązek wyciągniętych z palm wykonywano malutkie krzyżyki, które wtykano w pierwszą bruzdę podczas orki, aby ziemia wydała obfity plon. Rybacy przywiązywali kawałki palmy do swoich sieci w intencji obfitych połowów.
     Współcześnie pięknie wykonane i kolorowe palmy są ważnym elementem świątecznej dekoracji mieszkań i stołów wielkanocnych.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Wiosna. Za oknem śnieg za oknem mróz rzecz z goła nie pojęta bo w kalendarzu wiosna już i wielkanocne święta, Lecą żurawie gęsi łabędzie już wszędzie słychać ich gadki a wyglądają wniebowzięcie niczym podniebne statki, jakby wołały znowu jesteśmy witajcie otwórzcie bramy na dworze wiosna budzi się życie dlatego co rok wracamy. Przekwitły bazie przebiśniegi i kret swój wystawia nos a śnieg wciąż pada i wciąż wiruje jak dzikie stada os. I choć powoli zima odchodzi znów robiąc miejsce wiośnie my ją witamy jak co roku gorąco i radośnie. Henryk Siwakowski
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2012-04-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 4
Szkło ozdobne 6
AMK Szkło ozdobne 9
AMK Zabudowa baru