Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Nikt tego za was nie zrobi...

Dwie rozmowy: z Czesławem Dębskim, kandydatem na prezydenta z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców "Czas na Elbląg", i Henrykiem Słoniną, kandydatem na prezydenta koalicji SLD-UP.

Dostał się pan do drugiej tury wyborów prezydenckich. Jak pan to przyjął?
     Czesław Dębski: Jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami, ponieważ dostałem się do drugiej tury. Tego oczekiwaliśmy i wierzyliśmy. Zaskoczeniem dla mnie jest bardzo niska frekwencja, a w związku z tym odnieśliśmy bardzo duży sukces.
     
     Ale z drugiej strony trudno być prezydentem wybranym przez 30 proc. mieszkańców miasta...
     Cz.D.: Jest to refleksja bardzo poważna. Źle będzie, kiedy ktokolwiek wygra wybory dwunastoma, piętnastoma procentami poparcia elblążan. Nie będzie to pełny mandat zaufania mieszkańców dla plenienia tej funkcji. To jest przykre i trudne dla przyszłego prezydenta, a szczególnie dla mnie, bo ja chciałbym być prezydentem wszystkich elblążan i zrobić dla Elbląga to, o czym mówię w swoim programie.
     
     Czy w jakiś sposób będziecie państwo zmieniać kampanię?
     Cz.D.: Musimy dużo zmienić, nawet bardzo dużo tak, aby zachęcić mieszkańców do udziału w wyborach. Chcielibyśmy mieć mandat pełnego zaufania, żeby wybrała nas zdecydowana większość elblążan, bo gwarantujemy rozwój naszego miasta i nadanie tempa rozwoju.
     
     A jak będzie wyglądała ta inna, zmieniona kampania?
     Cz.D.: Nie chciałbym dzisiaj tutaj mówić, jaka. Na pewno nie będzie to kampania negatywna. Nie będę schodził do niskiej półki. Możemy mówić o pewnych faktach czy rzeczach, które są złe. Chcemy pokazać co, kiedy i jak chcemy zrobić i tym chcemy zachęcić do głosowania. Społeczeństwo nie wierzy w zmiany lub uważa, że nic się nie da zrobić. To jest bardzo złe, musimy pobudzić nowego ducha, żeby to zmienić.
     __________________________________________________
     
     Jest druga tura, a chyba miało jej nie być...
     Henryk Słonina: Trudno to powiedzieć, ale zakładaliśmy, że drugiej tury nie będzie. Przyznam się, że po cichu liczyłem, ze przekroczę 50 proc. poparcia. Stało się inaczej, zabrakło niespełna jednego procenta. Trudno, może to pech? Z tym się trzeba pogodzić.
     
     Nie ma pan dość kampanii?
     H.S.: Mam dość dlatego, że jest tyle różnych spraw, w których trzeba podejmować decyzje... Odkładałem wszystko po 27 października, w tej chwili dalej nie mogę się w pełni angażować, bo teraz byłoby niepoważne podejmowanie jakichkolwiek decyzji strategicznych. Można być zmęczonym kampanią, bo ja od początku prowadziłem kampanię pozytywną. Myślałem, że będzie to kampania na zasadzie wymiany argumentów, co do relacji programu, a tu hasła i dyskredytowanie tego, co zostało zrobione i tłumaczenie się, że to nieprawda. A w żadnej z tych wypowiedzi odnośnie nowych programów i pomysłów nie usłyszałem, jak to trzeba zrobić, a my mamy program, wiemy co i jak to zrobić i mamy na to gwarancje finansowe z różnych zródeł. Opowiadanie elblążanom, że się przyjdzie i nagle się zmieni - to nierealne.
     
     Spodziewa się pan dużej frekwencji podczas drugiej tury wyborów?
     H.S.: Trzeba ubolewać nad tym, że była tak niska frekwencja w I turze, bo 32 proc. to jest mało. Trzeba zrobić wszystko, by bardziej włączyć mieszkańców w to, co się dzieje w mieście. Zawsze uważałem, że mieszkańcy są bardziej zaangażowani, wydawało się, że żyją tym miastem, a tu przychodzą wybory i jest tak słaba frekwencja. Ten problem wypadałoby dać do zbadania socjologom. Boję się, że w drugiej turze może być jeszcze mniejsza frekwencja, dlatego apeluje do mieszkańców: przyjdźcie na wybory 10 listopada. Nie można tego zostawić innym.
     
     ***
     
     Danuta Janczuk, do niedzieli kandydatka Samoobrony na urząd prezydenta Elbląga, zapowiedziała, że jej ugrupowanie opowie się jednym z kandydatów, ale jest pewnien warunek: Samoobrona poprze tego, kto poprze program Samoobrony.
     Dotychczasowe stanowisko PSL, raczej nie zostanie zmienione - podkreśla Jerzy Konarzycki. Ludowcy poprą Henryka Słoninę, ale nie jako członka SLD-UP, ale - jak się wyraził Konarzycki - dobrego prezydenta.
     A Liga Polskich Rodzin? Członkowie tego ugrupowania mają głosować według własnego sumienia. Raczej nierealna jest propozycja Witolda Łady, do niedzieli kandydata tego ugrupowania na prezydenta miasta, który powiedział:
     - Proponuję, by ten, kto wygra, został prezydentem, ten kto przegra – wiceprezydentem. Ja, ponieważ otrzymałem trzeci wynik w pierwszej turze, będę obu panom pomagał.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pan Słonina powinien iść na zieloną trawkę i spróbować zupki z Bidulu".Może wtedy by wiedział jak się żyje w Elblągu.Marzy mu się tylko intratny stołek,żeby na następne cztery latka zapewnić sobie wikt.A wyborcy suchy chlebek wpie....... . Ja na wyborach nie byłam i nie pójdę ,bo nie będę popierać obietnic i zakłamania. Sami doprowadziliście do tego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkanka Elbląga(2002-10-29)
 • Fakt. Niska frekwencja zupełnie zaciemnia rzeczywistą popularność obu kandydatów. Debiut Dębskiego z pewnością udany. Czy skwitowanie przez Prezydenta Słoninę wyborów słowem "pech" to jedyna głębsza refleksja? Proponuje zachęcić znajomych i rodzinę do ruszenia się 10.11.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-10-29)
 • To wlasnie przez takie osoby co obrażać i oskarżać no oczywiście jeszcze inco gnito nic się w Elblągu nie zmieni. W takim razie jak tak zle wam w Elblągu to tyle pięknych miast i miasteczek w Polsce więc proszę bardzo. Za takikmi mieszkańcami nikt nie będzie płakał. A na koniec nadmienię, że nie popierając nikogo, nawet tego znieanwidzonego przez Was prezydenta Słoninę nie powinniście chodzić po nowym pasażu, jezdzić tramwajem 4 ani 5, korzystać w przyszłości z nowego wyjazdu z Elbląga, itp... Bo przecież to nie pasuje. A jeśli wychodzi się z założenia że będzie luksus w miasteczku gdy w całym kraju recesja to albo inteligencja upada albo po prostu ignorancja i lekceważenie, hehehehe :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pitbull(2002-10-30)
 • Nie wszystko jeszcze stracone jest bardzo duża szansa, żeby wybory na prezydenta wygrał pan DĘBSKI. Na Słoninę oddano ok. 15 tys. głosów to niewiele w stosunku do ok. 95 tys. uprawnionych. Wszyscy kto żyw 10-tego listopada do urn i głosy na pana Dębskiego jeśli nie chcemy żeby Elbląg dalej ślimaczył się w maraźmie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  D.B.(2002-10-30)
 • Do Pitbulla! Czy na cztery lata rządów to aż tak dużo pan Słonina zdziałał? Wybudował most, który zanim zacznie funkcjonować trzeba będzie remontować bo nie ma do niego dojazdów, po to żeby te tramwaje mogły jeździć trzeba było rozkopać nowe skrzyżowanie - bo nikt z ekipy pana Soniny nie pomyślał żeby tory już w trakcie budowy tego skrzyżowania przeciągnąć 50 m dalej, remonty dróg zaczyna się na jesień (Bema) po to żeby w zimę przerwać roboty a nam utrudnić poruszanie się w tym rejonie. Najciekawsze zaś jest to, że wszystko to robą firmy z innych miast nie z Elbląga - a pan prezydent Słonina tak bardzo kocha Elbląg. Może należałoby pomóc naszym elbląskim firmom, a jednocześnie zmniejszyć tak wielkie bezrobocie? Nie, epiej było remontować stare miasto tak, że wszystkie małe sklepy, kawiarnie i pizzerie o mało nie upadły - tak robi dobry gospodaż? Już słyszę te głosy, że nasze elbląskie firmy są za drogie - a może są za biedne żeby móc odpowiednio załatwić sobie takie zlecenie?! A gdzie jest nasza elbląska policja i służba miejska? Już mówię - łapią staruszków źle przechodzących przez ulicę i właścicieli leciwych maluchów i fiatów 125p za byle co, natomiast tzw. dresiarze i ich BMWe są w Elblągu nietykalne. Tak wygląda Elbląg po czterech latach bezwarunkowych rządów SLD. No ale się rozpisałem - idę głosować na Czesława Dębskiego i wszystkim rozsądnie myślącym radzę to samo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Dziadek(2002-10-30)
 • droga mieszkanko Elblaga chciałby Ci powiedzieć że jak nie byłaś na wyborach to Ty i tacy jak Ty doprowadzili do tego co jest bo to tak jakbyś powiedziała że mi jest dobrze i nic nie musi się zmieniać. Aby coś się zmieniło najpierw zmień się Ty i idz 10 zagłosuj na Dębskiego, potem możesz mieć pretensje do władzy i ludzi. Powiem wprost zasłuzyliśmy na to co jest i obawiam się że w Elblagu będzie rządzić Słonina bo SLD ma swoich fanatyków którzy byli na wyborach i pójdą znowu.a wystarczy aby 10% poszło więcej i prezydentem będzie nowa osoba, która być może ma program naprawy a na pewno takiego programu nie ma Słonina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Boczek(2002-10-30)
 • Dajcie spokoj z tymi komentarzami do wypowiedzi tego komucha Pitbula - szkoda czasu i klawiatury - to zwyczajny slepu i ufny beton towarzyszy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-10-30)
 • Ty niewidzialny (przedmowca) smieje sie z ciebie jak jeszcze komunistow wspominasz i innych od takowych wyzywasz hehehe:) Twoja wiedza, co ja mowie, twoje belkoty nawet w 10% nie opieraja sie na jakim kolwiek poziomie intelektualnym wiec skoncz z tymi smiesznymi chaslami propagandowymi. Bo takie bzdury to moze kazdy wymyslec lub powtarzac po czlonkach bylego PZPR, wlasnie tak jak ty ! :) Via "dziadek" Zanim swoje zaaczniesz swoje sądy na temat rozbudowy miasta , typu linie tramwajowe i most to najpierw powinienes spojrzec w plan zagospodarowania przestrzennego miasta spojrzeć i wtedy dowiesz sie dlaczego tak wlasnie zbudowano.Nie bede wyjasnial bowiem za duzo informacji , odsylam do Urzędu Miasta. A co do dalszej wypowiedzi to rzeczywiscie masz w wiekszości racje, zgadzam się. No ale nobody is perfect hehe:) W każdym bądz razie nie postuluje na żadnego z kandydatów, a jedynie zestawienie dokonań byłego prezydenta i jego konkurenta. PS. Prosze nie uzywac nicka jesli nie jest jego (d......) :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pitbull(2002-10-30)
 • my tu sobie gadu, gadu, tradycyjnie - oko za oko, ząb za ząb i hejże, opluwajmy się w nieskończoność... A może by tak każdy z nas na chwilę przestał rajcować się nawzajem i zadał sam sobie tylko jedno pytanie - JAK MI BYŁO PRZEZ OSTATNIE 8 LAT ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-10-30)
 • Szanowny Pan Dębski zadał pytanie o stan miasta - słusznie. Tylko, że miasto to nie biznes - są tu również ludzie i spełnia ono funkcje społeczne. Jak ma być dobrze w kasie skoro ktoś kładzie od wielu lat elbląskie firmy ....... może teraz czas na EB. I tak mi sięwydaje. Ta firma też sięodstrzeli - to pewne. MOja propozycja jest taka zamiast pytać miasto o stan kasy Panie Debski prosze opowiedzieć o "rozwoju" EB, ilu ludzi zatrudniało, jaką miało sprzedaż, jaką reklamę, ile kasy ect. I na tą sytuajcę nałożyć obecny stan w EB w tych samych parametrach. Mam nadzieję, że Panu się tak nie pogorszyło jak mieszkańcom. No bo niby dlaczego?????? Proszę nie zadawać pytań a opowiedzieć w cyfrach o niby swoich sukcesach biznesowych. Powodzenia w II turze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Analityk(2002-10-30)
 • Jak czytam te niektóre opinie to przykro mi sięrobi, ze moimi współmieszkańcami sątacy ..... amerykanie. Podniecacie się obietnicami pana Dębskiego. A co on zrobił???? Mogę Pana Dębskiego szanować jako człowieka, ale nie jako zarządzającego. Po czynach oceniajcie ludzie. Mało w recesji dokonano zmian? Jak rozwijają sięinne miasta powiatowe. Wyjedźcie gdzieś indziej zobaczcie. Nawet sobie nie zdajecie sprawy jak tutaj się zmieniło malkontenci. Tam gdzie rządzi prawica coś sięzmienia???? A co zmieniało sięgdy w Elblągu rządził pan Gburzyński z kolegami. Jaką wy macie krótką pamięć. Z takim społeczeństwem daleko nie zajedziemy. A propos: gdzie na zachodzie rządzi prawica?? Douczcie się - edukacja ważna rzecz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-10-30)
 • Nie potrafie jednego zrozumiec. Swego czasu pan Slonina w odpowiedzi na moje pytanie chwalil sie tym ze nie potrafil zatrzymac az DWOCH potencjalnych inwestorow :( Bardzo przykre gdy prezydent duzego miasta robi z porazki NIBY-sukces, a tak niestety sie juz stalo. Zeby nie bylo zbyt jednostronnie krzywdzaco mam tez zarzut co do pana Debskiego. Mowic jak to zle jest i przez kogo taka sytuacja ma miejsce jest bardzo fajne. Problem w tym ze w momencie wygrania wyborow nie zmienia sie sytuacja MIASTA a jedynie zwyciezcy... Elblag wcale nie ma zdecydowanie mniejszego budzetu niz inne porownywalne miasta w Polsce, z ktorymi lubili go porownywac lokalni politycy w latach 1995-1997. Problem w tym ze Elblag nie ma PREZYDENTA ktory KOCHA NASZE MIASTO, a przy okazji nie boi sie krytyki, rozsadnej oczywiscie... Przykro patrzec - naprawde
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pROSiAczek (sercem elblążanin)(2002-10-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy