Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nim nadejdą wakacje

Elbląg, Nim nadejdą wakacje
O historii Elbląga ciekawie opowiada - w cieniu Piekarczyka - Piotr Adamczyk (fot. MAH)

W ostatnim tygodniu kończącego się roku szkolnego elbląscy muzealnicy zapraszają na ciekawe spotkania z historią. Zwiedzić można Bramę Targową i obejrzeć makietę siedemnastowiecznego Elbląga. Poznać najciekawsze miejskie legendy, w tym tę o dzielnym piekarczyku. Sprawdzić, co działo się z miastem podczas II wojny światowej.

Wszystkie trzy tematy zajęć realizowane są w oparciu o średniowieczną Bramę Targową w Elblągu, jak też obiekt Ratusza Staromiejskiego i udostępnioną tam od niedawna makietę. Uczestnicy mogą się dowiedzieć, co to takiego jest legenda. Mają możliwość zapoznania z kilkoma legendami dotyczącymi Elbląga i regionu. Utworzą elbląską mapę legend. Starsi uczestnicy poszukają historycznych i geograficznych uzasadnień. Na zakończenie zajęć legenda wakacyjna - dlaczego woda morska jest słona? - w której dzieci biorą czynny udział. To zajęcia dla młodszych klas szkoły podstawowej. Kolejne zajęcia to poznawanie dziejów Bramy Targowej, jej budowy i rozbudowy. Uczestnicy zapoznają się, m.in. z oryginalnym umiejscowieniem wejścia na Bramę, jak też elementami legendy o Piekarczyku w poszczególnych miejscach Bramy. Przejście do Ratusza Staromiejskiego i zapoznanie się z makietą Elbląga, głównie elementami fortyfikacji miejskich. Te zajęcia są przygotowane dla różnych grup wiekowych, od najstarszych przedszkolaków, aż po gimnazjalistów. Dla najstarszych, czyli uczniów gimnazjów iszkół ponadgimnazjalnych jest przygotowany temat trzeci, czyli Elbląg czasów wojny. To przedstawienie miasta w czasach II wojny światowej, od września 1939 roku do maja 1945 roku. Obrazy wojny we wspomnieniach, fotografiach i dokumentach. Efekty wojny, zniszczenia i wymiana ludności.
     Zajęcia umawiać można na terminy od poniedziałku do czwartku, godziny 10 -14. Poszczególne zajęcia trwają ok. godziny. Sposób rezerwacji: umawianie telefoniczne w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu: tel. stacjonarny 55 232 40 68., tel. komórkowy 666 840 787, e-mail: piotr.adamczyk@muzeum.elblag.pl lub formularz kontaktowy na stronie edukacyjnej Muzeum.
Tomasz Gliniecki, kierownik Działu Edukacji i Promocji MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Czapka z nadrukiem
Polar z haftem