Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Nowa siedziba ERKON-u

Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych zmienia swoją siedzibę. Biuro stowarzyszenia mieścić się będzie przy ul. 12-lutego 5a.

Dotychczas redakcja miesięcznika niepełnosprawnych “Razem z Tobą”, biuro Uniwerystetu III Wieku oraz pośrednictwo pracy dla osób niepełnosprawnych, które prowadzone są przez ERKON, mieściły się w jednym dwunastometrowym pomieszczeniu.
     Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych działa od 1994 r.
     - Zajmujemy się głównie wyrównywaniem szans osób niepełnosprawnych, ale także i bezdomnych, starszych czy samotnych - mówi Ewa Sprawka, konsultantka ds. osób niepełnosprawnych przy ERKON. - Najważniejsza jest informacja, a czasami wystarcza zwyczajna rozmowa i zrozumienie problemu, by pomóc.
     Od 1997 r. ERKON wydaje bezpłatny miesięcznik osób niepełnosprawnych "Razem z Tobą", w którym można znaleźć porady prawne, zdrowotne czy tzw. artykuły interwencyjne dotyczące problemów niepełnosprawnych. Miesięcznik finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Zarządu Miasta. Pozyskane fundusze pokrywają wyłącznie koszty druku, redakcja pracuje społecznie. W 1999 r. założony został Uniwerystet III Wieku, z edukacji którego skorzystało już 110 osób. Od września 2000 r. ERKON prowadzi także biuro pośrednictwo pracy dla osób niepełnosprawnych.
     - Wiele osób nie wie, jak skorzystać ze swoich praw dotyczących renty, innych świadczeń socjalnych lub zdobycia zatrudnienia jako osoba z grupą inwalidzką – mówi Ewa Sprawka i przytacza jeden z przykładów. - Pewnego dnia przyszedł do nas 29-letni mężczyzna, bez zameldowania, pracy i środków do życia z widoczną niepełnosprawnością. Pomogliśmy mu w wyrobić dokument tożsamości, zdobyć odpowiednie dokumenty stwierdzające stopień niepełnosprawności oraz w podjęcie dorywczej pracy.
     W ERKON-ie udzielane są bezpłatne porady prawne, odbywają się także kursy obsługi komputera, z których skorzystało już 60 osób.
     W Telewizji Elbląskiej prezentowana jest audycja redagowana przez pracowników ERKON-u "Obywatel poznający swoje prawa".
     Stowarzyszenie zajmować będzie teraz trzy pokoje o powierzchni 68 m. kw.
     - Nowa siedziba daje nam nowe możliwości, planujemy rozszerzenie działalności pośrednictwa pracy, wreszcie redakcja naszego miesięcznika będzie miała swoje pomieszczenie – dodaje Sprawka. - Planujemy także założenie ośrodka szkoleniowego dla osób niepełnosprawnych, który pomoże w zdobyciu odpowiedniego wykształcenia czy przeszkolenia.
     Wiele zależy jednak od kondycji finansowej. Obecnie ERKON zatrudnia 7 osób, jest także pięciu wolontariuszy.
     - Nie jesteśmy nastawieni na zysk, zyskiem dla nas jest jeśli pomożemy człowiekowi. Jednak byśmy mogli się rozwijać, potrzebujemy chętnych osób, wolontariuszy, którzy gotowi są nam pomagać – podsumowuje konsultantka. - Potrzebny jest także choćby używany sprzęt komputerowy oraz meble na wyposażenie nowego biura.
     Oficjalne otwarcie nowej siedziby ERKON-u nastąpi 30 stycznia br.
Michał Weiss
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A gdzie ta nowa siedziba ? W Elblągu ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  edzio(2003-01-21)
 • Naucz się czytać,patałachu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  stałyczytelnik(2003-01-21)
 • "staly czytelnik" - tez patalach tylko do kwadratu; a gdzie ty tyczytales, ze siedziba jest rzeczywiscie w Elblagu a nie np. w Gronowie Elblaskim? Tak szybko czytasz, ze wydaje ci sie ze wiesz co przeczytales.Czy masliz, ze jak ellaskie to musi miec siedzibe w Elblagu. Powiat Elblaski niekoniecznie musi miec swoj zarzad w Elblagu. Pokory!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Uwazny czytelnik(2003-01-21)
 • O czym ta dyskusja. Może ktoś by coś dobrego o ERKONie powiedział. Siedzą tam mądrzy i dobrzy ludzie, którzy tak wiele dobrego zrobili dla środowisk nie tylko osób niepełnosprawnych, że gdyby wszystkie instytucje w Elblągu posiadały tak kompetentnych pracowników bylibyśmy w czołówce miast polskich. Cieszę się, że mają się gdzie podziać i choć nie korzystam z ich pomocy wiele dobrego słyszałam. Szczególnie o Pani Ewie Sprawce i Pani Teresie Bocheńskiej. A może by sklonować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblążanka(2003-01-21)
 • Jestem przeciwniczką klonowania i tu mogę swoje przekonanie poprzeć konkretnym przykładem. - Ewa Sprawka jest osobą inteligentną i twórczą /klonować/, ale niepełnosprawną na skutek choroby /nie klonować/. Teresa Bocheńska jest osobą inteligentną i twórczą /klonować/, ale za dobrą na dzisiejsze czasy /nie klonować/. To są, oczywiście, żarty, a całkiem serio obie panie zrobiły wiele dla środowiska niepełnosprawnych w Elblągu. Mam nadzieję, że ERKON-owi i interesantom dobrze będzie służyć nowa siedziba.---Mimo drobnych usterek, Michał Weiss przygotowal ciekawą informację o ERKON.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2003-01-21)
 • z 12-lutego na królewiecką, a zkrólewieckiej na 12-lutego. to gdzie mam ich szukać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ja(2003-01-22)
 • Kiedyś, kiedyś ERKON mieścił się na 12 Lutego 5a, później /do dzisiaj/ na Królewieckiej 15. Od jutra wraca "na stare śmieci" tj. 12 Lutego 5a. Tylko nie od frontu, ale od strony "Kwadroteksu". Jest tam nowowybudowany podjazd dla wózków inwalidzkich więc łatwo się zorientować. Nie ma natomiast bardzo potrzebnego miejsca do parkowania i niepełnosprawni będą mieli jednak tor przeszkód, szczególnie zimą. Telefon/fax 232 69 35 pozostaje bez zmian, dochodzą nowe numery: 237 41 50 i 51. Pod tym samym adresem swoją siedzibę będzie miał Polski Związek Głuchych fax: 641 09 65.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bywalec(2003-01-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED