Czwartek 20-09-2018, imieniny Eustachego, Euzebii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Sowa na Święcie Chleba Sowa na Święcie Chleba

Nowy status przejścia granicznego

Nabiera międzynarodowego znaczenia drogowe przejście graniczne Gusiew - Gołdap. Dla strony rosyjskiej właśnie tędy wiedzie najkrótsza droga z obwodu kaliningradzkiego do Rosji z ominięciem dróg litewskich.

Oczywiście, trzeba przejechać ponad 80 kilometrów przez terytorium Polski i wjechać na teren Białorusi. Pokonanie dalszej trasy (Białoruś i Rosja mają unię celną) jest już tylko formalnością, chociaż obywatele rosyjscy napotykają i tam przeróżne, najczęściej finansowe przeszkody. To właśnie tędy miałby przebiegać "transportowy korytarz" dla Rosjan w ruchu bezwizowym, jaki jeszcze nie tak dawno usiłowali wynegocjować z Unią Europejską oraz z Polską rosyjscy politycy.
     Przejście Gusiew - Gołdap jest trzecim (po drogowych przejściach Mamonowo - Gronowo, Bagrationowsk – Bezledy), najmłodszym funkcjonującym przejściem granicznym pomiędzy Polską i Rosją. Dotychczas mogły przejeżdżać przez nie jedynie pojazdy osobowe oraz małe ciężarówki.
     W ubiegły piątek na granicy odbyła się uroczystość związana z kolejną zmianą statusu tego przejścia. Teraz może odbywać się przez nie ruch w pełni międzynarodowy. Do przekraczania granicy zostały dopuszczone samochody ciężarowe o masie do 7.5 ton, a także autobusy turystyczne.
     Podpisy na samej granicy pod stosownymi dokumentami porozumienia złożyli: gubernator obwodu kaliningradzkiego admirał Władimir Jegorow oraz wojewoda warmińsko - mazurski Stanisław Szatkowski.
     W trakcie spotkania podkreślano znaczenie tego przejścia. Rozszerzenie jego statusu pozwoli przede wszystkim rozładować zbyt długie kolejki na pozostałych dwóch przejściach, jak też znacznie skrócić drogę pojazdów zmierzających z południowo - zachodniej Europy do obwodu i jeszcze dalej - przez Litwę na Łotwę i do Estonii. Dla polityków w Kaliningradzie trasa ta jest w pełni alternatywnym, a przede wszystkim znacznie krótszym od litewskiego tranzytem dla towarów dostarczanych do nadbałtyckiej enklawy z odległej Rosji.
     Jak podała agencja Rosbałt przez drogowe przejście graniczne Gusiew- Gołdap w ciągu doby może przejechać do 2,5 tys. pojazdów oraz 7 tys. osób.
     Lokalne władze oraz mieszkańcy nadgranicznej Gołdapi wiele sobie obiecywali po tym przejściu. Liczyli, że jego uruchomienie spowoduje powstanie nowych miejsc pracy. Okazało się jednak, że nowych miejsc pracy przybywa niewiele, a cały powiat znalazł się w ogólnopolskiej "czołówce" pod względem stopy bezrobocia. Aż 37 proc. mieszkańców powiatu pozostaje bez pracy. Jest to dwa razy więcej niż średnia w kraju. Władze, w tym kierownictwo województwa, winę zwalają głównie na fakt, że teren ten to obszary po byłych pegeerach.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Wyposażenie salonu fryzjerskiego
AMK Szkło ozdobne 9
AMK Szafa z drzwiami suwano-łamanymi 1
AMK Komoda 1