Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Listopadowe maliny Listopadowe maliny

O dzieciach z obszarów wiejskich

Elbląg, O dzieciach z obszarów wiejskich

Dzisiaj (18 czerwca) w kinie Światowid odbyła się konferencja pn. „Wsi spokojna, wsi wesoła - czyli jak stworzyć młodzieży wiejskiej odpowiednie warunki do rozwoju”. Było to podsumowanie półrocznego projektu, w którym uczestniczyły dzieci z gmin Wilczęta, Markusy i Gronowo Elbląskie.

- Zintegrowany program pomocy dzieciom i młodzieży z terenów wiejskich powiatu elbląskiego i braniewskiego Stowarzyszenie „Jantar” realizuje od lutego 2008 r. - przypomina Monika Stando ze Światowida. - Aktywnymi uczestnikami działań projektowych jest 45-osobowa grupa dzieci w wieku 9-13 lat z gmin Wilczęta, Markusy i Gronowo Elbląskie. Dzieci w co drugą sobotę dowożone są do Centrum Kultury „Światowid”, tu uczestniczą w zajęciach edukacyjnych i warsztatach prowadzonych przez doświadczonych ekspertów i pedagogów. Bardzo ważnym punktem programu są warsztaty informatyczne, kurs języka angielskiego oraz korepetycje z języka polskiego i matematyki. Dzięki systematycznej pracy z nauczycielami adresaci projektu poprawiają oceny szkolne i szybko uczą się obsługi komputera. Ponadto cała ekipa aktywnie uczestniczy w cyklu zajęć artystycznych z zakresu plastyki, muzyki i tańca. Ich celem jest rozwój talentów i zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w działaniach kulturalnych. W ramach dodatkowych zadań-niespodzianek młodzież odwiedziła Teatr im. A. Sewruka, kino, Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
     Efekty zrealizowanego programu zaprezentowano podczas dzisiejszej konferencji, w której uczestniczyło około 70 nauczycieli, pedagogów, reprezentantów instytucji publicznych, ośrodków pomocy społecznej, stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz wsi oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem edukacji na wsi.
     Pierwszym mówcą był Cezary Zawistowski, dyrektor Wydziału ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zaprezentował on słuchaczom główne założenia rządowego Programu Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich na lata 2008-2013. - Jedną z najważniejszych barier, która została dostrzeżona przez ten rząd, ale także i ten poprzedni, są niższe kwalifikacje mieszkańców z obszarów wiejskich. Osoby z terenów wiejskich nie mają także motywacji do dalszego kształcenia się. Polityka rządu wyznacza szczególną rolę samorządom lokalnym, które będą potrafiły, lepiej niż władza centralna, efektywnie prowadzić finansowanie edukacji i najlepiej dostosowywać polskie szkoły do lokalnych możliwości i potrzeb - powiedział Zawistowski. Podkreślił, iż celem programu jest rozwój edukacji na wsi i obszarach wiejskich oraz podniesienie jakości i poziomu wykształcenia mieszkańców wsi; ważne jest także podniesienie kompetencji nauczycieli.
     Michał Tatarek, pełnomocnik Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przestawił rozwiązania systemowe dotyczące wyrównania szans edukacyjnych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci z terenów wiejskich. - Gratuluję państwu tego przedsięwzięcia. Program „Wsi spokojna, wsi wesoła” wpisuje się w inne działania samorządu - powiedział na koniec.
     Dr Krystyna Kutiak-Zakrzewska mówiła o aspiracjach dzieci z obszarów wiejskich, a wystąpienie prof. UG Jana Papieża dotyczyło wykluczenie i marginalizacja dziecka wiejskiego.
     Konferencję zamknęło wystąpienie dyrektora CKiWM „Światowid” i prezesa Stowarzyszenia „Jantar” Antoniego Czyżyka, który podkreślił, że projekt „Wsi spokojna, wsi wesoła” stanowi modelowy program pomocy dzieciom i młodzieży z terenów wiejskich.
     Konferencji towarzyszyła wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczestników projektu
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe