Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O hejcie w życiu

 
Elbląg, O hejcie w życiu Debata o tolerancji odbyła się w Gimnazjum nr 1 (fot. nadesłana)
Rek

O tolerancji, akceptacji, kompleksach, szacunku dyskutowali wczoraj (6 kwietnia) uczniowie Gimnazjum nr 1. Miejsca na sali było dosyć i zaproszenia do innych szkół też wysłane, ale na debatę „Jak kształtować kulturalne zachowanie" przyszli tylko gimnazjaliści z „jedynki” i reprezentacja grupy „Pionierzy Równości”.

Z mową nienawiści zetknął się każdy. Wolne od tego są tylko dzieci w przedszkolu, które akceptują każdego, byleby tylko chciał się bawić. A już w szkole...
     - Uczniowie potrafią się witać "Co u Ciebie, kretynko?"- mówiła Emilia Jurewicz, psycholog z Gimnazjum nr 1, organizatorka debaty. - Nie wiadomo, kiedy to jeszcze ma oddźwięk żartobliwy, a kiedy zaczyna się mowa nienawiści.
     Przyczyn braku tolerancji jest wiele: wychowanie, moda, potrzeba akceptacji, brak samoakceptacji, poczucie zagrożenia, strach, inne systemy wartości. Skutki mogą być katastrofalne: próby samobójcze, niższa samoocena ofiary nietolerancji, zmiany w jej psychice odbijające się na późniejszym życiu. Podczas debaty uczniowie na przykładach demonstrowali, kiedy spotkali się z brakiem tolerancji i mową nienawiści ze strony rówieśników.
     - Dlaczego, jeżeli w klasie dziewczyna okazuje się lesbijką, jej szkolne koleżanki żądają aby przebierała się w innej szatni? – Martyna Kolasińska z grupy „Pionierzy Równości” podawała przykład dyskryminacji
     - Mam wrażenie, że od kilku lat zjawisko mowy nienawiści minimalnie, ale wzrasta – mówiła Emilia Jurewicz.
     Sporą winę za to ponosi Internet i hejt za jego pomocą.
     - Niektórym się wydaje, że w Internecie są anonimowi – zwracał uwagę Bartłomiej Sarkowski z grupy „Pionierzy Równości”. - To nieprawda, można bardzo łatwo namierzyć internautę.
     Problemem są sposoby walki z mową nienawiści.
     - Musimy zacząć od siebie, od odpowiedzenia sobie na pytanie "Czy ja jestem tolerancyjny?" - mówiła Agnieszka Teklińska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Rozwoju Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Drugi Dom".
     Potem pozostaje walka z mową nienawiści, czyli czynne przeciwstawianie się nietolerancji, agresji. Trzeba mieć do tego odwagę cywilną. Nie można mieć jednak do nikogo pretensji, że nie stanął w obronie. Niektórzy boją się, że sami zostaną obiektem ataku, czy staną się ofiarą nietolerancji i dyskryminacji. Jak to z tolerancją w Polsce jest najlepiej przedstawiła Agnieszka Tatar z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Elblągu.
     - Pozytywną reakcją na osoby niepełnosprawne jest otwarcie drzwi z podjazdem dla osób niepełnosprawnych – mówiła Agnieszka Tatar.
     To powinna być norma, że gdy do instytucji podjeżdża osoba z niepełnosprawnością ruchową, to obsługa musi otworzyć drzwi do windy lub podjazdu dla wózków inwalidzkich. Tymczasem my cieszymy się z tego, że ktoś bez proszenia zrobił to z własnej woli.
     Uczniowie przedyskutowali również granice tolerancji: czy można tolerować wszystkich, kto powinien ustalać kogo można tolerować, różnice pomiędzy tolerancją, a tolerowaniem, tolerancją, a akceptacją, tolerancją, a szacunkiem.
     - Świata nie zbawimy, ale chcemy zmienić choć parę osób – mówiła Weronika Tessar z grupy „Pionierzy Równości”.
     Wszyscy jesteśmy różni i wszyscy jesteśmy równi – te słowa Agnieszki Teklińskiej powinny stanowić podstawę nauki tolerancji.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jesteśmy różni ale nigdy nie byliśmy i nie będziemy równi. Są mądrzejsi i głupsi, bogaci i biedni, niscy i wysocy. Mamy być równi wobec prawa i mamy mieć możliwie równy start. Niestety ale na tym się kończy równość dalej to już tylko utopia na którą szkoda czasu i kasy. W komunie tym idealnym systemie miało być równo i prawie się udało: zdecydowana większość klepała biedę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  Duży-pionier(2016-04-07)
 • Może była i bieda, ale była skromność, serdeczność w środ ludzi, kultura bycia na co dzień, wszyscy mogli się kształcić za darmo i wszyscy musieli pracować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2016-04-07)
 • rząd nie może być neutralny wobec prawa do życia. Nie tylko ze względu na ogólną odpowiedzialność społeczną, ale również praktyczne kwestie prawne. Minister sprawiedliwości został prokuratorem generalnym, więc musi podjąć energiczną walkę z przestępczością aborcyjną, przecież to prawny obowiązek wynikający z obecnej ustawy. Minister zdrowia musi usunąć środki poronne z obiegu, bo prawo nie zezwala na chemiczną aborcję. Rząd musi również zagwarantować, że w szpitalach nie będzie zachęcania kobiet do prenatalnego dzieciobójstwa, a sumienia lekarzy będą szanowane (zgodnie z prawem potwierdzonym przez Trybunał Konstytucyjny). Prawo do życia to praktyczna kwestia, wymagająca, szczególnie w zderzeniu z kontrkulturą śmierci, codziennej ochrony, a nie wydumana „sprawa światopoglądowa”.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  (2016-04-07)
 • Ja siedzę na okrągło w necie i piszę do kilku portali naraz, ale nigdy nie hejty tylko moje zdanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2016-04-07)
 • Prawdziwym problemem sa mass media (bo niestety z tamtad wiekszosc spoleczenstwa czerpie wzorce) ktore puszczaja programy typu pamietniki z wakacji, rolnik szuka zony itd. przeplatajac je z talk showami w ktorych prowadzacy udaja idiotow i sieja zepsucie moralne wsrod odbiorcow. Sami nakrecaja ta spirale nienawisci a puzniej wytyczaja tematy tabu o ktorych mowic nie mozna pod grozba kary. Z polskich rolnikow robia sobie jaja ale zarty o "wynajetych" imigrantach juz sa nie na miejscu. Mass media hoduja bezmyslne masy ktore puzniej przy pomocy odpowiednich socjotechnik nakierowuja na żądany tor myslenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Fruit_PL(2016-04-07)
 • jak mamy byc mili do innych, zyczliwi, wszystkich traktowac tak samo, bez pogardy, skoro rzad jednym dzieciom daje a innym nie !!! bedzie tylko gorzej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2016-04-07)
 • Oglądamy telewizję, często słychać jak politycy psują język i prezentują brak kultury. To powinno być piętnowane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-04-07)
 • Jaka szkoda, że nie przyszedł nikt z gimnazjum nr 2,gdzie jeszcze niedawno doszło do tragedii. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-04-07)
 • Ludzie są różni. Nie każdy jest równy. Są bogaci i są biedni tak było i niestety będzie. Geje i lezbijki niestety trzeba leczyć. Oni nie mogą być na równi z Rodziną. To jest chory odłam społeczeństwa Według mnie tacy ludzie jak ci młodzi zarażają ludzi swoim lewactem to nie idzie w dobrą strone.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  Niepopieram(2016-04-07)
 • Nie został zaproszony wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Pan Radny Wojciech Rudnicki ?? Który tak intensywnie porusza ten temat. Nie został zaproszony ??? Zapewne by coś. .. mądrego powiedział ? A może i o dopalaczach, które " skutecznie " chce wyeliminować, była by okazja ? Hmmm. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  .?(2016-04-07)
 • Hejt hejtem. Ja jestem za tym, że polska rodzina to chłopak i dzieczyna. A nie jakieś homo i nie wiadomo co.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2016-04-08)
 • Hejt hejtem. Ja jestem za tym, że polska rodzina to chłopak i dzieczyna. A nie jakieś homo i nie wiadomo co.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2016-04-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Soczewki progresywne 390zł