Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O restrukturyzacji Szpitala Miejskiego. Związkowcy mówią „nie”

 
Elbląg, O restrukturyzacji Szpitala Miejskiego. Związkowcy mówią „nie”
arch.portEl

Przedstawiciele związków zawodowych Szpitala Miejskiego w Elblągu odmówili dalszej pracy w zespole ds. przekształcenia szpitala w spółkę. Swoją petycję, którą poparła większość pracowników, przekazali wiceprezydentowi Tomaszowi Lewandowskiemu w ubiegłym tygodniu. Dziś (3 kwietnia) mają odbyć się rozmowy podczas, których pracownikom zostaną przedstawione informacje dotyczące restrukturyzacji szpitala.

W ubiegłym tygodniu pracownicy Szpitala Miejskiego okupowali korytarze ratusza i czekali na spotkanie z wiceprezydentem Lewandowskim.
     Iwona Kwiman, przewodnicząca Związków Zawodowych Pielęgniarek i Położnych: - Zgromadziliśmy się tutaj ponieważ uważamy, że jest to ostatnia chwila, kiedy możemy zaprotestować przeciwko temu, co miasto planuje zrobić z naszym szpitalem, czyli przekształcić go w spółkę prawa handlowego. Miasto obiecuje, że poszuka inwestora. Tak naprawdę nie wierzymy aby to mogło się udać. Kto zechce zainwestować swoje pieniądze skoro szpital ma ponad 12 mln zł długu? Nie ma natomiast żadnego planu oddłużenia. Nie ma kompletnie nic. Liczymy na pieniądze z nieba, na jakąś mannę. Ten zespół, który jest powołany, moim zdaniem, jest fikcją. Omawiane są tam takie sprawy, jak przyszłość szpitala, podział oddziałów. To jest budowanie na piasku.
     Krystyna Maciejewska, przewodnicząca Solidarności przy Szpitalu Miejskim w Elblągu, Elżbieta Goryńska, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia: - Składamy wiceprezydentowi Tomaszowi Lewandowskiemu petycję, w której jest napisane, że „ Na wniosek pracowników Szpitala Miejskiego związki zawodowe zawieszają swój udział w pracach zespołu ds. opracowania docelowego modelu funkcjonowania Szpitala Miejskiego sp. z o.o. jako szpitala Matki i Dziecka oraz żądają wstrzymania prac zespołu. Swój dalszy udział w pracach zespołu uzależniamy od spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze – uruchomienie środków finansowych zagwarantowanych w budżecie miasta na 2012 r. tj. na budowę stacji gazów medycznych i remontu oddziału dziecięcego. Przekazanie tych środków będzie sygnałem dla pracowników, że szpital będzie istniał dalej jako szpital, a nie jako inna jednostka”. Żądamy także odwołania Małgorzaty Adamowicz [z konkurencyjnego Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego – red.] z prac zespołu. Pisma w tej sprawie były już kierowane do Rady Miejskiej. Ponadto, z doniesień prasowych z ministerstwa zdrowia wynika, że przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego zostaje przesunięte o dwa lata. Dlaczego my znowu zaczynamy robić wszystko na wariackich papierach? Nie zgadzamy się z tym, mamy poparcie pracowników. Odmówiliśmy pracy w zespole.
     Wiceprezydent Tomasz Lewandowski spotkał się ze związkowcami . Przyjął petycję i bronił prac zespołu ds. restrukturyzacji placówki:
     - Zespół pracuje i wypracował wartościowe dla szpitala rzeczy – mówił. Odpowiadał też na punkty zawarte w petycji: - Pierwszy punkt mówi o uruchomieniu środków z budżetu miejskiego na potrzeby remontowe szpitala już teraz. Część tych środków już została uruchomiona na potrzeby wkładu własnego do projektu związanego z remontem dachu, pozostałe środki będą uruchomione w momencie, kiedy utworzymy spółkę i uda nam się pozyskać inwestora zewnętrznego.
     Co do Małgorzaty Adamowicz, członka zespołu ds. restrukturyzacji szpitala wiceprezydent mówił: - To nie ja podejmuję decyzje, kto będzie zasiadał w zespole. Małgorzata Adamowicz została zaproponowana przez klub radnych PO. Jest pracownikiem byłego szpitala wojskowego, ma dużą wiedzę w zakresie służby zdrowia.
     Dziś (3 kwietnia) odbędą się rozmowy podczas, których pracownikom zostaną przedstawione wszystkie informacje dotyczące restrukturyzacji szpitala. Jeżeli porozumienia nie będzie, związkowcy zapowiadają akcję protestacyjną.
     - Czujemy się oszukani, nikt nam nic konkretnego nie przedstawił – mówili w czwartek. – To, co się nam obiecuje nie jest realne. Fizyczną niemożliwością jest, by zostało wszystko - i oddziały, i pracownicy.
     - Inwestora nie ma - dodawali. - Sądzimy, że spółka ma być założona po to, by ogłosić jej upadłość i zamknąć szpital.
     
     W lutym Rada Miasta przyjęła uchwałę intencyjną dotyczącą przekształcenia szpitala w spółkę z udziałem zewnętrznego partnera. Szpital generuje coraz większe długi, kilka razy był dofinansowywany z budżetu miasta. Proces jego przekształcania w spółkę, zgodnie z harmonogramem, powinien zakończyć się w maju.
     
****
     Pracownicy Szpitala Miejskiego zaostrzyli protest przeciwko prywatyzacji placówki. W nocy oplakatowali miasto klepsydrami z informacją o śmierci szpitala, do końca tygodnia będą zbierać podpisy osób popierających ich protest.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • W biurze Prawa i Sprawiedliwości w Elblągu przy ul. 1 Maja 2,zbierane są podpisy w sprawie nie przekształcania Szpitala Miejskiego im Jana Pawła II. Platforma Obywatelska planuje przekształcenie szpitala w spółkę do końca kwietnia i sprzedaż udziałów do końca czerwca. W tak skomercjalizowanej placówce nie będzie miejsca na tak niedochodowe oddziały, jak zakład opiekuńczo-leczniczy czy oddział zakażny. Mają być uruchomione krótko pobytowe, za to dobrze płatne procedury kardiologiczne, bo są one dochodowe. A był to szpital, którego docelowym modelem miał być Szpital Matki i Dziecka. Nie pozwólmy na prywatyzację !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PiS Elbląg(2012-04-03)
 • Czy te klepsydry na mieście to po to? Pewnie TAK. Nie wiem dlaczego, ale ja nie wierzę obecnej władzy. Stracili moje zaufanie. Stracone zaufanie jednej osoby to około 10 innych namówionych na NIE. STOP obecnej władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-03)
 • gówno wiesz się wypowiadasz. w planach jest 'sprywatyzowanie' części szpitala. a to co miało być 'niedochodowe' i tak będzie, ale chociaż może lepiej funkcjonujące i przestanie chociaż przynosić straty. Ah te komuchy. Nie zawsze państwowe znaczy lepsze, powiem więcej, Prawie zawsze państwowe znaczy droższe, mniej efektywne i stołki dla kolesiów z rządów/zarządów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  cenzured(2012-04-03)
 • Z głebokim żalem zawiadamiają pracownicy i Ruch Palikota.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jesteśmy z pracownikami(2012-04-03)
 • Pis Elbląg. .A jakie wy macie pomysły, plany, propozycje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jądruś kiełbasiński(2012-04-03)
 • wywalą satelity-warsztaty, serologie, sprzątaczy-będze więcej obowiązków dla pielęgniarek, wiadomo. Możno przenieśc recepcje do Olsztyna, taka Centrala-po co lekarz ma ryzykowac i brac odpowiedzialnośc za wydatki na chorego??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-03)
 • ludzie nie dawajcie sie sterować grupom politycznym, wykorzystują was do swoich celów, a potem kopną nas w d. .e, jedyne co można zrobić dzisiaj ze szpitalem to go przekształcić w spółke, oddłużyć i pozwolić od nowa funkcjonować ale napewno trzeba zmienić dyrektorkę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  piguła(2012-04-03)
 • Jak przedstawiciel konkurencyjnej firmy może brać udział w procesie restrukturyzacji Szpitala ???? To jest kompletna bzdura, będzie przecież działał na korzyść dawnego szpitala wojskowego. .. .BZDURA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  J_23(2012-04-03)
 • Panie Lewandowski, Bajki z Mchu i Paproci, takie ma Pan pojęcie o służbie zdrowia w Elblągu jak ja o infrastrukturze logistycznej Portu Amsterdam. .. .Jak można było pozwolić na wyprowadzenie do Szpitala Wojewódzkiego neurologii ze Szpitala Wojskowego. .. Rozumiem, że Pani Elżbieta Gelert jest w teamie PO, ale liczba łóżek się nie zwiększyła w Wojewódzkim, a zakupiony niedawno przez Wojskowy Tomograf Komputerowy jest bezużytecznym meblem. .. .DLA KOGO on ma pracować, dla psychiatrów, a może dla rehabilitacji ??? Pieniądze z Unii i z kieszeni podatnika poszły w błoto. .. .. Nie zagłosuję już na waszą formację. .. .Za Komuny nazwano by Was szkodnikami. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-03)
 • Co za głupoty ktoś wypisuje. Co Ty wiesz o serologii?Jest to dział bez któego nie mogą istnieć oddzialy zabiegowe:położniczy, kardiologia itd. Potrzebujące bezpośredniego zabezpieczenia w krew. Nie piszcie jak nie macie pojecia i nie grzebcie nas żywcem. tylko wspierajcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-03)
 • Ojejejej , co to się stało , że pro POwski POrtel zamieścił taki artykuł .... Już nie dało się ukryć sytuacji ???? www.facebook.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-03)
 • Ten Szpital ma złą renome dlatego, że osoby nim zarządzające nie posiadają wykształcenia adekwatnego do zaraządzania Szpitalem, dawno trzeba było usunąć niekompetantną Panią Dyrektor i nie pozwolić na dalsze rujnowanie placówki. Aby ten szpital zaistniał powinien mieć wymienioną całą kadrę kirowniczą na czele z Dyrektorem. Większy szacunek dla ludzi i większą wyobrażnię. Przez lata szpital miiał przywożonego Dyrektora w teczce załoga nic nie miała do powiedzenia i teraz to pokutuje. Zawsze liczono, że jakoś to będzie, ale niestety przeliczono się. 110 Szpital Wojskowy przetrwał bo miał dobrego Dyrektora, a od ludzi w nim zatrudnionych, aż bije kultura i fachowość tam nikt nie robi sobie pod górkę w odróżnieniu od Żeromskiego gdzie jeden pracuje na krzywdzie drugiego i to jet przyczyna, że on upadnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku