Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O strategii z mieszkańcami

 
Elbląg, O strategii z mieszkańcami
fot. AD

11 spotkań z mieszkańcami Elbląga, podczas których poruszane będą tematy z najważniejszych obszarów życia miasta – to element prac nad „Analizą społeczno-gospodarczą Elbląga”. Dokument będzie istotną częścią Strategii Rozwoju Elbląga 2020+.

- „Analiza…” jest pierwszym z etapów prac nad przyszłą strategią rozwoju miasta. Spotkania podzieliliśmy tematycznie. Zależy nam, by uczestniczyły w nich osoby zainteresowane danym tematem, ludzie z różnych środowisk. By otwarcie wyrażali swe opinie, by każde spotkanie było żywą dyskusją. Poprzednie władze miasta pisały Strategię Rozwoju Miasta w zaciszu gabinetów, nowa strategia będzie przygotowywana z szerokim udziałem mieszkańców - mówi Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.
     Projekt „Analizy społeczno-gospodarczej Elbląga” można pobrać tutaj.
     Spotkania będą miały charakter otwarty.
     Harmonogram:
     16 kwietnia, godz. 17 – Temat: „Szkolnictwo wyższe” – Urząd Miejski w Elblągu, ul. Łączności 1, sala nr 301;
     17 kwietnia, godz. 17 – Temat: „Bezpieczeństwo Publiczne” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
     19 kwietnia, godz. 18 – Temat: „Infrastruktura” -– Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
     26 kwietnia, godz.17 – Temat: „Sport” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
     27 kwietnia, godz. 17 – Temat: „Mieszkalnictwo” Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
     7 maja, godz. 17 – Temat: „Pomoc społeczna” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
     8 maja, godz. 17 – Temat: „Gospodarka” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
     9 maja, godz. 17 – Temat: „Ochrona Zdrowia” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
     10 maja godz. 17 – Temat: „Turystyka” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; I piętro
     11 maja, godz. 17 – Temat: „Rynek pracy i bezrobocie” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
     17 maja, godz. 17 – Temat: „Kultura” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
     
     - W ramach cyklu zaplanowaliśmy również warsztaty dotyczące sytuacji sektora pozarządowego w Elblągu. Współpraca z organizacjami pozarządowymi jest niezwykle istotna, to ważny głos doradczy, który sobie bardzo cenię - dodaje prezydent.
     Warsztaty odbędą się 19 kwietnia o godzinie 14 w Ratuszu Staromiejskim. Poprowadzi je Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, a tematem będzie, oprócz „Analizy społeczno-gospodarczej Elbląga”, również wieloletni program współpracy między samorządem i organizacjami pozarządowymi.
     
     Uwagi do projektu „Analizy…” można wyrażać wypełniając formularz (dostępny tutaj) i przesyłając go pod adres strategia@umelblag.pl. Uruchomione zostało również forum, gdzie można wziąć udział w dyskusji: strategia2020.elblag.eu
     
     Urząd Miejski przeprowadził analizę, w której porównał Elbląg do innych wybranych miast na prawach powiatu. Były to, m.in. Olsztyn, Koszalin, Kalisz, Legnica, Włocławek, Gorzów Wlkp., Zielona Góra, Tarnów, Płock i Opole. Wszystkie zbliżone są do siebie pod względem liczby ludności (wyjątek stanowi Olsztyn) oraz powierzchni.
     Elbląg, na tle Legnicy, Leszna, Płocka czy Bielska Białej pod względem środowiska i warunków naturalnych oraz pod względem potencjału kulturalnego i turystycznego wypadł bardzo dobrze. Do najmocniejszych stron naszego miasta należą:
     1. świetne warunki naturalne
     2. stan środowiska na wysokim poziomie
     3. duża powierzchnia obszarów chronionych
     4. aktywne życie kulturalne
     5. duża liczba miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania.
     Słabsze strony Elbląga, na tle innych miast to przede wszystkim warunki życia oraz potencjał rozwojowy. W Elblągu wysoko można ocenić sprawność władz lokalnych. Miasto dysponuje stosunkowo wysokimi dochodami własnymi, a także wysokością pozyskanych środków.
     Potencjał ekonomiczny miasta wyraża się w potencjale ekonomicznym firm i przedsiębiorstw zlokalizowanych w mieście, ten z kolei świadczy o stosunkowo wysokiej atrakcyjności Elbląga i korzystnych warunkach, jakie tworzy ono dla inwestorów. Pod tym względem nie znajduje się w czołówce rankingu. Poniekąd jest to spowodowane najwyższą stopą bezrobocia.
     Niewątpliwie Elbląg może pochwalić się faktem istnienia silnego społeczeństwa obywatelskiego. Charakteryzuje się ono aktywnością i zdolnością do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy samorządowej. Elblążan charakteryzuje świadomość potrzeb wspólnoty miejskiej oraz dążenie do ich zaspokajania. Dowodem wspólnych działań są wszelkiego rodzaju akcje świątecznej zbiórki żywności czy też Świąteczne spotkania elblążan, które organizowane są na Starym Mieście przez Urząd Miejski.
Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Podjęto już wszystkie możliwe decyzje Strategiczne dla Elbląga - a teraz - " dyskusja " dla naiwnych !. Niech się wygadają, będzie święty spokój.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Wśród zaproponowanych tematów do dyskusji brakuje kwestii "przestrzeni publicznej". Infrastruktura to nie wszystko. Nie wystarczy wylać po 3 pasy asfaltu w jedną i drugą stronę. Nie rozmawia się u nas w ogóle o kwestiach architektury i urbanistyki. Mieszkańcy nie mają żadnego wpływu na projekty np. przebudowa Światowida, o których wyborze decyduje nie wiadomo co i kto. Prezydent w kampanii zapowiadał powołanie stanowiska plastyka miejskiego. Dobrze to pamiętam. I co ? Gdzie ten plastyk ? Centrum miasta pustoszeje. Jedna z głównych ulic (1-go Maja) świeci pustkami (naliczyłem chyba z 6 lokali do wynajęcia). Jaki jest właściwie pomysł władz miejskich na wyspę spichrzów, która przecież jest właściwie centrum miasta i jej rewitalizacja powinna być priorytetem. I nie mam tu na myśli wcale jakiegoś dziwnego kiczowatego pseudohistorycznego skansenu Truso tylko normalne tętniące życiem miasto i nowoczesną architekturę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  seth(2012-04-12)
 • A gdzie temat : "Zmiana logo miasta Elbląga" ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  us(2012-04-12)
 • Gospodarka i Turystyka, to najważniejsze tematy dla tego miasta, Park Technologiczny, Modrzewina, Inwestorzy i stosunek Olsztyna wobec Elbląga - ile miejsc pracy jeszcze chcą nam zabrać !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • seth - dobrze napisałes, popieram 100% Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Seth - dziękuję za wyręczenie mnie swoim wpisem; -) Też szukałem punktu "przestrzeń publiczna" i jakoś nie znalazłem. Wynika z tego, że takie pojęcie w Elblągu nie istnieje - nie wiem tylko czy świadczy to o braku świadomości władz czy raczej to efekt świadomego zaniechania. Departament Architektury wprawdzie zaczyna prowadzić jakieś innowacyjne (w skali Elbląga) działania, jak np. niedawne warsztaty ze studentami PG, ale widocznie do innych departamentów taka wiedza tajemna nie dociera. A powinna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Łukasz23(2012-04-12)
 • no przecież to jest robione pod publikę. Z logiem "ślimakiem" dali du. py to teraz idą po rozum do głowy i konsultacje robią. A spadać mi na szczaw z taką polityką. ps Aniu współczuję Ci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  K.ot(2012-04-12)
 • Patrz zdjęcie. ELBLĄG - NIECZYNNE. Tak obecnie wygląda promocja miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JJajcarz(2012-04-12)
 • tematy są bardzo fajne, ale jaki sens z szyłdów?ZBK obiecuje leserom umorzenie długów, ja spłaciłem dług poprzedniego lokatora/3lata odmawiałem sobie dzieciom grosza/ a mam problem z UMORZENIEM ODSETEK-zapewniano mnie że to robi się po złożeniu podania. A w realu stos papierów i nawet sami nie wiedzą dokładnie gdzie cie wysłac-oby tylko petent machnął ręką i zapłacił. OSZUŚCI NACIĄGACZE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Cała ta akcja sprawia wrażenie akcyjne, wysłuchać paru osób, a i tak zrobić, a raczej nie zrobić swoje. W Elblągu poza totalnym bezrobociem w uczy rzuca się nawet przyjezdnemu nieład architektoniczno - przestrzennym i brak planu zagospodarowania ogromnej ilości wolnej przestrzeni zarówno w centrum, jaki na przedmieściach. Poza tym w Elblągu po prostu nie ma Centrum. Miasto od kilkunastu lat uniemożliwiło też mieszkańcom budownictwo jednorodzinne. W tym mieście nie widać Gospodarza, pozimowe dziury w jezdniach są aktualne nawet do jesieni. Tu tylko do Sportu i Kultury nie można raczej się przyczepić, reszta spraw po prostu leży.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Zapraszam do czynnego udziału w badaniach wizerunku miast Elbląg, stanowiących element pracy dyplomowej pt. „Marketing terytorialny miasta Elbląg” jednej z elbląskich studentek. Formularz ankietowy dla mieszkańców Elbląga: www.ankietka.pl Formularz ankietowy dla osób spoza Elbląga: www.ankietka.pl Zapraszam do czynnego udziału w badaniu ankietowym!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Studentka:)))(2012-04-14)
 • Do promocji miasta trzeba zatrudnić ludzi związanych z tym miastem, a nie zlecać komuś na zewnątrz i urządzać bzdurne przetargi !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ubezpieczenia OC i AC
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Audi
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej