UWAGA!

O strategii z mieszkańcami

 Elbląg, O strategii z mieszkańcami
fot. AD

11 spotkań z mieszkańcami Elbląga, podczas których poruszane będą tematy z najważniejszych obszarów życia miasta – to element prac nad „Analizą społeczno-gospodarczą Elbląga”. Dokument będzie istotną częścią Strategii Rozwoju Elbląga 2020+.

- „Analiza…” jest pierwszym z etapów prac nad przyszłą strategią rozwoju miasta. Spotkania podzieliliśmy tematycznie. Zależy nam, by uczestniczyły w nich osoby zainteresowane danym tematem, ludzie z różnych środowisk. By otwarcie wyrażali swe opinie, by każde spotkanie było żywą dyskusją. Poprzednie władze miasta pisały Strategię Rozwoju Miasta w zaciszu gabinetów, nowa strategia będzie przygotowywana z szerokim udziałem mieszkańców - mówi Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.
       Projekt „Analizy społeczno-gospodarczej Elbląga” można pobrać tutaj.
       Spotkania będą miały charakter otwarty.
       Harmonogram:
       16 kwietnia, godz. 17 – Temat: „Szkolnictwo wyższe” – Urząd Miejski w Elblągu, ul. Łączności 1, sala nr 301;
       17 kwietnia, godz. 17 – Temat: „Bezpieczeństwo Publiczne” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
       19 kwietnia, godz. 18 – Temat: „Infrastruktura” -– Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
       26 kwietnia, godz.17 – Temat: „Sport” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
       27 kwietnia, godz. 17 – Temat: „Mieszkalnictwo” Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
       7 maja, godz. 17 – Temat: „Pomoc społeczna” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
       8 maja, godz. 17 – Temat: „Gospodarka” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
       9 maja, godz. 17 – Temat: „Ochrona Zdrowia” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
       10 maja godz. 17 – Temat: „Turystyka” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; I piętro
       11 maja, godz. 17 – Temat: „Rynek pracy i bezrobocie” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
       17 maja, godz. 17 – Temat: „Kultura” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro
      
       - W ramach cyklu zaplanowaliśmy również warsztaty dotyczące sytuacji sektora pozarządowego w Elblągu. Współpraca z organizacjami pozarządowymi jest niezwykle istotna, to ważny głos doradczy, który sobie bardzo cenię - dodaje prezydent.
       Warsztaty odbędą się 19 kwietnia o godzinie 14 w Ratuszu Staromiejskim. Poprowadzi je Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, a tematem będzie, oprócz „Analizy społeczno-gospodarczej Elbląga”, również wieloletni program współpracy między samorządem i organizacjami pozarządowymi.
      
       Uwagi do projektu „Analizy…” można wyrażać wypełniając formularz (dostępny tutaj) i przesyłając go pod adres strategia@umelblag.pl. Uruchomione zostało również forum, gdzie można wziąć udział w dyskusji: strategia2020.elblag.eu
      
       Urząd Miejski przeprowadził analizę, w której porównał Elbląg do innych wybranych miast na prawach powiatu. Były to, m.in. Olsztyn, Koszalin, Kalisz, Legnica, Włocławek, Gorzów Wlkp., Zielona Góra, Tarnów, Płock i Opole. Wszystkie zbliżone są do siebie pod względem liczby ludności (wyjątek stanowi Olsztyn) oraz powierzchni.
       Elbląg, na tle Legnicy, Leszna, Płocka czy Bielska Białej pod względem środowiska i warunków naturalnych oraz pod względem potencjału kulturalnego i turystycznego wypadł bardzo dobrze. Do najmocniejszych stron naszego miasta należą:
       1. świetne warunki naturalne
       2. stan środowiska na wysokim poziomie
       3. duża powierzchnia obszarów chronionych
       4. aktywne życie kulturalne
       5. duża liczba miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania.
       Słabsze strony Elbląga, na tle innych miast to przede wszystkim warunki życia oraz potencjał rozwojowy. W Elblągu wysoko można ocenić sprawność władz lokalnych. Miasto dysponuje stosunkowo wysokimi dochodami własnymi, a także wysokością pozyskanych środków.
       Potencjał ekonomiczny miasta wyraża się w potencjale ekonomicznym firm i przedsiębiorstw zlokalizowanych w mieście, ten z kolei świadczy o stosunkowo wysokiej atrakcyjności Elbląga i korzystnych warunkach, jakie tworzy ono dla inwestorów. Pod tym względem nie znajduje się w czołówce rankingu. Poniekąd jest to spowodowane najwyższą stopą bezrobocia.
       Niewątpliwie Elbląg może pochwalić się faktem istnienia silnego społeczeństwa obywatelskiego. Charakteryzuje się ono aktywnością i zdolnością do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy samorządowej. Elblążan charakteryzuje świadomość potrzeb wspólnoty miejskiej oraz dążenie do ich zaspokajania. Dowodem wspólnych działań są wszelkiego rodzaju akcje świątecznej zbiórki żywności czy też Świąteczne spotkania elblążan, które organizowane są na Starym Mieście przez Urząd Miejski.
      
Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Podjęto już wszystkie możliwe decyzje Strategiczne dla Elbląga - a teraz - " dyskusja " dla naiwnych !. Niech się wygadają, będzie święty spokój.
  • Wśród zaproponowanych tematów do dyskusji brakuje kwestii "przestrzeni publicznej". Infrastruktura to nie wszystko. Nie wystarczy wylać po 3 pasy asfaltu w jedną i drugą stronę. Nie rozmawia się u nas w ogóle o kwestiach architektury i urbanistyki. Mieszkańcy nie mają żadnego wpływu na projekty np. przebudowa Światowida, o których wyborze decyduje nie wiadomo co i kto. Prezydent w kampanii zapowiadał powołanie stanowiska plastyka miejskiego. Dobrze to pamiętam. I co ? Gdzie ten plastyk ? Centrum miasta pustoszeje. Jedna z głównych ulic (1-go Maja) świeci pustkami (naliczyłem chyba z 6 lokali do wynajęcia). Jaki jest właściwie pomysł władz miejskich na wyspę spichrzów, która przecież jest właściwie centrum miasta i jej rewitalizacja powinna być priorytetem. I nie mam tu na myśli wcale jakiegoś dziwnego kiczowatego pseudohistorycznego skansenu Truso tylko normalne tętniące życiem miasto i nowoczesną architekturę.
  • A gdzie temat : "Zmiana logo miasta Elbląga" ?
  • Gospodarka i Turystyka, to najważniejsze tematy dla tego miasta, Park Technologiczny, Modrzewina, Inwestorzy i stosunek Olsztyna wobec Elbląga - ile miejsc pracy jeszcze chcą nam zabrać !!!!!
  • seth - dobrze napisałes, popieram 100% Hero.
  • Seth - dziękuję za wyręczenie mnie swoim wpisem; -) Też szukałem punktu "przestrzeń publiczna" i jakoś nie znalazłem. Wynika z tego, że takie pojęcie w Elblągu nie istnieje - nie wiem tylko czy świadczy to o braku świadomości władz czy raczej to efekt świadomego zaniechania. Departament Architektury wprawdzie zaczyna prowadzić jakieś innowacyjne (w skali Elbląga) działania, jak np. niedawne warsztaty ze studentami PG, ale widocznie do innych departamentów taka wiedza tajemna nie dociera. A powinna
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Łukasz23(2012-04-12)
  • no przecież to jest robione pod publikę. Z logiem "ślimakiem" dali du. py to teraz idą po rozum do głowy i konsultacje robią. A spadać mi na szczaw z taką polityką. ps Aniu współczuję Ci.
  • Patrz zdjęcie. ELBLĄG - NIECZYNNE. Tak obecnie wygląda promocja miasta.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    JJajcarz(2012-04-12)
  • tematy są bardzo fajne, ale jaki sens z szyłdów?ZBK obiecuje leserom umorzenie długów, ja spłaciłem dług poprzedniego lokatora/3lata odmawiałem sobie dzieciom grosza/ a mam problem z UMORZENIEM ODSETEK-zapewniano mnie że to robi się po złożeniu podania. A w realu stos papierów i nawet sami nie wiedzą dokładnie gdzie cie wysłac-oby tylko petent machnął ręką i zapłacił. OSZUŚCI NACIĄGACZE
  • Cała ta akcja sprawia wrażenie akcyjne, wysłuchać paru osób, a i tak zrobić, a raczej nie zrobić swoje. W Elblągu poza totalnym bezrobociem w uczy rzuca się nawet przyjezdnemu nieład architektoniczno - przestrzennym i brak planu zagospodarowania ogromnej ilości wolnej przestrzeni zarówno w centrum, jaki na przedmieściach. Poza tym w Elblągu po prostu nie ma Centrum. Miasto od kilkunastu lat uniemożliwiło też mieszkańcom budownictwo jednorodzinne. W tym mieście nie widać Gospodarza, pozimowe dziury w jezdniach są aktualne nawet do jesieni. Tu tylko do Sportu i Kultury nie można raczej się przyczepić, reszta spraw po prostu leży.
  • Zapraszam do czynnego udziału w badaniach wizerunku miast Elbląg, stanowiących element pracy dyplomowej pt. „Marketing terytorialny miasta Elbląg” jednej z elbląskich studentek. Formularz ankietowy dla mieszkańców Elbląga: www.ankietka.pl Formularz ankietowy dla osób spoza Elbląga: www.ankietka.pl Zapraszam do czynnego udziału w badaniu ankietowym!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Studentka:)))(2012-04-14)
  • Do promocji miasta trzeba zatrudnić ludzi związanych z tym miastem, a nie zlecać komuś na zewnątrz i urządzać bzdurne przetargi !!!!
Reklama