Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O Wołyniu dla żołnierzy

 
Elbląg, O Wołyniu dla żołnierzy Wykładu otwierającego wystawę wysłuchali głównie żołnierze (fot. Anna Dembińska)
Rek

Wołyń to bolesna rana na stosunkach polsko-ukraińskich. 11 lipca mija 73. rocznica tak zwanej „krwawej niedzieli”. O tym i innych bolesnych wydarzeniach opowiada wystawa, którą dzisiaj otwarto w klubie garnizonowym 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Mierosławskiego. Zobacz zdjęcia z wystawy. 

30 plansz pokazujących rzeź wołyńską w świetle dokumentów utworzonych przez ukraińską organizację OUN-B i UPA skonfrontowanych z fotografiami tamtego tragicznego okresu. I nie jest to próba „wybielenia” udziału Ukraińców. Ukraińskie materiały pokazują całą grozę budowania czystego narodowościowo terytorium ukraińskiego na południowo-wschodnich kresach drugiej Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. - To często materiały nieznane szerszej publiczności – mówił Bartosz Januszewski z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
     Przytoczmy tylko jeden z ukraińskich meldunków zaprezentowanych na wystawie: „11 lipca 1943r. Na Byskupczyn z bojówki nr 6 wyjechało 30 ludzi, żeby prowadzić likwidację seksotów [tajnych współpracowników] rekrutowanych przeważnie z ludności polskiej. Zniszczono około dwóch tysięcy osób. Po naszej stronie ofiar nie było...”
     Szacuje się, że w rzezi wołyńsko-galicyjskiej zginęło około 100-130 tys. Polaków i 10-13 tys. Ukraińców. Trzeba przypomnieć, że ukraińskie sotnie wspierane przez chłopów atakowały Polaków, którzy nie mogli liczyć na obronę polskich partyzantów. Zorganizowane polskie oddziały partyzanckie pojawiły się na Wołyniu dopiero na przełomie 1943 i 1944 r. Warto zwrócić też uwagę, że największe straty ludność polska poniosła, gdy UPA zaczęła czyścic narodowościowo Galicję. Według szacunków zginęło wtedy 60-70 tys. Polaków i 1-2 tys. Ukraińców. Na tereny Polski centralnej uciekło 300 tys. Polaków. - Trzeba też zaznaczyć, że ukraińscy sąsiedzi Polaków byli często zmuszani pod groźbą śmierci do udziału w rzezi Polaków – mówił Bartosz Januszewski.
     Tło historyczne wystawy i najważniejsze fakty przedstawił Bartosz Januszewski z IPN w ponadgodzinnym wykładzie. Jedną z ciekawostek zaprezentowanych na wykładzie było porównanie mniejszości narodowych w II Rzeczpospolitej. Ukraińcy stanowili 14 procent obywateli polskich, ale już w województwie wołyńskim 7 na 10 mieszkańców byli narodowości ukraińskiej.
     Wykład ciekawy, tylko, że na sali dominowali żołnierze. O ile wystawę może sobie obejrzeć każdy chętny (będzie czynna do 22 lipca w klubie przy Mierosławskiego w godz. 8.30-21, w niedzielę 10-17), to pora wykładu (w piątek o godz. 11) nie wszystkim mogła pasować.
     Inicjatorem sprowadzenia wystawy do Elbląga był Grzegorz Wołoszczak.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • w ten sposób frekwencja zapewniona?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 8
  Baron.Minchausen(2016-07-08)
 • Roman Dmowski był wizjonerem: "Nie ma siły ludzkiej, zdolnej przeszkodzić temu, ażeby oderwana od Rosji i przekształcona na niezawisłe państwo Ukraina stała się zbiegowiskiem aferzystów całego świata, którym dziś bardzo ciasno jest we własnych krajach, kapitalistów i poszukiwaczy kapitału, organizatorów przemysłu, techników i kupców, spekulantów i intrygantów, rzezimieszków i organizatorów wszelkiego gatunku prostytucji: Niemcom, Francuzom, Belgom, Włochom, Anglikom i Amerykanom pośpieszyliby z pomocą miejscowi lub pobliscy Rosjanie, Polacy, Ormianie, Grecy, wreszcie najliczniejsi i najważniejsi ze wszystkich Żydzi. Zebrałaby się tu cała swoista Liga Narodów… Te wszystkie żywioły przy udziale sprytniejszych, bardziej biegłych w interesach Ukraińców, wytworzyłyby przewodnią warstwę, elitę kraju. Byłaby to wszakże szczególna elita, bo chyba żaden kraj nie mógłby poszczycić się tak bogatą kolekcją międzynarodowych kanalii. Ukraina stałaby się wrzodem na ciele Europy;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  (2016-07-08)
 • Nad Wołyniem łunę krwawą I ten krzyk z płonącej chaty Mordowanych przez sąsiadów. Chyba byłeś w tamtej porze Gdzieś po innej stronie świata, Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał. .. Czy słyszałeś modłę Panie, Oczy ojca czy pamiętasz, Gdy hańbili córkę jego Banderowcy jak zwierzęta. .. On na drzwiach ukrzyżowany Błagał "Zmiłuj się nad nami!" Zlitowali się oprawcy Skłuli oczy bagnetami. .. Czy widziałeś Ojcze Święty Patrząc z góry przez firmament Dzieci śliczne jak aniołki Na sztachety powbijane. .. Kto je teraz poprowadzi Na spotkanie z Tobą Boże, One przecież takie małe Zbłądzą same w tych przestworzach. .. Czy spamiętasz Panie Świata, Męczenników tych z Wołynia, Umierali z myślą o Tej, która nigdy nie zaginie. Polska o nich zapomniała, rozpłynęła się w oddali, Czasem drżąca ręka starca świeczkę jeszcze tu zapali. Porastają chwastem zgliszcza, groby toną w bujnej trawie, Jutro już nie będzie komu świeczki za Nich tu postawić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  Soter(2016-07-08)
 • Pracownik niemieckiego wywiadu Abwehra, Stepan Bandera. Przebywając w więzieniu, według relacji jego towarzyszy z celi, Kaczmarskiego i Karpinca, Bandera był w więzieniu zdecydowanie nie szanowaną osobą, mówiąc prościej, służył więźniom za kobietę. W kręgach partyjnych miał przydomek „baba”. W 1950 roku, ukrywając się w Niemczech pod nazwiskiem Poppel, pisał: „Żeby zrzucić z siebie okupację Moskali to ukraińscy mężczyźni powinni poznawać jeden drugiego. Jest to droga do wolności, droga do niezależności…”. Oto jaki to bohater narodowy Stepan Bandera, sodomita. Bohater narodu ukraińskiego. Kim, tak naprawdę, był Stepan Bandera, który zakończył swoją drogę życiową pod nazwiskiem Stefan Poppel (niem. – glut, babol). Poruszmy chociaż kilka najbardziej znaczących, osobistych i mało znanych aspektów jego życia. Przede wszystkim jego pochodzenie. Przyszły Poppel pochodził z rodzin, wychrzczonych na greko-katolicyzm, żydów. Ojciec Andrian Bandera to greko-katolik z mieszczańskiej rodziny Moishe i Rozalii (z domu Bielecka, polska żydówka) Bandera.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2016-07-08)
 • Niestety zaciemnianie ludobójstwa UPA w wykonaniu IPNu. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  klmn(2016-07-08)
 • Wolyn, Lwów, podole do Polski!!!!! Królewiec oczywiście też.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  (2016-07-08)
 • Powtarzanie danych za Grzegorzem Motyką iż wyniszczono ok 60 000 POLAKÓW to HUCPA! Sami tylko Siemaszkowie własnym sumptem wydali listę 40.000 POLAKÓW wymordowanych przez UPA z podaniem nazwiska, imienia daty i miejsca zbrodni. .. .. A tu wielki Instytut zamazuje ogrom zbrodni, mając milionowe budżety. .. .. Znane są utrudnienia w badaniu i habilitacjach prac polskich historyków o zbrodniach UPA. Przecież nawet zbrodnia na ministrze spraw wewnętrznych Bronisławie Pierackim w 1935 roku to ten sam ciąg zdarzeń z ONU, który trwa do dzisiaj! A doktoraty honoris casua UMCS i KUL z Lublina dla gloryfikatora UPA są faktem, polakożerca Pietro Tyma za pieniądze polskich podatników nadal nawet w TVP wydaje opinie polityczne, Sejm RP głosami PISu zamazuje ludobójstwo UPA wtapiając je w ofiary rosyjskiego terroru wojennego. Zapamiętajcie nazwiska, ,polskich, ,ukraińców: Kowal Selim, Wujec no i Kaczyński. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  klmn(2016-07-08)
 • c/\aBa YkpaiHi, geroaM c/\aBa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 13
  (2016-07-08)
 • No i znalazł się, ,gieroju, Ukraińskiej Powstańczej Armii w Elblągu, co to pracuje w państwowej polskiej instytucji. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  (2016-07-08)
 • Budyń POjechal do kopacz po instrukcje co robić dalej. Jest w panice. Pokazywali na tv.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2016-07-08)
 • Prawdopodobnie, ,gieroju, ,jest także w pisie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2016-07-08)
 • Kto lepszy ukraiński szczery morderca czy rosyjski zaklamany morderca?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 7
  (2016-07-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem