Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Obchody Święta Weterana w 16 PDZ

 
Elbląg, Obchody Święta Weterana w 16 PDZ fot. nadesłana
Rek

W niedzielę, 29 maja obchodzimy „Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa” – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 roku.

Obchodom Dnia Weterana towarzyszy wiele uroczystości, upamiętniających weteranów misji wojskowych. Uroczystości związane z Dniem Weterana w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbędą się we wszystkich podległych jednostkach wojskowych. W ich trakcie zostanie odczytany list – życzenia dowódcy 16 PDZ, gen. bryg. Marka Sokołowskiego, skierowanych do naszych żołnierzy – weteranów oraz rozkazy, listy i życzenia naszych przełożonych. W dowództwie 16 Dywizji dziś (25 maja) o godz. 8 otwarto specjalną wystawę poświęconą świętu i weteranom. Następnie delegacja Dowództwa Dywizji z gen. bryg. Markiem Sokołowskim na czele, złożyła wiązankę kwiatów i symboliczny znicz pod obeliskiem – „Żołnierzom 16 – tych Dywizji” na terenie Dowództwa. Delegacja złożyła kwiaty i znicze na grobie ś.p. sierż. Tomasza Murkowskiego, który poległ w czasie wykonywania zadań w VII Zmianie PKW Irak. We wszystkich jednostkach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oprócz uroczystych zbiórek zorganizowano okolicznościowe wystawy, spotkania z weteranami, zaś delegacje jednostek odwiedzą groby naszych żołnierzy, poległych w czasie misji poza granicami kraju.
     Po raz pierwszy w międzynarodowej misji pokojowej, żołnierze Wojska Polskiego uczestniczyli w 1953 roku w Korei, gdzie nadzorowali przebieg procesu zawieszenia broni. Dalej były m. in. Syria, Liban, Kosowo, Irak, Afganistan, Czad, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Tadżykistan, Egipt, Namibia i inne. Razem 71 misji i operacji poza granicami kraju, w których udział wzięło ponad 88 tysięcy żołnierzy z biało – czerwonym emblematem na mundurach. Województwo warmińsko – mazurskie – teren stacjonowania 16 PDZ, ale i wielu jednostek już nieistniejących czy podlegających innym Związkom Operacyjnym, w ciągu tych lat poniosło swoją ofiarę – 13 poległych oraz ponad 300 rannych i poszkodowanych. To nasz tragiczny bilans męstwa i poświęcenia naszych żołnierzy.
mjr Zbigniew Tuszyński, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Czy może mi ktoś powiedzieć dlaczego polska armia nie ma galowych mundurów. Za każdym razem jak widzę żołnierza to jest w mundurze polowym, czy to na ćwiczeniach czy na paradach. To trochę wstyd. Wyjątek to kompania honorowa ale mi chodzi o zwykłego żołnierza.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 1
    (2016-05-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku