Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Od teatru do Zaczarowanej Piosenki

Od 9 do 11 listopada, już po raz dziesiąty, centrum kultury Światowid będzie gospodarzem Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych. Odbywać się będą prezentacje teatralne, muzyczne, warsztaty i konferencja. O spotkaniach z ich pomysłodawczynią Teresą Miłoszewską rozmawia Agata Janik.

Agata Janik: Zanim przed dziesięcioma laty narodził się pomysł organizowania Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych, w Elblągu odbywały się przecież prezentacje twórczości niepełnosprawnych
      Tak, to prawda. Wcześniej organizowaliśmy tu, w ośrodku kultury regionalne prezentacje artystyczne osób niepełnosprawnych. Brały w nich udział zespoły artystyczne z dwóch ościennych województw tzn. z terenu obecnego pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zorganizowaliśmy trzy takie regionalne przeglądy.
     
     Impreza się rozwijała, więc stwierdziliście, że warto rozszerzyć ją i nadać jej charakter ogólnopolski?
     Doszliśmy do wniosku, że dlaczego nie pójść dalej i nie objąć zasięgiem całego kraju. Te zespoły, które prezentowały się u nas, można już było pokazać szerszej publiczności a także zapraszać kolejne. No i w 1997 r. wysłaliśmy zaproszenia do wybranych placówek, które pracują z osobami niepełnosprawnymi, i tak zorganizowaliśmy pierwsze Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych. Były bardzo skromne. Nawet teraz, gdy przygotowujemy dokumentację w związku z jubileuszem, to z sentymentem wspominamy pierwsze edycje OSAON. To u nas wtedy debiutowała orkiestra Vita Activa, która jest teraz renomowaną orkiestrą składającą się z profesjonalnych muzyków i niepełnosprawnych artystów. Także w pierwszych latach OSAON debiutowała u nas grupa teatralna działająca przy Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, która teraz częściej występuje poza granicami Polski niż w kraju. Po prostu ma już taką markę, że wyrusza ze spektaklami na festiwale teatralne w całej Europie.
     
     Ale OSAON to nie tylko artystyczne prezentacje.
     Przez te wszystkie lata zmieniał się charakter imprezy. Pojawiało się coraz więcej działań. Tegoroczna edycja, oprócz prezentacji artystycznych, przyniesie także bloki warsztatowe oraz konferencję dotycząca tematyki twórczości osób niepełnosprawnych. Chcemy mówić o włączaniu niepełnosprawnych w życie kulturalne. Ocenić, czy nam się to udało po dziesięciu latach i na jakim jesteśmy etapie. Będzie to takie podsumowanie naszej działalności.
     
      Po dziesięciu latach zapowiada Pani zmiany w spotkaniach.
     Założyliśmy sobie, że dochodząc do dziesiątki, zamykamy formułę Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych i od przyszłego roku wchodzimy w międzynarodowe spotkania artystyczne. Nie będzie podkreślania, że tu są osoby niepełnosprawne, nie będzie szufladkowania. Niepełnosprawni artyści będą występować na takich samych zasadach, jak ich sprawni koledzy. Taka idea przyświeca nam od paru lat, kiedy stwierdziliśmy, że poziom wielu grup niepełnosprawnych jest tak wysoki, że trudno nawet je szufladkować. Niepełnosprawni mają takie same szanse występować na otwartym rynku artystycznym, jak artyści sprawni.
     
     Tymczasem 9 listopada rozpoczynają się dziesiąte, jubileuszowe spotkania. Jak przedstawia się ich program?
     Impreza ta różni się od innych festiwali i przeglądów tym, że jest różnorodna. Najczęściej jest tak, że albo organizowane są festiwale teatralne, albo przeglądy tylko zespołów muzycznych. A u nas jest misz-masz, bo są i spektakle teatralne, i prezentacje muzyczne, i wokalne, a także dodatkowo warsztaty artystyczne, wystawy, pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych poświęconych osobom niepełnosprawnym. Odbędzie się pokaz specjalny filmu „Murderball - Gra o życie”. Film wchodzi na ekrany kin pod koniec października, opowiada o drużynie rugby na wózkach. To świetny dokument fabularyzowany. Podczas gali inauguracyjnej, która odbędzie się 9 listopada w Teatrze Dramatycznym, zaprezentowany zostanie spektakl „Isadora” w wykonaniu teatru osób niepełnosprawnych z Lublina. To niesamowity spektakl, piękne światła, piękna muzyka. Po prostu mistrzostwo. Wszystko to, co robią ci niepełnosprawni artyści, jest najwyższego lotu. Ponadto podczas OSAON odbędzie się koncert jazzowy, będą także inne spektakle teatralne.
     
     Jakich gości się spodziewacie?
     Przyjedzie ponad 200 uczestników. Będą zespoły teatralne, m.in. z Hajnówki, ze Szczecina – z niesamowitym spektaklem z maskami, z Olsztyna i Iławy a także grupy z Elbląga: integracyjne Dwie Twarze, Widelce oraz Szwagry. W tym roku po raz pierwszy wystąpią także laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, który organizuje Fundacja Mimo Wszystko Anny Dymnej. Będziemy tu, na naszym terenie, propagować ten festiwali i przygotowywać osoby niepełnosprawne do udziału w eliminacjach. Chcemy popracować z wyłuskanymi talentami przez 3-4 miesiące, aby przygotować profesjonalny materiał filmowy i nagranie, bo takie są wymagania organizatorów. W eliminacjach jest bardzo duża konkurencja. W 2005 r. wzięło w nich udział prawie 400 osób. Nawet jeżeli nasi niepełnosprawni artyści nie zajdą wysoko, to i tak będzie to dla nich niesamowita przygoda.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Ubezpieczenia OC i AC
Samochody używane HADM Gramatowski