UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Odzież robocza dla pracownika według obowiązujących przepisów prawa

Dodaj do
zakładek
Wersja
do druku
Podaj
dalej
2017-05-18
Aktualizowany 2017-05-18 12:01
Odzież robocza dla pracownika według obowiązujących przepisów prawa

Odzież robocza i ochronna to jeden z podstawowych elementów wyposażenia pracownika, który ma na celu zapewnienie mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Odzież tego typu pełni dwie podstawowe funkcje: chroni pracownika przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi (i wtedy jest to odzież typowo ochronna) lub zastępuje osobiste ubranie pracownika, a tym samym zabezpiecza je przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

W skład odzieży roboczej wchodzą najczęściej spodnie robocze (typu ogrodniczki), koszule lub koszulki, kamizelki, kurtki, peleryny, buty i nakrycia głowy. Szczegółowe zasady i warunki przekazywania pracownikom odzieży roboczej są zawarte w Kodeksie Pracy.
      
       Odzież robocza w świetle Kodeksu Pracy

       Artykuł 304 Kodeksu Pracy zawiera zapis, iż każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, która jest wykonywana na terenie danego przedsiębiorstwa lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Natomiast artykuł 237 tego samego Kodeksu reguluje zasady przyznawania pracownikom odzieży roboczej na czas wykonywania obowiązków służbowych. Dzieje się tak w dwóch przypadkach:
       - gdy odzież pracownika może ulec znacznemu zabrudzeniu lub zniszczeniu (na przykład w firmach produkcyjnych, warsztatach, firmach sprzątających, drukarniach lub salonach fryzjerskich),
       - ze względu na określone wymagania sanitarne, technologiczne lub wynikające z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (na przykład w szpitalach, hotelach, laboratoriach lub zakładach branży gastronomicznej)
       W obu przypadkach odzież robocza jest udostępniana nieodpłatnie, ale zawsze pozostaje własnością pracodawcy i powinna być traktowana jako mienie powierzone. Warto w tym miejscu także wspomnieć o tym, iż w niektórych przypadkach to sam pracownik może sobie zakupić niezbędną odzież roboczą. Jednak w tej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest dokładne rozliczenie kosztów, które poniósł pracownik i wypłacenie mu odpowiedniej kwoty pieniędzy.
      
       Ekwiwalent
       Polski Kodeks Pracy nie precyzuje szczegółowo stanowisk bądź rodzajów pracy, które wymagają noszenia odzieży roboczej, gdyż najważniejsze są warunki, w których dane zajęcie jest wykonywane. Jednak - co warte podkreślenia - polskie przepisy prawa dopuszczają sytuacje, w których pracownik wykonuje daną pracę we własnej odzieży. Tak naprawdę jest to zabronione jedynie w dwóch podstawowych sytuacjach:
       - w przypadku pracy związanej z obsługą maszyn i urządzeń technicznych,
       - w sytuacji gdy wykonywane zajęcie naraża pracownika na silne zabrudzenia lub skażenia odzieży.
       Pracownik decydujący się na wykonywanie danego zajęcia we własnej odzieży ma prawo do ekwiwalentu za ewentualne pobrudzenie lub zniszczenie ubrania. Jednakże w tym przypadku musi wcześniej wyrazić zgodę na używanie własnego ubrania w zamian za wypłacenie odpowiednich środków pieniężnych. Dodatkowo pracownikowi przysługuje także dodatkowy ekwiwalent - za pranie i czyszczenie odzieży roboczej w warunkach domowych ( o ile obie strony doszły w tym zakresie do porozumienia). Jednak czyszczenie odzieży roboczej przez pracownika nie dotyczy sytuacji, w której została ona skażona substancjami biologicznymi, chemicznymi lub promieniotwórczymi.
       Niezwykle ważną kwestią w przypadku udostępniania pracownikom odzieży roboczej jest pamiętanie o tym, iż musi ona spełniać wszystkie wymagania i standardy bezpieczeństwa zawarte w Polskich Normach.
      
       Artykuł poleca sklep internetowy z odzieżą roboczą MS PRO Odzież Robocza.
      
                                                                     ------------- artykuł sponsorowany ------------
      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl