UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych

 
Elbląg, Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych
fot. Straż Miejska, arch. portel

W nocy z 8 na 9 lutego na terenie Elbląga zostanie przeprowadzone ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Prezydent Elbląga zwraca się z prośbą do mieszkańców naszego miasta o wsparcie w badaniu poprzez przekazywanie informacji na temat pobytu osób bezdomnych w miejscach niemieszkalnych do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Pozyskanie informacji o pobycie osób bezdomnych w miejscach niemieszkalnych, tj. parkach, pustostanach, klatkach schodowych, piwnicach oraz innych miejscach pozwoli na zaktualizowanie map grupowania się, bądź przebywania osób bezdomnych.
       Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych może być też dobrą okazją do udzielenia bezpośredniej pomocy osobom bezdomnym (zwłaszcza tym znajdującym się poza placówkami noclegowymi), do których będą docierać realizatorzy badania (funkcjonariusze Policji oraz Straży Miejskiej w Elblągu).
       Apelujemy do mieszkańców, aby nie przechodzili obojętnie obok problemu bezdomności i alarmowali, gdy taka osoba potrzebuje pomocy, jak również informowali służby o osobach, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, bądź nie mają schronienia.
      
       Zakres miejsc, w jakich powinna być zbierana informacja o osobach bezdomnych:

       · noclegownie;
       · schroniska dla osób bezdomnych;
       · ogrzewalnie;
       · domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży;
       · ośrodki interwencji kryzysowej;
       · specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie;
       · szpitale, hospicja, ZOL-e, inne placówki zdrowia;
       · zakłady karne, areszty śledcze;
       · izby wytrzeźwień, pogotowia socjalne;
       · pustostany, domki na działkach, altany działkowe;
       · miejsca niemieszkalne: na ulicach, klatkach schodowych, dworcach PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice itp.
       · inne miejsca.
      
       Określenie liczby osób bezdomnych
       Aby zdiagnozować liczbę osób bezdomnych należy zsumować:
       - liczbę osób bezdomnych spędzających noc z 8 na 9 lutego w placówkach noclegowych,
       - liczbę osób bezdomnych spędzających noc w tzw. miejscach „niemieszkalnych” (ogródki działkowe, parki itp.), poza placówkami instytucjonalnymi.
       W pierwszym przypadku należy policzyć osoby bezdomne, które spędzą noc z 8 na 9 lutego we wszystkich placówkach noclegowych na badanym terenie.
      
       Osobą bezdomną jest osoba, która:
       - nie zamieszkuje w lokalu mieszkalnym (warunek ten zawsze musi być spełniony)
       - nie jest zameldowana na pobyt stały
       - jest zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania przy czym „lokalem, w którym nie ma możliwości zamieszkania” jest w szczególności:
       · lokal, który należy opuścić w związku z wyrokiem eksmisyjnym bądź sądowym zakazem kontaktowania się z dotychczasowymi współlokatorami np. w wyniku konfliktów rodzinnych;
       · lokal, w którym nie można zamieszkać z powodu zagrożenia życia lub zdrowia spowodowanego np. złym stanem technicznym budynku;
       · lokal, do którego faktycznie nie można powrócić w wyniku sprzeciwu, odmowy dostępu ze strony innych zameldowanych tam osób.
      
       Osobą bezdomną jest natomiast osoba, która zamieszkuje placówkę noclegową dla osób bezdomnych (schronisko, noclegownię itp.), ponieważ placówki te nie są lokalami mieszkalnymi w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Osobą bezdomną jest także osoba mieszkająca poza placówkami noclegowymi dla osób bezdomnych, np. na klatce schodowej, na dworcu, na działce itp. (przy czym w obu w/w przypadkach spełniony musi być warunek, że osoba nie ma możliwości zapewnić sobie własnym staraniem zamieszkania w lokalu mieszkalnym).
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama