Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Osoby niepełnosprawne będą świętować

 
Elbląg, Osoby niepełnosprawne będą świętować

24 maja o godz. 14 na Bulwarze Zygmunta Augusta będzie czekać  na elblążan wiele atrakcji podczas, inaugurującego Tydzień Osób Niepełnosprawnych, 24. Festynu Integracyjnego „Nadajemy TON”.

W programie: zajęcia sportowo-edukacyjne dla dorosłych i dzieci, występy na scenie, warsztaty artystyczne, pokaz szermierki oraz rugby na wózkach, możliwość zagrania w warcaby lub szachy z osobami niewidomymi, tor przeszkód dla osób pełnosprawnych, integracyjne zajęcia taneczne, wiosenna parada osób niepełnosprawnych.
     
     Na dobry początek festyn
     Podobnie jak w ubiegłych latach, na scenie pojawią się zespoły wokalne i taneczne z elbląskich organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne, zaś o dobry humor zadbają panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze swoim programem kabaretowym. Pomiędzy występami uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 pokażą scenki dotyczące savoir vivre względem osób niepełnosprawnych.
     Dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas, organizatorzy przygotowali integracyjne zajęcia taneczne z zumby, miniturniej siatkówki na siedząco, grę w bule, próby sprawnościowe dla dzieci, przeciąganie liny. Chętni będą mogli zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, dowiedzieć się jak prawidłowo uprawiać nordic walking lub popływać kajakiem po rzece Elbląg. Co odważniejsi, będą mogli również spróbować swoich sił na specjalnym torze z przeszkodami, który trzeba będzie pokonywać z zawiązanymi oczami, bądź samodzielnie na wózku, zaś dla spragnionych intelektualnych wyzwań, będzie możliwość rozegrania partii szachów lub warcabów z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych. Organizatorzy nie zapomnieli także o osobach z zacięciem artystycznym. Na specjalnie wydzielonej przestrzeni powstaną integracyjne warsztaty plastyczne, do których każdy zarówno niepełnosprawny jak i sprawny, będzie mógł się włączyć. Pod czujnym okiem instruktorów będzie można ulepić coś z gliny, zrobić coś z decoupage'u, masy solnej, wikliny papierowej czy filcu. Dla dzieci przygotowano m.in. malowanie twarzy oraz puszczanie dużych baniek mydlanych.
     Jedną z atrakcji tegorocznego festynu będzie pokaz szermierki na wózkach, który zaprezentuje Fundacja „Akademia Integracji – Praca, Edukacja, Sport” z Warszawy, zrzeszająca m. in. paraolimpijczyków oraz Patrol Piekarczyka – gra miejska dla wszystkich uczestników, mająca przybliżyć historię elbląskiej starówki. O rugby na wózkach opowie Rafał Rocki, reprezentant kadry Polski w tej dyscyplinie. Nie zabraknie również wystawy sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego oraz stoiska informującego o dofinansowaniach do niego.
     
     Będą nadawać TON przez pozostałe 6 dni
     Tydzień Osób Niepełnosprawnych, to jednak nie tylko festyn na Bulwarze Zygmunta Augusta. To również szereg atrakcji i imprez towarzyszących w kolejnych dniach.
     Będą: zmagania sportowe, wystawy, warsztaty, drzwi otwarte placówek, działających na rzecz osób niepełnosprawnych, pokazy sprzętu do komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matma” oraz popołudnie z szantą.
     Jedną z niespodzianek podczas tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych będzie Dzień Sportowy „Rekreacja-Integracja”, który odbędzie się 25 maja w Centrum Sportowo-Biznesowym przy. ul. Grunwaldzkiej. W ramach tego dnia na hali odbędzie się m.in. turniej tenisa stołowego, w którym o miano najlepszego walczyć będą drużyny, z organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne. Ponadto będzie można również sprawdzić swoje umiejętności m. in. w bocci, judo, skokach na skakance, w przeciąganiu liny czy strzelaniu do bramki. Zmagania te są otwarte dla wszystkich, zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych.
     Dzień później (26 maja) organizatorzy zapraszają do CSE „Światowid” na projekcję filmu pt. „Mistrzostwa”, prezentującego okiem kamery ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Siatkówce na Siedząco oraz „Nasza Klątwa” - krótkometrażowego filmu dokumentalnego w reżyserii Tomasza Śliwińskiego z 2013 r., opowiadającego o pierwszych kilku miesiącach rodzicielstwa reżysera i jego żony oraz o ich zmaganiach z rzadką, nieuleczalną i potencjalnie śmiertelną chorobą ich synka, Leo. Cierpiący na tę chorobę, nazywaną klątwą Ondyny, mogą doznać zatrzymania oddechu podczas snu. W 2015 r. film otrzymał nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. Tego dnia odbędzie się również prezentacja multimedialna pt. „ Na ekranie – bez barier”, poświęcona osobom niepełnosprawnym w kinematografii oraz wystawa fotograficzna przygotowana przez PSOUU pn. „Inni, a tacy sami”, obrazująca osoby niepełnosprawne w codziennym życiu.
     Na zakończenie tygodnia – 29 maja niepełnosprawni miłośnicy historii naszego miasta i regionu będą mogli zwiedzić wystawę „Elbląg Reconditus” z przewodnikiem wraz z pokazem filmu holograficznego „Historie ponad granicami”. Dużym zainteresowaniem cieszą się także III Integracyjne Zawody Samolotowe, które rozegrane zostaną na terenie Aeroklubu Elbląskiego z udziałem osób niepełnosprawnych.
     Serdecznie zapraszamy wszystkich elblążan!
     
     Program Tygodnia Osób Niepełnosprawnych
     24 maja
     godz. 14.00 – 19.00 (Bulwar Zygmunta Augusta)
     23. Festyn Integracyjny „Nadajemy TON”
     W programie m. in:
     - „integracja na sportowo” (gry i zabawy dla dorosłych i dzieci), m.in. tor przeszkód dla osób pełnosprawnych, bulle, miniturniej siatkówki na siedząco, próby sprawnościowe dla dzieci, przeciąganie liny, zabawy z chustą
     - występy na scenie (zespoły wokalne i taneczne)
     - integracyjne warsztaty plastyczne (wiklina papierowa, koło garncarskie, malowanie odlewów gipsowych, formy w masie solnej, filcowanie, decoupage z rzeźbą)
     - wystawa sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego
     - stoisko informujące o dofinansowaniach do sprzętu
     - stoisko z aparatami słuchowymi
     - stoiska z wyrobami artystycznymi
     - integracyjne zajęcia taneczne - Zumba
     - pokaz szermierki oraz rugby na wózkach
     - szachy z niewidomymi
     - pomiar ciśnienia, BMI, cukru we krwi
     - stoisko z fizjoterapeutą dotyczące właściwego chodzenia z kijami (nordic walking)
     - bańki, żonglerzy, szczudlarze
     - kajaki
     - warsztaty modelarskie
     - wiosenna parada osób niepełnosprawnych
     - spacer z przewodnikiem
     - Patrol Piekarczyka (zabawa dla rodzin)
     
     25 maja

     godz. 10.00 – 15.00 (hala CSB)
     Dzień Sportowy dla osób niepełnosprawnych pn. ” Rekreacja -integracja”
(tenis stołowy, skakanka, rzut do bramki, judo, siatkówka na siedząco, boccia, tor przeszkód, przeciąganie liny)
     godz. 11.00-13.00
     Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej
     
     26 maja
     godz. 9.30 – 14.30 (Bażantarnia)
     Integracyjny Bieg Terenowy „Bażantarnia 2015” (impreza zamknięta, tylko dla zaproszonych WTZ-ów)
     godz. 10.00 -12.00
     Drzwi Otwarte Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy przy PSOUU koło w Elblągu
     godz. 11.00-13.00
     Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej
     godz. 16.00 ( CSE Światowid)
     - wystawa przygotowana przez PSOUU pn. „Inni, a tacy sami”
     - prezentacja multimedialna „Na ekranie - bez barier” („Scena na Piętrze”)
     - film dokumentalny „Nasza Klątwa” („Scena na Piętrze”)
     
     27 maja

     godz. 10.00 - 12.00
     Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Traugutta
     godz. 11.00-13.00
     Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej
     godz. 10.00-12.00
     Drzwi Otwarte ŚDS przy PSOUU koło w Elblągu
     godz. 10.00 - 13.00 (SOSW nr 1)
     Wojewódzki Konkurs Matematyczny „MATMA”
     godz.10.00 - 12.00.(Bażantarnia)
     Wielka Majówka
     godz. 16.00 (SOSW nr 1)
     Popołudnie z szantą
     godz. 17.00 (Galeria „Miś”)
     wernisaż Jarosława Pileckiego „Moje pejzaże” uczestnika WTZ PSOUU koło w Elblągu
     
     28 maja

     od godz. 9.00
     Drzwi Otwarte WTZ przy PSOUU koło w Elblągu
     godz. 10.00-12.00
     Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Traugutta
     godz. 11.00-13.00
     Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej
     godz. 10.00 – 13.00
     Drzwi Otwarte w ŚDS „Lazarus” (gry stolikowe)
     godz. 10.00 – 12.00 (ŚDS przy PSOUU, ul. Saperów 14 D)
     pokaz sprzętu do komunikacji z osobami niepełnosprawnymi z elementami j. migowego oraz Makatonu pn. „Otwarci na komunikację”
     godz.14.00-17.00
     Drzwi Otwarte WTZ i ŚDS przy DPS „Krokus” we Władysławowie z siedzibą w Przezmarku
     
     29 maja

     godz. 9.00-13.00 (Muzeum Archeologiczno-Historyczne)
     zwiedzanie wystawy "Elbląg Reconditus" z przewodnikiem wraz z pokazem filmu holograficznego „Historie ponad granicami"
     godz. 11.00 (Filia nr 5, Biblioteka przy ul. Rodziny Nalazków)
     finał konkursu plastycznego „Niepełnosprawni w moim otoczeniu - ich radości, smutki, możliwości i ograniczenia”
     godz. 11.00-13.00
     Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej
     godz. 12.00-18.00 (SOSW nr 1)
     Dni Wspólnoty
     godz. 17.00-19.00 (pracownia plastyczna CSE „Światowid”)
     warsztaty „Twórcza Terapia”
     
     30 maja

     godz. 11.00 (Aeroklub)
     III Integracyjne Zawody Samolotowe (I grupa), 11.07.godz.10.00 (II grupa)
     godz. 10.00-12.00 (SOSW nr 1)
     Dni Wspólnoty
     godz. 14.30
     Integracyjne ognisko z kiełbaskami dla chętnych terapeutów, w placówkach biorących udział w Tygodniu Osób Niepełnosprawnych (teren ŚDS „Lazarus”)
     od 24 do 30 maja (Biblioteka Elbląska)
     wystawa prac uczestników WTZ PSOUU koło w Elblągu
     
     Organizatorzy: Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, Miesięcznik Osób Niepełnosprawnych „Razem z Tobą”.
organizatorzy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na płótnie, tryptyk 70x110, 110x110, 70x110 cm
Fototapety do salonu
Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa
Fototapety z architekturą