Sobota 25-05-2019, imieniny Grzegorza, Urbana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ośrodek Wsparcia Osób Niesłyszących

W Elblągu powstał Ośrodek Wsparcia Osób Niesłyszących, w którym osoby głuche i niedosłyszące mogąotrzymać pomoc w formie: tłumaczenia na język migowy, poradnictwa socjalnego, pomocy w zredagowaniu i wyjaśnianiu pism, a nawet pośredniczenia w prowadzeniu rozmów telefonicznych.

Głusi to społeczność, dla której naturalnym sposobem komunikowania się jest język migowy. Brak słuchu powoduje problemy w opanowaniu mowy, a co za tym idzie zrozumienia słownictwa i zasad gramatycznych języka mówionego. Głusi dla których pierwszym (naturalnym) językiem jest język migowy, językiem polskim w czytaniu i pisaniu nie posługują się biegle. W związku z tym w ich życiu pojawiają się takie problemy jak zrozumienie dokumentacji, decyzji urzędowych, umów, przepisów prawnych i innych informacji na piśmie. Mają również problemy z załatwianiem różnych spraw przez telefon (oferty handlowe, ubezpieczenia, zgłoszenie szkody, założenie konta bankowego). Są to problemy, z których słyszący rzadko zdają sobie sprawę.
     Bariera językowa spycha głuchych na margines społeczeństwa, ogranicza dostęp do informacji. Dlatego tak ważne dla nas jest stworzenie miejsca przyjaznego dla osób głuchych i niedosłyszących, gdzie językiem komunikowania się będzie język migowy. Dzięki temu osoby głuche będą mogły cieszyć się pełnią swobód obywatelskich na równi ze słyszącymi.
     
     Ośrodek powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Głuchych i Niedosłyszących „SIGN” oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta w Elblągu i i mieści się w przy ul. Związku Jaszczurczego 17 pok. 102.
„Na Jaszczurach”, poradę można uzyskać przez e-mail: sign.elblag@wp.pl lub osobiście w Ośrodku:
     Wtorki: 8.00-11.00
     Środy 16.00-19.00
     Czwartki 12.00-15.00
     Stowarzyszenie „SIGN” będzie podejmować starania, aby Ośrodek mógł być otwarty codziennie.
Anna Garbarska-Werner
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
Naszywki
Polar z haftem
Naszywka HERB ELBLĄGA