Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamięć o zmarłych bywa krótka

 
Elbląg, Pamięć o zmarłych bywa krótka fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl
Rek

Zbliża się listopad, czas wspominania bliskich, których już nie ma wśród nas. Wiele osób wybierze się na cmentarze, by zadbać o upamiętnienie zmarłych nie tylko w wymiarze duchowym, ale i tym namacalnym, materialnym. A o groby trzeba dbać, o czym rozmawiamy z Andrzejem Dratwą, kierownikiem Wydziału Administracji Cmentarzy ZZM w Elblągu

Marta Kowalczyk: Zdarza się, że rodzina przyjeżdża 1 listopada, by zapalić znicze na grobie bliskich i okazuje się, że tego grobu już nie ma. Czy taka sytuacja zdarza się często?
     Andrzej Dratwa, kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy ZZM w Elblągu: Kiedyś zdarzało się to dużo częściej. Teraz rodziny są świadome, że miejsce na cmentarzu opłaca się na określony czas, więc starają się dbać, by taka sytuacja nie zaistniała i regulują należności.
     
     - A co ile lat trzeba wnosić opłatę?
     - Co 20 lat?
     
     - Jaka to jest kwota?
     - W zależności czego dotyczy. Za pojedynczy grób dla osoby dorosłej obecnie trzeba zapłacić 496,80 zł (za 20 lat-red.), za grób dla dziecka, mały 356,40 zł (za 20 lat-red.). Jest też możliwość wykupienia podwójnego miejsca, wówczas kwotę 496,80 zł mnożymy razy dwa (czyli do zapłaty jest 993,60 zł).
     
     - Co się dzieje z grobami nieopłaconymi?

     - Groby nieopłacone likwidujemy. Zgodnie z ustawą o cmentarzach szczątki osoby pochowanej wcześniej mogą być pozostawione i pochowane nieco głębiej. Wszystko odbywa się z poszanowaniem godności. Zgodnie z przepisami po 20 latach szczątki uważa się za zmineralizowane.
     
     - Gdzie i w jaki sposób można uregulować opłatę za miejsce, jeśli ktoś przypomni sobie, że właśnie upływa czas i należy opłacić należności?
     - Najprościej zrobić to w biurze administracji cmentarzy przy ul. Łęczyckiej 49. Należność można uregulować gotówką lub kartą. Można też po kontakcie mailowym (cmentarz@zzm.elblag.pl) lub telefonicznym (tel. (0 55) 231 79 46 lub 0 55) 231 79 51) zlecić wystawienie faktury, którą następnie należy opłacić. Dodam, że w dniu 1 listopada, kiedy najwięcej osób odwiedza cmentarze, biuro administracji cmentarzy przy ul. Łęczyckiej 49 będzie czynne w godzinach 8 - 16, także tego dnia, jeśli ktoś będzie chciał, też będzie można uiścić opłatę.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI