Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pięciolatki z angielskim

 
Elbląg, Pięciolatki z angielskim (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Rewolucja w oświacie, którą zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej to nie tylko powrót do ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum. Już od września przedszkolaki będą uczyć się angielskiego. Jak Elbląg jest na to przygotowany?

W elbląskich przedszkolach dotychczas angielskiego uczyły się tylko najstarsze grupy - „zerówkowicze”. - Na zajęcia dla dzieci młodszych nie ma pieniędzy w budżecie – mówił Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu w kwietniu tego roku.
     Tymczasem sytuacja zmieniła się o 180 stopni, samorządy zostały zmuszone do organizacji zajęć z przygotowania do posługiwania się językiem obcym dla dzieci, które od września będą chodzić do grupy pięciolatków w przedszkolach. Wszystko za sprawą zmiany podstawy programowej w przedszkolach, którą minister Edukacji Narodowej podpisała 17 czerwca.
     Zgodnie z rozporządzeniem od września pięciolatki i sześciolatki będą miały w ramach edukacji przedszkolnej przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. W praktyce oznacza to naukę podstaw języka angielskiego. Dziecko, które skończy edukację w przedszkolu, powinno rozumieć i wykonywać proste polecenia, powtarzać rymowanki, proste wierszyki i śpiewać piosenki w grupie, a także rozumieć ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych, gdy są wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami. Wszystko w obcym języku.
     Elbląskie przedszkolaki uczyć będą nauczyciele wychowania przedszkolnego posiadający dodatkowe kwalifikacje do nauczania języka obcego. Niestety, tacy nauczyciele pracują tylko w pięciu elbląskich przedszkolach. W kolejnych pięciu przedszkolach pedagodzy zdawali egzamin językowy w czerwcu, a jego wyniki będą znane dopiero w sierpniu. W pozostałych jednostkach przedszkolaków będą uczyć nauczyciele ze szkół podstawowych. W czterech przedszkolach pedagodzy będą zdobywać uprawnienia w przyszłym roku szkolnym. Ratusz nie planuje przyjęcia do pracy nowych nauczycieli. - Chcemy zwiększyć liczbę godzin nauczycielom prowadzącym zajęcia z sześciolatkami – informuje Łukasz Mierzejewski.
     Drugi rocznik, który będzie uczył się podstaw angielskiego, oznacza zwiększenie o 25 tygodniowo liczby godzin nauczania we wszystkich przedszkolach. - Może to kosztować 50 tys. zł rocznie – dodaje Łukasz Mierzejewski.
     Od roku przedszkolnego 2017/18 angielskiego mają się też uczyć się czterolatki.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Co to za rewolucja kiedy moje dziecko chodziło do przedszkola w 1995 roku z j. angielskim, a potem do szkoły gdzie od 1 klasy również był j. angielski?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Kat.Na.Idiotów(2016-07-01)
 • Tak, a potem od trzeciego i przez ponad 10 lat tylko jeden język, bez wprowadzania nawet podstaw np. niemieckiego. Głupia zmiana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-07-01)
 • Już od małego przygotowują do wyjazdu za granicę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2016-07-01)
 • I bardzo dobrze. Języki to podstawa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-07-01)
 • Śmiechu warte, aż się nie chce komentować. Co za kraj???? Co nowy rząd to nowe rewolucje :( Niedawno namieszali dzieciakom w głowach gimnazjami teraz znowu powrót do starego co było uznane za złe. Ludzie zacznijcie w koncu mówic głosno NIE, bo wszystko wskazuje na to, ze za jakiś czas nikt z nas nie będzie miał juz nic do powiedzenia w tym kraju i obecny rząd uwsteczni nas do czasów komuny. Pora się obudzić, bo to co się dzieje prowadzi do totalitaryzmu !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2016-07-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywka GODŁO
Polar z haftem