Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Piękny gest

Za 100 tys. złotych wyremontowano pralnię Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Głęboko Upośledzonych w Elblągu. Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie hojność darczyńców - w tym zwykłych mieszkańców miasta.

Budynek przy ul. Kasprzaka ma prawie 100 lat i wymaga ciągłych remontów.
     - Środki finansowe, którymi dysponuje nasz dom niestety nigdy nie pozwalały na kapitalny remont pralni. Przez trzy lata pukałyśmy od drzwi do drzwi aż wreszcie udało się - powiedziała siostra Danuta Mryka ze Zgromadzenia Zakonnego św. Jadwigi. - Nasz dom jest specyficzny. Przebywa tu pięćdziesięcioro dzieci leżących, głęboko upośledzonych, dla których czysta pościel czy piżamka to rzeczy nieodzowne.
     Dom jest finansowany z dotacji wojewody. Jednak pieniądze wystarczają wyłącznie na bieżącą działalność.
     - O jakimkolwiek remoncie przy takich środkach nie ma mowy. Musimy prosić. Jedynie możemy liczyć na pomoc władz miasta. Ilekroć o nią proszę, otrzymuję. Niestety, rodzice porzucają te dzieci zaraz po urodzeniu, jeszcze w szpitalu - stwierdziła siostra Danuta.
     Dom wspierany jest też przez klub Rotary, który sfinansował remont kapitalny łazienki, a co roku przysyła pieniądze na zakup środków czystości i środków higienicznych.
     Zakończony remont pralni możliwy był dzięki pomocy sponsorów: 60 tys. zł pozyskano z budżetu miasta, 30 tys. z fundacji Jolanty Kwaśniewskiej “Porozumienie bez Barier”, reszta środków pochodziła od prywatnych darczyńców.
     
     ***
     
     Obok dzieci z tego domu nie można przejść obojętnie. I w Elblągu są ludzie o Wielkich Sercach. Siostra Danuta opowiedziała nam, że pewnego razu przyjechali... nowożeńcy, którzy przywieźli dwa ogromne kartony środków higienicznych. Wcześniej powiedzieli swoim gościom weselnym, by zamiast kwiatów kupili coś dla ciężko chorych dzieci. Innym razem przyszedł mężczyzna, który przyniósł bony do supermarketu. Powiedział, że jemu wystarczy to, co ma i polecił, by za te bony kupić dzieciom słodycze na Święta.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Redaktorze artykułu : głęboko upośledzone dziecko - jak mamy to rozumieć ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dociekliwy(2003-05-20)
 • za 100 tys zl to mozna postawic pralnie publiczna. Co to za sponsor:kasa miasta?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zza miedzy(2003-05-21)
 • O upośledzeniu umysłowym mówimy wtedy, gdy ogólna sprawność intelektualna danej osoby jest obniżona w sposób statystycznie znamienny w porównaniu z wartością przeciętną (średnią) w tej samej grupie wiekowej, czemu towarzyszy obniżenie zdolności przystosowania się. Przyjmując 100 za przeciętną wartość ilorazu inteligencji (I.I.) mierzonej testami (w najczęściej używanym teście Wechslera) - osoby upośledzone umysłowo mają iloraz inteligencji 70 lub mniej. Iloraz inteligencji mierzy się porównując wiek testowy z wiekiem kalendarzowym, przy czym wynik mnoży się przez sto. Na podstawie ilorazu inteligencji rozpoznaje się następujące stopnie upośledzenia umysłowego:1. Upośledzenie umysłowe lekkie - I.I od 52 do 67. 2. Upośledzenie umysłowe umiarkowane- I.I od 36 do 51 3. Upośledzenie umysłowe znaczne - I.I od 20 do 35 4. Upośledzenie umysłowe głębokie - I.I od 0 do 19 Po za upośledzeniem czynności umysłowych kolejnym warunkiem rozpoznania tego zaburzenia jest to, że jego początek musiał mieć miejsce w wieku rozwojowym - przed 18 r.ż,. W zasadzie dotyczy to pierwszych lat życia, czyli okresu w którym kształtuje się intelekt człowieka. Jeżeli do upośledzenia intelektu dojdzie w wieku w którym jest on już rozwinięty, co według niektórych autorów ma miejsce już u czteroletniego dziecka, to mówimy nie o upośledzeniu umysłowym, a o otępieniu. PS po to jest internet aby poszukiwac - polecam lekture wszystkim pytajacym na portelu - rtfm.bsdzine.org :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  blados(2003-05-21)
 • dociekliwy: wyjasnic ci tez przy okazji znaczenie wyrazow sluchawki, auto, gwiazda itd. masz 4 lata?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-05-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Fototapety z jachtami
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce
Fototapety z mapami