UWAGA!

Pielgrzymka śladami św. Wojciecha

 Elbląg, Medal wykonany w pracowni plastycznej Światowida.
Medal wykonany w pracowni plastycznej Światowida.

Św. Wojciech jest patronem Polski i diecezji elbląskiej. W ten weekend, w związku ze 1015. rocznicą jego męczeńskiej śmierci, w Świętym Gaju (gmina Rychliki, niedaleko Pasłęka) odbędą się uroczystości odpustowe. Wieś jest uważana za przypuszczalne miejsce śmierci świętego.

Jak co roku, do Świętego Gaju pieszo, autobusami i samochodami przybędą pielgrzymi z regionu oraz innych części kraju. W piątek (20 kwietnia) odbędzie się spotkanie modlitewne kapłanów i sióstr zakonnych, a w sobotę i niedzielę spotkanie pielgrzymkowe. W sobotę na godz. 14.30 zaplanowano powitanie pielgrzymów przy ołtarzu polowym, o godz. 14.50 z kościoła w kierunku tego ołtarza ruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha, a o godz. 15 zacznie się msza pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jana Styrny.
       W niedzielę o godz. 11.30 zostanie odprawiona msza w kościele w Świętym Gaju, zaś o godz. 12.30, także w kościele, zaprezentują się uczestnicy II Wojciechowego Przeglądu Chórów (każdy będzie mógł złożyć ofiarę na rzecz organizacji przeglądu). O godz. 14 dla wszystkich chętnych przewidziano festyn – II Ucztę Wojciechową. Będą konkursy z nagrodami, gry i zabawy na placu za Domem Pielgrzyma oraz zabawa. Zostanie także rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Śladami św. Wojciecha” dla uczniów podstawówek z powiatu elbląskiego i otwarta wystawa pokonkursowa.
       W świetlicy wiejskiej będzie można natomiast obejrzeć wystawę o tematyce religijnej, wykonaną przez uczestniczki zajęć plastycznych z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” – Dorotę Kłos, Teresę Chądzyńską, Sabinę Gadzałę, Grażynę Kopańską, Wandę Kucharczyk, Jolantę Urbańską, Joannę Wachowicz, Annę Nowak, Marię Szczepańską, Zofię Pater, Annę Komorowską, Agnieszkę Miernik, Ewę Miros, Danutę Świątek, Aurelię Stołowską, Jolantę Wlazło, Irenę Michalską, Ewę Sikorę, Halinę Gnat, Monikę Siudzińską oraz prace prowadzącej warsztaty artystki Ewy Bednarskiej-Siwilewicz.
       – Wśród około 80 prac będą płaskorzeźby ceramiczne i w drewnie, batiki, linoryty oraz prace ze szkła. Przedstawiają one postaci aniołów i świętych. W kulturze ludowej „święte obrazy” służyły kultowi, chroniły, zapewniały pomyślność. W naszych pracach widać poszukiwania i wrażliwość na wizerunki świętych wpatrzonych w daleki, lepszy świat. Przypominają one o wartościach niezmiennych i ponadczasowych, które są blisko, ale często, szukając czegoś nierealnego, gubimy się w otaczającej nas rzeczywistości – opowiada Ewa Bednarska-Siwilewicz. – Każda praca jest indywidualną interpretacją tematu kultu religijnego – patronów, ulotnego piękna świata i hołdu dla Stwórcy. Wszak życie wzięło się z Ducha – z niego bierze się też sztuka.
       Członkinie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Świętego Gaju przygotują poczęstunek dla uczestników festynu – żurek. Będzie też można upiec kiełbaskę na ognisku. A o godz. 16 rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem Boys Dual Voice.
      
       Organizatorzy Uczty Wojciechowej i przeglądu chórów: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Świętego Gaju, Parafia Krzyża Świętego w Kwietniewie, gmina Rychliki, starostwo powiatowe w Elblągu, sołectwo Święty Gaj oraz chór Buczyna.
      
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A ja powołałbym komisję z A. Maciarewiczem na czele, która sprawdziłaby czy ta śmierć to czasami nie jest spisek PO i Rosjan!!!!!
  • rzeczywiscie Kikutek. Azta komisja to nie daj sw. Wojciechu
  • " Wojtek" z plemienia " Pepików" przybył do plemion Prusów i jak mówią zapisy, zbeszcześcił miejsce obrządku Prusów, dwa razy. Ci " cywilizowani" ludzie powiedzieli Mu : Go aut !. Ale On wrócił. .. i dlatego skrócili Go o głowę. Pracując w gospodarce rynkowej ówczesnych czasów ( szlak bursztynowy) zorientowali się że można zrobić interes. .. dlatego zarządali srebra z ciało nieboszczyka. I w ten sposób powstała gospodarka rynkowa, a przy okazji święci w kościele katolickim. .. na których ciągle jest zapotrzebowanie. Kto następny. .. ?
  • Chorzy ludzie z nadmiarem czasu wolnego piszą głupie komentarze. No cóż, przecież wolno. .. .
  • Wielkie uznanie dla stowarzyszenia ze Świętego Gaju i innych organizatorów! Życzę wspaniałej pogody i dobrej atmosfery!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Arkadiusz Jachimowicz(2012-04-21)
  • @up tato kup chlep
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Pałlina(2012-04-23)
Reklama