Sobota 22-09-2018, imieniny Tomasza, Maurycego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Plaga mistrzów Plaga mistrzów

„Plastyk” na solidnych fundamentach

 
Elbląg, „Plastyk” na solidnych fundamentach Uczniowie szkoły podczas jubileuszu przygotowali program artystyczny nawiązujący do mitologii (fot. Anna Dembińska)
Rek

Jak z byłej szkoły rolniczej uczynić jedno z najlepszych liceów plastycznych w kraju i to w zaledwie 10 lat? Odpowiedź na to pytanie znajdzie każdy, kto odwiedzi Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym. Dzisiaj szkoła świętowała swój jubileusz. Zobacz zdjęcia z uroczystości. 

„Rok 2008 (…) Zdziwiony wizytator Centrum Edukacji Artystycznej oprowadzany jest przez panią Krystynę Brinkiewicz po budynku oświatowym i próbuje zrozumieć, o co tej pani chodzi? Że w tym budynku ma być szkoła artystyczna? O, tutaj będzie pracownia malarstwa (będzie, jak zmieszczą się więcej niż 2 sztalugi!). A tutaj pracownia fotograficzna (oczywiście – przecież ciemnia może być w łazience). A tutaj blisko dachu – nie szkodzi, że kiedyś jaskółki tu wiły gniazda – będzie pokój nauczycielski (jest do dzisiaj)” - wspomina w katalogu wydanym z okazji 10-lecia Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym Daniel Dramowicz z Centrum Edukacji Artystycznej, które sprawuje nadzór pedagogiczny nad placówką w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     Te wspomnienia są najlepszym dowodem, jaką niesamowitą drogę w zaledwie dziesięć lat przeszła szkoła z Gronowa Górnego, stając się jedną z najlepszych tego typu placówek artystycznych w kraju.
     - Przed uroczystością dyskutowaliśmy z panem przewodniczącym Rady Powiatu (Ryszardem Zagalskim – red.), kto jest ojcem tego sukcesu i nie doszliśmy do porozumienia. Ja proponuję kompromisowe rozwiązanie, że matką była Rada Powiatu Elbląskiego, a ja byłem ojcem chrzestnym - żartował ze sceny podczas uroczystości z okazji jubileuszu szkoły Sławomir Jezierski obecni radny wojewódzki. - Ojcem sukcesu jest oczywiście pani Krystyna Brinkiewicz, która przekonała nas, że warto ten pomysł wcielić w życie – dodał Sławomir Jezierski, który w czasach powstania szkoły był starostą elbląskim.
     Liceum Plastyczne mieści się w obiektach po byłej szkole rolniczej, które rozbudowało, tworząc nowoczesne pracownie artystyczne i multimedialne. A to nie koniec zmian, bo jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa kolejnego budynku, w którym będzie mieścić się m.in. część socjalna, kolejne pracownie i część wystawiennicza. W sumie inwestycja ma kosztować ok. 3 mln złotych.
     - Powstało coś z niczego. To wielki zaszczyt mieć taką szkołę, choć oczywiście trudności nie brakuje – mówi obecny starosta elbląski Maciej Romanowski. - Są tutaj fajni twórcy, nauczyciele i duch artystyczny, który krąży wokół i pozwala szkole się rozwijać. Mamy nadzieję, że przetarg uda się przeprowadzić bez problemów i w przyszłym roku zakończymy ostatni etap rozbudowy szkoły.

  Gratulacje składają dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół artystycznych (fot. AD) Gratulacje składają dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół artystycznych (fot. AD)


     - Dziś, po 10 latach, jesteśmy gotowi do podejmowania kolejnych odważnych kroków na rzecz naszych uczniów, edukacji, kultury i sztuki. Szkoła stoi na solidnym fundamencie, którzy tworzą ludzie angażujący się w zadania, tacy, którzy potrafią i tacy, którzy chcą – podkreślała Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego od początku istnienia szkoły.
     Od nowego roku szkolnego szkoła zmieni nazwę na Liceum Sztuk Plastycznych, a nauka wydłuży się do pięciu lat. - Tu są młodzi ludzie, którzy są nie tylko uczniami swoich nauczycieli, ale już wielkimi twórcami. Myślę, że nowa szkoła – pięcioletnie Liceum Sztuk Plastycznych – będzie kolejnym sukcesem – podkreślał Włodzimierz Gorzelańczyk, wicedyrektor Centrum Edukacji Artystycznej.
     - Wybrałam Liceum Plastyczne, bo po prostu nie widziałam siebie w innym zwykłym liceum – mówi Ola, uczennica drugiej klasy. - Niektórzy uważają, że jest tutaj bardzo luźno, ale my mamy ogrom pracy. Trzeba poświęcić często swój prywatny czas, by sprostać wymogom szkoły. Ale satysfakcja z tego często jest.
     


     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym jubileuszu 10-lecia Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym
     

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Prezent na Dzień Chłopaka
Plecaki i tornistry
Clinex Grill