Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Po raz siódmy zaczerwieniła się Bażantarnia

Jak co roku w pierwszą sobotę grudnia dzieci, młodzież i dorośli wyruszyli na trasy VII Złazu Mikołajkowego. Pomimo panującej dzień wcześniej niesprzyjającej pogody, w sobotę rano aura na tyle się poprawiła, że nie zniechęciła turystów do wyruszenia na trasy. Na punktach startowych stawiło się 758 uczestników.

Celami, które przyświecały organizatorom Złazu Mikołajkowego, oprócz propagowania turystyki kwalifikowanej, było promowanie rekreacji ruchowej, ukazanie niepowtarzalnego piękna Elbląskiej Wysoczyzny w szacie zimowej oraz szeroko rozumiana integracja rodzinna. W tej imprezie bowiem - tradycyjnie już od siedmiu lat - udział biorą całe rodziny. Pomimo panującej dzień wcześniej niesprzyjającej pogody, w sobotę rano aura na tyle się poprawiła, że nie zniechęciła turystów do wyruszenia na trasy. Na punktach startowych pięciu tras oraz sześciu trasach dowolnych, zaproponowanych przez organizatorów stawiło się 758 uczestników. Były to dzieci z elbląskiego przedszkola oraz okolicznych szkół podstawowych, gimnazjów oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, którym dodatkowo towarzyszyła liczna grupa rodziców, niezgłoszonych organizatorom. Uczestnicy złazu, to nie tylko mieszkańcy Elbląga, ale również Zwierzna, Gronowa Elbląskiego, Nowakowa, Pasłęka, Sztumu i Kwidzyna. W Złazie udział wzięły również dzieci niepełnosprawne z SOSW Nr 1 w Elblągu oraz grupa ze 128 Elbląskiej Harcerskiej Drużyny „Nieprzetartego Szlaku”.
     Trasy prowadziła doświadczona, wieloletnia kadra: przewodnicy, przodownicy turystyki pieszej instruktorzy krajoznawstwa. Na starcie każdej z tras, uczestnicy otrzymali czerwoną, mikołajkową czapeczkę, pamiątkowy znaczek "złazowy" oraz kartę potwierdzająca uczestnictwo z Złazie. Kierownicy tras prowadząc turystów po szlakach Bażantarni, nie tylko pokazywali uroki przyrody, ale również opowiadali historię tego pięknego miejsca, które od dawna jest miejscem wypoczynku elblążan. Każdą z tras w wyznaczonym miejscu udekorowano jabłkami, marchewką, ziarnami i słoninką choinki dla zwierząt, aby i one mogły poczuć magię zbliżających się świąt.
     Kiedy dzieci, młodzież i opiekunowie wędrowali po lesie, na polanie rozpalono dla nich ogniska, aby mogli się ogrzać, a w kotłach czekał już gorący żurek, który miał rozgrzać turystów po dotarciu na metę. Aby nieco rozgrzać mikołajkowych piechurów, opiekunowie grup zapraszali dzieci do zabaw ruchowych. W małej wiacie „Irenka” rozegrano konkurs rysunkowy o tematyce zimowej. Dzieci przedszkolne oraz z klas 0 – II kolorowały przygotowany przez organizatorów obrazek bałwana, natomiast starsi malarze sami tworzyli portret Mikołaja. A mieli na kim się wzorować, gdyż od godziny 11 na polanie pojawił się Święty Mikołaj we własnej osobie. Przywiózł on drobne podarunki dla uczestników złazu – czekolady i breloczki z podobizną Mikołaja, które odbierali opiekunowie grup.
     Kiedy tylko Mikołaj rozdał słodkości, organizatorzy poprosili dostojnego gościa, aby wręczył nagrody dla uczestników konkursów rysunkowych. A były to upominki w postaci sprzętu sportowego, plecaków, pasteli, maskotek oraz breloczków z wizerunkiem Mikołaja.
     Na Polanie „Boisko” wrzało od gwaru uczestników imprezy. Najmłodszym nie przeszkadzała minusowa temperatura. Próbowano ulepić bałwana, lecz ilość i jakość śniegu pozwoliła tylko na małe bitwy na śnieżki oraz na rozegranie meczu piłkami ufundowanymi przez sponsora.
     Około godz. 14: Złaz dobiegł końca, a uczestnicy udali się w drogę powrotną do domu, umawiając się na kolejną imprezę, którą będzie 39 Ogólnopolski Złaz Śladami Powstańców Listopadowych do Fiszewa zaplanowany na 19 lutego przyszłego roku.
     VII Złaz Mikołajkowy został zorganizowany przez Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej oraz Klub Turystów Pieszych PTTK „DELTA” i Klub Aktywnej Turystyki „RELAKS” w Elblągu przy wsparciu rzeczowym Zakładu Energetycznego „Energa” w Elblągu, który ufundował zestawy nagród z logo firmy oraz Firmy Cateringowej „U aktorów” Pana Romana Badysiaka, która część posiłków w postaci pysznej zupy. Wsparcia finansowego natomiast udzieliły nam: Urząd Marszałkowski Województwa Warmiński-Mazurskiego oraz Urząd Miasta w Elblągu.

Alicja Gronek
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem