UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pobaw się energią, przyjdź na plac Jagiellończyka

Elbląg, Pobaw się energią, przyjdź na plac Jagiellończyka

W niezwykłą podróż do krainy prądu zabierze mieszkańców Elbląga ekipa „Planety Energii”, która wraz z mobilnym centrum nauki będzie gościć na placu Kazimierza Jagiellończyka już 8 i 9 czerwca. Wizyta miasteczka to nagroda za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w VII edycji „Planety Energii”.

Laureatami tego ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa są uczniowie z klasy III B i pani Jadwiga Jagiełło ze Szkoły Podstawowej nr 18. To dzięki nim mieszkańcy Elbląga będą mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny i uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych.
       Warunkiem udziału w programie było przeprowadzenie kreatywnych lekcji o prądzie. Pani Jadwiga Jagiełło ze SP nr 18 wykazała się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem w ich realizację, a dzieci z klasy III B z zapałem uczestniczyły w zajęciach. Powołanie „Akademii Dociekliwych. W krainie prądu elektrycznego”, organizacja szkolnego „Tygodnia Technologii” czy konkursu wiedzy pt. „Prąd pożyteczny musi być bezpieczny” – to tylko niektóre z pomysłów, zrealizowanych przez najmłodszych z Elbląga podczas „Planety Energii”.
       – Uczniowie mojej klasy rozpoczęli przygodę z „Planetą Energii” już w V edycji konkursu, 2 lata temu. Wtedy otrzymaliśmy wyróżnienie i odwiedziliśmy mobilne centrum nauki, które gościło w Kwidzynie. Ucieszyliśmy się bardzo, że w tym roku pojawiły się nowe tematy dotyczące energii światła odbitego. Mieliśmy okazję nie tylko pogłębić zdobytą wcześniej wiedzę, ale nauczyć się czegoś nowego. Czas trwania konkursu był dla nas okazją do świetnej zabawy, przeprowadzenia niecodziennych doświadczeń i eksperymentów, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi. Zdobytą wiedzą dzieliliśmy się z innymi uczniami naszej szkoły organizując konkurs „Prąd pożyteczny musi być bezpieczny” – mówi Jadwiga Jagiełło.
      
       Nauka i zabawa w miasteczku „Planeta Energii”
       Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na placu Kazimierza Jagiellończyka. W godz. 9–14 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15 do 18 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Szczególnie gorąco Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.
       W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.
       – W centrum naukowym „Planeta Energii” przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, otaczający nas świat energii elektrycznej – od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o unkcjonowaniu otaczającego nas świata – mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii”. – Szczególnie ważna jest dla nas edukacja najmłodszych na temat bezpieczeństwa i ekologii. Poprzez zabawę uczymy, jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.
       To druga wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Elblągu, w którym już od prawie dziewięćdziesięciu lat działa elektrociepłownia. Jednocześnie to pierwsza wygrana w „Planecie Energii” pani Jadwigi Jagiełło, która wraz ze swoją klasą znalazła się w gronie laureatów konkursu.
      
       Energetyczny Turniej Miast – konkurs dla mieszkańców Elbląga
       Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii”. Będzie w nim można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godz. 15 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Zachęcamy mieszkańców Elbląga do rywalizacji o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18. Ogłoszenie wyników Energetycznego Turnieju Miast nastąpi w czerwcu!
      
Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama