UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poczytaj mi tato...

 
Elbląg, Poczytaj mi tato...
fot. nadesłana

Współpraca elbląskiego aresztu z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaowocowała nietuzinkowym projektem wydania audiobooków z bajkami dla dzieci. Lektorami czytającymi bajki najmłodszym byli, wybrani przez wychowawców, skazani, którzy są ojcami małych dzieci i którzy podejmują starania o utrzymanie kontaktu z rodziną.

Budowanie relacji rodzinnych w trakcie odbywania przez skazanego kary pozbawienia wolności stanowi nieodłączny element resocjalizacji. Być ojcem będąc za murami więzienia nie jest łatwo, dlatego też wychowawcy i psycholodzy realizują programy, takie jak np. „Bądź ojcem” mające na celu integrację rodzin. Obecny projekt również służy temu celowi.
     W jego realizację, we współpracy z funkcjonariuszami zaangażowała się Urszula Zajko-Olejniczak - koordynator Klubu Aktywnej Młodzieży w Elblągu dzięki wsparciu dyrektora CSE „Światowid” Antoniego Czyżyka
     - Bardzo chętnie wspieramy wszelkie inicjatywy młodzieżowe. Mam nadzieję, że Klub Aktywnej Młodzieży pozostanie z nami i rozwinie swoją działalność w kolejnych latach. Tego typu działania mają głęboki sens i są niezwykle ważne, nie tylko dla młodzieży ale także dla naszej lokalnej społeczności - komentuje dyrektor CSE „Światowid”.
     
     Anna Downar: Skąd wziął się pomysł na realizację takiego projektu w więzieniu?
     Urszula Zajko-Olejniczak: Z inicjatywy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenia Kulturalnego „Viva Art” powołany został Klub Aktywnej Młodzieży mający na celu wspieranie rozwoju, aktywności oraz projektów społecznych tworzonych przez młodych ludzi z wykorzystaniem ich talentów i kreatywności, dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Pomysł zrodził się w trakcie naszych spotkań i pracy. Młodzież z Klubu chcąc zrobić coś dla innych zainicjowała współpracę z elbląskim Aresztem Śledczym. Wiemy jak ważne i dobroczynne jest czytanie. Pomyśleliśmy, że płyta z głosem taty czytającego bajkę będzie wspaniałym prezentem pod choinkę dla dzieci, które nie mają taty na co dzień.
     
     - Jak wyglądała realizacja projektu?
     - Praca przebiegała w kilku etapach. Dzięki przychylności, otwartości i współpracy dyrekcji i kadry elbląskiego aresztu oraz wsparciu CSE „Światowid” w zakresie użyczenia sprzętu i obsługi realizatora dźwięku, nagrania mogliśmy dokonać na terenie Aresztu. „Lektorzy”, czyli wybrani przez wychowawców skazani, otrzymali wcześniej książki z wybranymi tekstami bajek, aby móc się przygotować i zminimalizować związany z nagrywaniem stres, który jest naturalny dla kogoś kto nigdy nie brał udziału w tego typu pracy. Aparatura i mikrofon mogą onieśmielać. Okazało się jednak, że w trakcie prób i nagrań wszyscy osadzeni poradzili sobie z tym bardzo dobrze. Realizacji dźwiękowej dokonał Jakub Kasin.
     
     - W jaki sposób wybrane zostały teksty do nagrań?
     - Wyboru bajek dokonaliśmy we współpracy z rodzinami osadzonych tzn. każdy z nich przeczytał ulubione bajki lub wiersze swoich dzieci. Dodatkowo sama młodzież napisała swoje bajki i wiersze, a jeden z nich również znajduje się na audiobooku. Projekt graficzny okładki audiobooków powstał podczas warsztatów z grafiki komputerowej dla młodzieży, zorganizowanych w ramach działalności Klubu Aktywnej Młodzieży.
     
     - Jak będzie wyglądał finał projektu?

     - Ostatnim etapem naszej pracy była sesja zdjęciowa z osadzonymi na okładkę audiobooka. Autorem zdjęć jest Kuba Qbi Strumiński. O fotografie poprosili sami osadzeni, którzy w wielu przypadkach nie widzieli się ze swoimi dziećmi od dłuższego czasu, tak więc każde z nich będzie mogło nie tylko usłyszeć głos taty, ale też go zobaczyć. Akcja zakończy się przekazaniem audiobooków dla rodzin osadzonych za pośrednictwem Aresztu Śledczego w czasie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W prezencie pod choinkę każdy z „lektorów” oprócz czytania bajek i wierszy powiedział coś od siebie swoim dzieciom i najbliższym.
     
     - Jak Pani ocenia realizację tego niecodziennego projektu? Jakie są Pani refleksje i wrażenia na temat współpracy z elbląskim aresztem i pracy z osadzonymi?

     - Cieszę się, że młodzież zainicjowała tą akcję i uzyskaliśmy tak ogromną przychylność dyrekcji Aresztu i wsparcie jego kadry. To będzie jeden z najmilej wspominanych przeze mnie projektów. Jestem pod wrażeniem pracy resocjalizującej i edukacyjnej tej placówki na rzecz osadzonych. Będąc przy nagraniach niejednokrotnie wzruszyłam się osobistymi słowami „lektorów” kierowanymi do swoich dzieci i najbliższych. Cieszę się, że z audiobooków popłynie ciepło i miłość, które mam nadzieję, przyczynią się choć trochę do wzmocnienia więzi rodzinnych i sprawią tym rodzinom radość. Młodzież z Klubu też w to wierzy. Wszyscy, którzy są zaangażowani w ten projekt ofiarowali swój czas i umiejętności z wielką ochotą, nie oczekując żadnej gratyfikacji. Za to młodzież i ja bardzo im wszystkim dziękujemy a młodzi ludzie mają najlepszy wzór do naśladowania. W imieniu swoim i młodzieży pragnę serdecznie podziękować za wspaniałą współpracę pracownikom Aresztu, za wsparcie ze strony CSE „Światowid” oraz opiekę Stowarzyszenia „Viva Art”.
     
     - Funkcjonariusze elbląskiego aresztu również dziękują za współpracę i obdarzenie nas zaufaniem oraz życzą młodym talentom z Klubu Aktywnej Młodzieży oraz ich koordynatorom kolejnych sukcesów w tworzeniu tak świetnych pomysłów w kreowaniu lepszej rzeczywistości.

Anna Downar, Areszt Śledczy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
Nowy model - Skoda Scala już w salonie | HADM
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski