Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Pod krzyżem św. Wojciecha

Władze leżącego nad cieśniną Pilawską Bałtijska zdecydowanie szukają wciąż nowych partnerów - miast zaprzyjaźnionych. Do tego grona dołączyła ostatnio polska Nysa.

Uroczyste podpisanie aktu umowy, którą sygnowali mer Bałtijska - Aleksander Kuzniecow i burmistrz Nysy Ryszard Rogowski odbyło się w symbolicznym miejscu, w Primorsku (Tenkity), w pobliżu pamiątkowego krzyża św. Wojciecha - Adalberta. Został on ustawiony z okazji 1000 rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, w roku 1997. Krzyż powstał w Elblągu. Wykonali go pracownicy Elzamu. Dzięki elbląskiej inicjatywie replika starego krzyża została ustawiona na wysokiej skarpie nad Bałtykiem.
     W tym miejscu, w obecności działaczy samorządowych Bałtijska oraz Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie - Jarosława Czubińskiego odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy, która przewiduje wszechstronne kontakty pomiędzy mieszkańcami miast, ludźmi biznesu, samorządowcami.
     Bałtijsk liczy na wykorzystanie dużego doświadczenia Nysy. Szczególnie cennym mogą się okazać osiągnięcia polskiego miasta w dziedzinie turystyki, ochrony środowiska. Niemniej ważne są także doświadczenia gospodarcze. Podkreślał to mer Bałtijska. Liczy też na nyskie doświadczenia w dziedzinie rolnictwa i przemysłu. Szczególnie cenne mogą się okazać nowe pomysły i współczesne technologie. Być może biznesmeni z Nysy zechcą zainwestować także nad Bałtykiem. Porozumienie o współpracy nosi charakter ramowy i tylko od mieszkańców obydwu miast zależy, jak współpraca będzie się rozwijała.
     Przy okazji nowej umowy przypomniano wzorowe kontakty Bałtijska z Elblągiem. Szczególnie ceniony jest elbląski projekt odbudowy starówki Bałtijska. Na przeszkodzie szybkiego zakończenia prac stoją jak zwykle środki finansowe, a przede wszystkim ich brak.
     W trakcie spotkania zwracano jednak uwagę, że na przeszkodzie szybkiego rozwoju Bałtijska, nawiązywania nowych kontaktów i przyciągnięcia poważnych inwestycji stoi fakt zamknięcia miasta dla obcokrajowców. Wszak jest to potężny port wojenny i baza marynarki, żeby do niego wjechać nadal potrzebny jest specjalny "propusk", a na rogatkach ustawione są szlabany i posterunki kontrolne. Miasto musi być bardziej otwarte.
     Okazuje się, że coraz więcej miast obwodu kaliningradzkiego szuka międzynarodowych kontaktów. Wiele z nich liczy mocno na Polskę, która w niedługim czasie może stać się członkiem Unii Europejskiej. Władze rosyjskich miast chcą wykorzystać tą szansę i podpisują nowe umowy i porozumienia o współpracy. Oprócz Bałtijska partnerów w Polsce znaleźli także samorządowcy ze Swietłogorska i Swietłego. Nadbałtycki Swietłogorsk, bardzo popularny kurort nie tylko na trenie obwodu, ale i w głębi Rosji, podpisał w lipcu umowę ze Środą Śląską. Z kolei leżący nad Zalewem Wiślanym Swietłyj nawiązał kontakt z Nowym Dworem Gdańskim.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Swietlyj ma swietne kontakty handlowo-gospodarcze z miastem Frombork! Codziennie kursuje tam statek wolnoclowy i kilka wodolotow!!! Wiem, bo sama wykorzystalam kilka razy fakt tejze wspolpracy i - nie powiem - podobaja mi sie takie miedzynarodowe umowy!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    wufru(2002-07-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy