Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pomoc bezdomnym w Elblągu

Elbląg, Pomoc bezdomnym w Elblągu fot. Anna Dembińska
Rek

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu koordynuje pomoc osobom bezdomnym w okresie zimowym. Wzorem lat ubiegłych przeprowadzono działania przygotowawcze zmierzające w kierunku zapewnienia odpowiedniej liczby tymczasowych miejsc noclegowych, gorącego posiłku, odpowiedniej ilości ciepłej odzieży i obuwia, opału, środków czystości i higieny osobistej osobom bezdomnym.

Od dnia 2 listopada (wtorek) Caritas Diecezji Elbląskiej rozpocznie wydawanie posiłków w Jadłodajni przy ul. Zamkowej 17. Jadłodajnia czynna będzie w godzinach od 11:30 do 13:30 od poniedziałku do piątku, a w sobotę od godz. 11:30 do godz. 13. Na niedziele wydawany będzie suchy prowiant. Przewiduje się wydawanie do 150 posiłków dziennie. Przy wydawaniu posiłków pracować będą dwaj wolontariusze - mieszkańcy Domu dla Bezdomnych. Wzorem lat ubiegłych pracownicy socjalni MOPS wydawać będą skierowania na posiłek do Jadłodajni.
     W Domu dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej 49, dysponującym 72 miejscami noclegowymi dla bezdomnych mężczyzn, na okres zimy przygotowanych będzie dodatkowo 28 miejsc tymczasowych. Obserwacje z ostatnich miesięcy pozwalają na stwierdzenie że zwiększa się liczba osób bardzo niedołężnych – wymagających zwiększonych działań pielęgnacyjno – opiekuńczych. Placówka zapewnia całodzienne wyżywienie, czystą odzież i bieliznę, środki czystości i higieny osobistej. Zapasy w tym zakresie są wystarczające. Aktualnie w placówce przebywa 60 osób.
     Noclegownia przy Pogotowiu Socjalnym przy ul. Królewieckiej 102 dysponuje 29 miejscami noclegowymi dla osób bezdomnych (kobiet i mężczyzn), z tego 15 miejsc przeznaczonych jest dla osób trzeźwych i 14 miejsc dla osób nietrzeźwych (do 1‰). W okresie szczególnie niekorzystnych warunków atmosferycznych liczba miejsc może zostać zwiększona o kolejnych 10 miejsc. Placówka zapewnia pomoc medyczną, oraz możliwość skorzystania z łaźni i pralni – również osobom bezdomnym nie korzystającym z noclegu. W miarę możliwości zapewniana będzie wymiana odzieży. Aktualnie z noclegu korzysta średnio 9 – 10 osób (z tego np. w nocy z 17 na 18 października nocowało 7 osób trzeźwych oraz 2 osoby nietrzeźwe).
     Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej – Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży przy ul. Nowodworskiej 49 dysponuje 20 miejscami noclegowymi dla kobiet z dziećmi, głównie ofiar przemocy. W sytuacjach szczególnych przyjmowane są tu również kobiety bezdomne. Placówka zapewnia pomoc psychologiczną, pedagogiczną i socjalną, wyżywienie, środki czystości i higieny osobistej. W placówce konieczne jest utworzenie pomieszczenia kwarantanny umożliwiającej izolację kobiet zaniedbanych higienicznie od małych dzieci i kobiet w ciąży.
     MOPS przygotował ulotkę informacyjną o placówkach świadczących pomoc na rzecz osób bezdomnych oraz formach i zakresie pomocy. Ulotka została przekazana wszystkim zainteresowanym jednostkom organizacyjnym, administratorom budynków mieszkalnych, zarządowi ogrodów działkowych oraz służbom porządkowym w celu przekazywania informacji osobom bezdomnym.
     Tak jak w latach ubiegłych pracownicy socjalni wspólnie ze Strażą Miejską i Policją prowadzić będą penetracje miejsc gromadzenia się osób bezdomnych. Miasto podzielono na 4 rejony i ustalono harmonogram wyjazdów, który przedstawia się następująco: 4 - 5 listopada, 9 - 10 grudnia, 13 – 14 stycznia, 10 – 11 lutego oraz 10 – 11 marca. W ciągu jednego dnia penetrowane będą dwa rejony.
     W przypadku nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych będą organizowane wyjazdy dodatkowe. Policja i Straż Miejska w ramach swoich codziennych obowiązków nasili działania w celu skutecznego umieszczania w placówkach noclegowych osób koczujących na ulicach, w klatkach schodowych, pod balkonami, na dworcach, w parkach i innych miejscach.
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • W elblagu ludzie majacy wplyw na opinnie publiczna i ja ksztaltujacy maja gdzies ludzi bezdomnych, ubogich bedacych w potrzebie. Licza sie tylko ci nieliczni z pieniedzmi i by zaspokoic ich potrzeby ( aquapark itp).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-28)
 • Ale jakieś dobrej grochówki z kotła polowego to bym sobie zjadł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zeb Mackaine(2010-10-28)
 • jest to dobrnne ale wielu takich bezdomnych to ludzie tylko i wylacznie sa tacy na wlasne zyczenie poprostu poco troche dac trudu i checi by takim nie zostac no poco olac wszystko i tak dadza jesc a problemy zostawic rodzinie a co tam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-29)
 • jedzenie jest najwazniejsze ale oprucz tego powinni sie starac o prace bo przez cale zycie tak nie mozna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zglodnialem(2010-10-29)
 • masakra zmiany na gorsze a co z ludzmi którzy całe życie spedzili na pomocy i pracy dla bezdomnych przy ulicy nowodworskiej. też nadchodzą zmiany zwolnienia o których nasz prezydent nawet osobiście ich nie poimformował a poprzedni nagradzał też mają być bezdomnymi. powoli sie zastanawiam czy dobrze głosowałem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  palmowski(2011-11-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa 290x260 cm - Tropiki
Fototapety do sypialni
Fototapety z Paryżem
Fototapety do biura