Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Powiatowy Dzień Działacza Kultury

Podczas tegorocznych obchodów Powiatowego Dnia Działacza Kultury zostaną wręczone odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz nagrody Starosty Elbląskiego.

Uroczystość odbędzie się w piątek (27 maja), o godz. 12 w świetlicy wiejskiej w Markusach (obok Urzędu Gminy).
     
     Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”:
     
     Halina Mackiewicz (gm. Pasłęk) - od 20 lat jest członkinią zespołu folklorystycznego, najpierw pod nazwą „Dziad i Baba”, a obecnie „Pasłęczanie”. Od pięciu lat pełni w zespole funkcję kierownika i jest jego ważnym „filarem” artystycznym. Tańcząc i śpiewając propaguje w kraju i za granicą folklor warmiński. Wraz z zespołem uczestniczy regularnie w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Seniorów w Bydgoszczy, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Występowała w Sankt Petersburgu, Wilnie, Trokach, w Niemczech – Itzehoe, Hamburgu i Volsburgu. Halina Mackiewicz swoim talentem artystycznym i umiejętnościami organizacyjnymi jako kierownik przyczyniła się do rozwoju i osiągnięć zespołu „Pasłęczanie”.
     
     Zygmunt Prończyk (gm. Pasłęk) - w 1969 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. W latach 1970-1975 pracował jako instruktor plastyki w Powiatowym Domu Kultury w Pasłęku. W 1975 r. podjął pracę w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu jako scenograf i w latach 1979-1983 studiował malarstwo w PWSP w Gdańsku. Przez 25 lat pracy w charakterze scenografa opracował około 50 projektów scenografii do sztuk teatralnych i spektakli. Jest czynnym członkiem ZPAP, wystawia swoje prace w kraju i za granicą – indywidualnie i zbiorowo. Posiada Srebrny Krzyż Zasługi i Odznakę Za Zasługi dla Województwa Elbląskiego.
     
     Sylwetki laureatów Nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2011
     
     Jan Antoni Kierszka
(gm. Markusy) - od 1953 r. jest członkiem OSP. Organizował zespół pieśni i tańca przy OSP w Gronowie Elbląskim. Obecnie jest prezesem OSP Krzewsk. Działając w Stowarzyszeniu Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza „Lazarus” nawiązał współpracę z jej niemieckim odpowiednikiem, zakonem Joannitów w Niemczech i ich fundacjami. Maluje akwarele o tematyce historycznej i ludowej. Napisał książkę „Mity i legendy Prusów”, której egzemplarze zostały podarowane szkolnym bibliotekom w gminie Markusy.
     
     Dorota Klarecka
(gm. Pasłęk) - pracuje od 5 lat w Świetlicy Ponadlokalnej w Drulitach. Organizuje imprezy i uroczystości, pikniki rodzinne, wycieczki, wyjazdy na basen do Stawigudy. Dzieci biorą udział w ogólnopolskich festiwalach wokalnych i tanecznych. Jako jedyna świetlica w województwie została zaproszona do udziału w projekcie „Nakręcamy wyobraźnię”. Sama pisze projekty i pozyskuje fundusze z różnych fundacji. Wykazuje się dużym zaangażowaniem w pracy i chęcią niesienia pomocy dzieciom.
     
     Jan Lewdorowicz (gm. Pasłęk) - zajmuje się malarstwem sztalugowym, akwarelowym, batikiem, rysunkiem satyrycznym i grafiką użytkową. Prace prezentował na wystawach indywidualnych w Pasłęku (2002 r.), Elblągu (2005 r.) i Olsztynie (2006 r.). Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych twórców środowisk wrocławskiego, toruńskiego, elbląskiego i olsztyńskiego. Od 1996 r. organizuje międzynarodowe plenery malarsko-rzeźbiarskie dla twórców profesjonalnych. Jego inicjatywą są „Artystyczne Spotkania Zamkowe” w Pasłęku, których celem jest prezentacja twórczości estradowej i towarzyszącej jej twórczości plastycznej.
     
     Iwona Matukiewicz (gm. Pasłęk) - pracuje jako nauczycielka od 1997 r. Swój wolny czas poświęca dla dzieci i młodzieży, dbając o ich rozwój pod względem wokalnym i plastycznym. Społecznie opiekuje się zespołem „Forte”. Jej podopieczni osiągają sukcesy w licznych konkursach plastycznych i wokalnych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Inicjuje i organizuje wiele konkursów oraz wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży z gminy Pasłęk, aktywnie współdziałając w tym zakresie z innymi instytucjami i organizacjami. Sama śpiewa w parafialnym chórze przy parafii św. Józefa „Carmen Gregorianum”, z którym bierze udział w licznych koncertach, przeglądach i konkursach.
     
     Barbara Turzyńska (gm. Markusy) - od 1983 r. jest kierownikiem Biblioteki Publicznej gminy Markusy. Od tego czasu zajmuje się upowszechnianiem kultury poprzez m.in.: organizowanie imprez kulturalno-oświatowych, coroczny konkurs recytatorski, udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, spotkania autorskie, realizację licznych projektów kulturalnych na rzecz mieszkańców gminy Markusy. Promuje korzystanie z Internetu wśród seniorów, pozyskuje środki pozabudżetowe na rozwój Biblioteki Publicznej gminy Markusy, założyła trzy „Kluby seniora” i bierze czynny udział w ich funkcjonowaniu.
     
     Ludowy Zespół „Nadwiślanie”
(gm. Elbląg – nagroda zespołowa) - zespół powstał w listopadzie 2005 r. przy GOK w Komorowie Żuławskim. Zadebiutował w 2006 r. na XXII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach, zdobywając wyróżnienie. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia ostatnich lat to:
     - 2007 r. – nagroda firmy Royal na XXIII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach oraz I m-ce na XXIV Regionalnych Prezentacjach Artystycznych Zespołów Wiejskich w Sztumie;
     -2008 r. – nagroda Banku Spółdzielczego na XXIV Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach;
     - 2009 r. – III m-ce na Regionalnym Przeglądzie Folkloru w Przezmarku; I m-ce na V Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk w Elblągu; I m-ce w XXV Regionalnych Prezentacjach Artystycznych Zespołów Wiejskich w Sztumie; wyróżnienie na XXV Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach;
     - 2010 r. – II m-ce w II Regionalnym Festiwalu Folkloru w Przezmarku; Grand Prix – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Puchar Wojewody Mariana Podziewskiego na XXVI Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach.
     Ponadto zespół występuje na uroczystościach lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, takich jak dożynki, Skarby Depresji, Dzień Kobiet, Dzień Działacza Kultury, Dzień Seniora, itp. W ramach współpracy z Towarzystwem Polsko-Norweskim zespół otrzymał zaproszenie na tournée do Norwegii w dniach 10-19.05.2011 r.
Marek Murdzia, rzecznik prasowy Starosty Elbląskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna III