Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Pożytek z fiskusa

Tylko do końca tygodnia możemy składać roczne zeznania podatkowe i skorzystać z nowej możliwości, jaką od 1 stycznia dał Polakom fiskus.

Chodzi oczywiście o możliwość przekazania jednego procenta swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Organizacje długo o to zabiegały, jednak przepisy podatkowe mówią, że aby 1 procent podatku podarować, musimy to zrobić za pomocą przelewu bankowego. W praktyce oznacza to, że jeśli mamy niewielkie dochody, cała operacja może kosztować więcej, niż datek dla organizacji. Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, jedna z najdłużej i najprężniej działających organizacji pozarządowych w regionie, status organizacji pożytku publicznego dostała w połowie marca.
     
     Więcej niż prowizja
     Pracownicy i wolontariusze ERKON-u zaangażowali się w pomoc tym, którzy chcą podzielić się swoim podatkiem. Do dziś na konto organizacji wpłynęło 1500 złotych. Szefowa ERKON, Ewa Sprawka przyznaje jednak, że wiele osób o niskich dochodach, u których jeden procent podatku był często niższy, niż opłata za przelew, mogło się zniechęcić do darowizny:
     - Zrobiliśmy wzory przelewów, wystarczyło tylko wpisać nazwisko i kwotę, załatwiliśmy z naszym bankiem, by wpłacający zapłacili mniejszą, niż zwykle prowizję, no bo - wyobraźmy sobie - tę kwotę przelewu niższą niż prowizja. Mamy kilka wpłat drobnych, ale przeważają wpłaty większe – mówi Ewa Sprawka, która podobnie jak inny pozarządowcy liczy, że w następnych latach ta bariera w przekazywaniu pieniędzy na działalność pożytku publicznego zniknie.
     
     Bariera
     - Uważamy, że to fiskus powinien przekazywać pieniądze zgodnie z wolą podatnika. Takie załatwianie sprawy, które wiąże się nie tylko z wypełnieniem przelewu, ale wizytą w banku lub na poczcie oraz koniecznością wpłacenia swoich pieniędzy i czekaniem na ich zwrot jest niewygodna nie tylko dla ludzi w podeszłym wieku czy schorowanych, ale i dla wszystkich innych – dodaje Ewa Sprawka.
     Elbląski Urząd Skarbowy skarg na zbyt biurokratyczną procedurę przekazywania pieniędzy organizacjom nie otrzymał. Były jednak prośby o umieszczenie w widocznym miejscu spisu organizacji, które otrzymały status pożytku publicznego i taki spis został wywieszony.
     
     Uwaga
     Alicja Darmetko z elbląskiego Urzędu Skarbowego przypomina, że aby przekazać procent od podatku, najpierw musimy wybrać organizację, którą chcemy wspomóc, upewniamy się np. za pomocą internetu, czy jest ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym jako instytucja pożytku publicznego i wówczas przelewamy pieniądze na jej konto.
     O tym, ilu rzeczywiście podatników skorzystało z szeroko reklamowanej możliwości przekazania jednego procenta podatku dla organizacji, ma być wiadomo za kilka tygodni, kiedy do urzędów skarbowych wpłyną wszystkie zeznania.
     
     
     Zobacz także: "Pomóż tym, którzy pomagają"
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok