Poniedziałek 23-07-2018, imieniny Brygidy, Apolinarego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Praca to samodzielność

 
Elbląg, Praca to samodzielność fot. nadesłana

Praca nie jest przywilejem, nie może być karą ani przymusem. To oczywiste dla ludzi, którzy mogą kierować się wolnym wyborem. ''Bez pracy nie ma kołaczy'' - powszechnie znane stare porzekadło w prosty sposób wskazuje, do czego jest nam ona potrzebna.

Do zarabiania pieniędzy, do budowania statusu społecznego, do tworzenia relacji z ludźmi - to tylko kilka z powodów, dla których praca jest tak cennym dobrem. A co z tymi osobami, które może i chciałyby pracować, ale z powodu niepełnosprawności mają kłopot z jej znalezieniem? Okazuje się, że taką samą barierą bywa ich własne przekonanie, że to niemożliwe, jak i opór pracodawców, którzy nie wyobrażają sobie zatrudnienia człowieka niesłyszącego, niedowidzącego czy upośledzonego. Niepełnosprawność nie musi wiązać się z bezrobociem, bo dla każdego można znaleźć godne zajęcie, trzeba tylko chcieć - przekonuje ERKON.
     
     Pokonywanie barier
     Kluczem do sukcesu jest indywidualizacja potrzeb osób bezrobotnych, dostosowana do ich wieku, wykształcenia i stanu zdrowia.
     Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych w programie „Praca = Samodzielność” wypracowała trzy modele zatrudnienia dla trzech wybranych grup - dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, osób z chorobą psychiczna i osób z niepełnosprawnością słuchu, w tym także głuchych. Program daje szansę osobom bardzo młodym, ale także tym dojrzałym, bo dotyczy ludzi w wieku od 18 do 64 lat.
     To trudne i ambitne przedsięwzięcie, bo wydaje się, że tacy ludzie w ogóle nie są rozpatrywani jako przydatni i pełnoprawni pracownicy.
     Projektem objęto dwa miasta - Elbląg i Olsztyn oraz oba powiaty ziemskie. Po półtorarocznej pracy okazało się, że to działa!
     
     66,7 procent uczestników programu podjęło pracę w różnych miejscach. Co ważne, nie w specjalnie tworzonych zakładach pracy chronionej, ale na otwartym rynku. Okazuje się, że praca jest dla każdego. Nawet dla osoby z zespołem Down’a, która świetnie sobie radzi w roli pracownika biura rachunkowego.
     
     Poszukiwania sposobu

     W pracy nad nowym podejściem do wprowadzania ludzi z takimi dysfunkcjami na otwarty rynek pracy pomogli niemieccy partnerzy, którzy mają już doświadczenie w pracy wspomaganej. Przedstawiciele dwóch organizacji: Remstal Werkstatten der Diakonie Statten e.V. Oraz Paulinenpflege Winnenden e.V razem ze specjalistami z ERKON-u pokazali jak taki system działa w ich kraju. Przyjrzeli się także temu, jak do rozwiązywania tego problemu podchodzi się w Polsce.
     
     Metoda
     ERKON stworzył trzy zespoły ze specjalistami z każdego obszaru zainteresowania. Znalazło się w nich po dwóch ekspertów, psycholog, doradca zawodowy, lekarz medycyny pracy i trenerzy pracy, czyli ludzie przygotowani do bezpośredniej i stałej pracy z uczestnikami. Wszyscy pojechali do warsztaty do Niemiec. Potem odbyli tam staże. W marcu 2013 roku wypracowane modele zostały wprowadzone w życie. Wszyscy uczestnicy programu „Praca = Samodzielność” dostali swoich trenerów pracy, zapewniających im wsparcie na każdym etapie jego realizacji.
     
     Praca wspomagana
     Kluczową zasadą jest indywidualne podejście do każdej osoby objętej systemem pracy wspomaganej. Pod uwagę brane są jej predyspozycje, umiejętności, otwartość, ale także problemy czy obiekcje związane z podjęciem pracy. Ważne są kontakty z pracodawcami, którzy także muszą nauczyć nowego podejścia do niepełnosprawności swojego pracownika.

 


     Praca = samodzielność
     ERKON jest polskim liderem wprowadzania pracy wspomaganej w naszym kraju. Przypomnijmy, poprzedni program realizowany z fińskim partnerem
''Indywidualne ścieżki zatrudnienia'', kierowany do osób z grupy wiekowej 45+ został pierwszym polskim laureatem prestiżowej nagrody Komisji Europejskiej Regio Star. Specjaliści z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych poszli teraz o krok dalej, bo zajęli się osobami, których tak naprawdę do tej pory nie brano pod uwagę jako pełnoprawnych pracowników. A główną zasadą tych działań jest idea: wyszkolić – zatrudnić – utrzymać w zatrudnieniu.
     
     

Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych
     Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 15
     tel. (55) 232-69-35
     http://erkon.elblag.com.pl
     
     
---------- Ogłoszenie sponsorowane -----------

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl