Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prawica razem czy osobno?

Elbląg, Prawica razem czy osobno?
Stefan Rembelski

Rozmowa ze Stefanem Rembelskim, przewodniczącym Ruchu Społecznego AWS w Elblągu.

Joanna Ułanowska-Horn: Jak pan ocenia wyniki pańskiego startu w wyborach?
     Stefan Rembelski: Nie były one dla mnie zaskoczeniem.
     
     J.U.: Ile pan zebrał głosów?
     S.R.: 250.
     
     J.U.: To mało...
     S.R.: To bardzo mało.
     
     JU.: Dlaczego tak się stało?
     S.R.: To nie jest nawet dobry wynik samorządowy. Myślę jednak, że w wielu miejscach w kraju tak się stało. Wiele osób startujących z list AWSP nie miało przekonania do startu w wyborach, ponieważ sama formuła startu AWS i RS AWS była dla wielu zupełnie nie do przyjęcia. Jestem, tak samo jak wiele osób z RS AWS, zawiedziony tym, co się stało. Mogliśmy rozegrać to inaczej.
     
     J.U.: AWS nie wszedł do parlamentu, ale czy zbiera siły przed wyborami samorządowymi?
     S.R.: Myślę, że taka mobilizacja następuje we wszystkich formacjach politycznych, również w ugrupowaniach posierpniowych. To proces naturalny. Mamy przed sobą kampanię samorządową i trzeba znaleźć taką formułę, by ugrupowania posierpniowe mogły startować razem, bez głębokich podziałów.
     
     J.U.: To znaczy, że prawica zaczęła o tym myśleć...
     S.R.: Takie konsultacje są czynione. Sądzę, że doprowadzą do pozytywnego finału.
     
     J.U.: W jakiej kondycji znajduje się po wyborach elbląska prawica? Czy na skutek wyborczej porażki rozproszyła się czy nadal jest zwarta?
     S.R.: Sam wynik wyborów parlamentarnych w jakimś stopniu determinuje te rozmowy. Ci, którzy znaleźli się w parlamencie (Prawo i Sprawiedliwość - przyp. aut.) rozmawiają trochę z pozycji wygranej. Rozmowy mogą być trudne, ale sądzę, że nie będą aż tak dalece utrudnione, by porozumienie nie było możliwe. Ktoś musi zrobić krok do tyłu, ktoś krok do przodu.
     
     J.U.: Czy biorą państwo pod uwagę ewentualną możliwość koalicji, łączenia się z innymi ugrupowaniami prawicowymi?
     S.R.: To jest konieczność. Specyfika wyborów samorządowych jest zupełnie inna. Dziś nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądała ordynacja wyborcza. Zapowiadane są zmiany. Taka była przecież zapowiedź ugrupowań lewicowych.
     
     J.U.: Tak jak pan wspomniał, są prowadzone konsultacje z innymi ugrupowaniami posierpniowymi. Jakimi? Solidarnością, Unią Wolności, Prawem i Sprawiedliwością...
     S.R.: Trudno jest mi się wypowiadać np. za struktury Solidarności, natomiast trzeba też mieć na uwadze, że są to tysiące ludzi, którzy funkcjonują w zakładach pracy, w swoim środowisku. Prawdopodobnie będą uczestniczyć w wyborach. Prawo i Sprawiedliwość podchodzi do tego z pewnym dystansem, nie ma na dzisiaj żadnych, jednoznacznych deklaracji, natomiast myślę, że koledzy z PiS bacznie będą obserwować, co się będzie działo. Unia Wolności - tak sądzę - chyba ma świadomość, że współpraca jest konieczna. To są w końcu ludzie, którzy wywodzą się również z ugrupowań posierpniowych.
     
     J.U.: A ugrupowania związane bliżej z kościołem?
     S.R.: Nic nie stoi na przeszkodzie, by wszyscy się tu znaleźli, zarówno PPCHD i ZCHN, to była przecież kiedyś AWS.
     
     J.U.: Krzysztof Piesiewicz, mąż opatrznościowy nowego RS AWS, miałby tworzyć nową formację. Jaka by ona miała być?
     S.R.: Postuluje jedną rzecz, która jest nam bardzo potrzebna: żebyśmy nie firmowali się znaczkami, "korzeniami", tak jak to było czynione dotychczas. Krzysztof Piesiewcz zaproponował stworzenie szerszej formuły dla ludzi, którzy się będą utożsamiać z pewnym kierunkiem, opartym na innym spojrzeniu na społeczeństwo. To ma być konstruktywna prawica, nie obarczona zaszłościami i - powiem to słowo - jadem nienawiści, który czasami można było odczuć w środowiskach prawicowych.
     
     
     Wywiady STUDIA EL w Elbląskiej Telewizji Kablowej Vectra El emitowane są we wtorki i piątki, zawsze po Wiadomościach Elbląskich o 17.15, 20.00 i 22.00.
Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ???????????????.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  !(2001-10-27)
 • Panie Przewodniczący , przeciez nie posiada Pan żadnych predyspozycji do bycia Przewodniczącym. Dziwi się Pan ze tak mało ludzi głosowało na Pana .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Marek(2001-10-27)
 • Rozgrywanie, rozmowy, porozumienia, dogadywanie się, łączenie, koalicje, a tak w rzeczywistości prawica urządza taniec Chochoła, lub jak kto woli pogoń kundla za własnym ogonem. Szkoda czasu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Roman(2001-10-27)
 • Panowie! Zwińcie sztandary i do lamusa historii ! Naród już was rozliczył, nie chce z wami mieć do czynienia. A wy na now: łączenie, dzielenie,...... Dosyć, basta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wkur(2001-10-28)
 • Stefek, powiedz, jako ten były bezrobotny skąd wziąłeś money na nową Avensis???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ;)(2001-10-29)
 • Szkoda, ze ta cala rozmowa jest na temat kot z kim a kto przeciwko. Nie wyglada na to, politycy sa zatroskani terazniejszoscia i przysloscia kraju. Wola sie zabawiac ukladaniem list wyborczych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tramp(2001-10-29)
 • to kara za to że nie idziesz z klasą robotniczą i mieszczańską a bratasz się z zaczodnim kapitałem tak tak rembalski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-10-29)
 • Wypowiedzmy wojnę hiper- i supermarketom zagranicznym - powiedział w poniedziałek pod kaliskim ratuszem ponad 2 tysiącom protestujących tam kupców z południowej Wielkopolski wicemarszałek Sejmu Andrzej Lepper. Po południu odbyła się tam manifestacja przeciw zamiarom budowy w tym mieście kolejnego wielkopowierzchniowego sklepu jednej z zagranicznych firm handlowych. Protestujący przyszli z czarnymi flagami i transparentami. Znaczna część sklepów, w tym wszystkie należące do "Społem" PSS, zamknięto na prawie dwie godziny. Kupcy wręczyli władzom Kalisza list protestacyjny wraz z 17 tys. podpisów osób przeciwnych budowie. Plan budowy nowego hipermarketu o powierzchni 8000 m.kw. negatywnie zaopiniowała już komisja rozwoju i promocji Rady Miasta. Kupcy twierdzą, że nowy obiekt wyeliminuje w mieście prawie 140 małych sklepów, a pracę straci około 800 osób, głównie kobiet. Wicemarszałek stwierdził, że w żadnym kraju posiadającym wystarczającą sieć sklepów obcy kapitał nie jest zwalniany z podatków oraz korzystania z gotowej infrastruktury miasta. Zrobię wszystko, aby nawet już istniejące supermarkety wyprowadziły się z Polski. Wystarczy, abyśmy zmienili kilka ustaw, które stworzą im (właścicielom supermarketów) takie same warunki działania, jakie mają polscy handlowcy - powiedział do tłumu manifestantów. Wicemarszałek zapowiedział, że jeśli ten rząd będzie nadal ślepo wierzył Radzie Polityki Pieniężnej i Leszkowi Balcerowiczowi, to "Samoobrona" nie podzieli jego losu. O prezesie NBP powiedział, że ponosi on winę za tysiące ludzi, którzy z powodów materialnych targnęli się na własne życie i doprowadzi do tego, by polityka tego szubrawca i szkodnika była ścigana jako zbrodnia przeciwko ludzkości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  a.Leper(2001-11-06)
 • skąd to dzisiaj? przecież to prehistoria, a pomarzyć - dobra rzecz .....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanin(2002-01-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne Oscar Ventura
OKOWOKO s.c.
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada