Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prawie 200 tys zł na cmentarze wojenne

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski przeznaczył w tym roku 199.900 zł na bieżące utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych w województwie.

Jedną z najwyższych kwot dotacji -13 280 zł - przekazano na wykonanie prac porządkowo-pielęgnacyjnych na cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej w Braniewie z II wojny światowej. Cmentarz wojenny w Braniewie jest największym tego typu obiektem w województwie warmińsko-mazurskim, a pod względem liczby pochowanych również w Europie. Spoczywa na nim ponad 31 tys. żołnierzy radzieckich. Dotację w tej samej wysokości przekazano na utrzymanie cmentarzy wojennych na terenie Olsztyna.
     Jednak środki finansowe przeznaczone na odpowiednie utrzymanie nekropolii są wciąż niewystarczające. Wobec czego wojewoda zwrócił się do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o dofinansowanie prac renowacyjnych na cmentarzach. Efektem działań były m.in. remonty nagrobków, wykonanie tablic informacyjnych, czy odnowienie krzyży na dziesięciu cmentarzach wojennych. Najwyższa kwotę dotacji - 34 500 zł - przeznaczono na renowację cmentarza w Suwie w gminie Olsztynek.
     Starania wojewody w zakresie pozyskiwania pieniędzy na odpowiednie utrzymanie nekropolii, wynikają z przywróconych kompetencji w tym zakresie przez nowelizację ustawy o grobach i cmentarzach wojennych z 2006 roku.W zakres obowiązków wojewody wchodzi m.in. decydowanie w takich sprawach jak ekshumacja z grobów wojennych, wystrój cmentarzy, czy treść napisów inskrypcyjnych.
     Stan zachowania i utrzymania cmentarzy wojennych województwa warmińsko-mazurskiego jest w większości przypadków dobry bądź zadowalający, co potwierdzają prowadzone kontrole.
Biuro Prasowe Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fronty lakierowane mdf połysk różne kolory RAL
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
Fronty lakierowane mdf mat różne kolory RAL