UWAGA!

Prawosławni i grekokatolicy rozpoczynają święta

 Elbląg, Prawosławni i grekokatolicy rozpoczynają święta
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

Tegoroczne święta Wielkiej Nocy w wyznaniach prawosławnym i grekokatolickim odbywają się tydzień po rzymskokatolickich. Trwające trzy dni święta rozpoczną się zatem już w tę niedzielę.

Katolicy świętują Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (po 21 marca). U prawosławnych i grekokatolików musi być spełniony jeszcze jeden warunek – niedziela wielkanocna musi wypadać także po zakończeniu Paschy żydowskiej, która również jest świętem ruchomym. I to właśnie stąd bierze się różnica dotycząca czasu.
       W tym roku około 200 osób wyznania prawosławnego i 150 rodzin grekokatolickich zasiądzie przy świątecznym stole tydzień po świętach rzymskokatolickich. - Wielkanoc w swej tradycji jest podobna do rzymskokatolickiej – opowiada pani Katarzyna. – Malujemy pisanki, święcimy pokarmy i jemy wspólnie niedzielne śniadanie. Nasze święta trwają trzy dni i to chyba jest podstawowa różnica.
       Ważną różnicą między świętami wyznawców rzymskokatolickich, a wyznawcami obrzędów wschodnich jest to, że wierni prawosławni i grekokatolicy w czasie tych świąt wspominają zmarłych i odwiedzają ich groby. Różnice tkwią również w szczegółach obrządków. Przed wyjściem na procesję kapłan otwiera Carskie Wrota – główne drzwi w ikonostasie, które otwarte są przez cały następny tydzień, jako symbol tego, że Chrystus przez swoje zmartwychwstanie otworzył wszystkie drzwi, także bramę do nieba.
       Wszystkim wiernym chrześcijanom Kościołów Wschodnich życzymy rodzinnych świąt pełnych radości i spokoju.
      
Karolina Król

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Nowy słownik ortograficzny pod redakcją Edwarda Polańskiego podaje, że poprawną formą jest przymiotnik greckokatolicki, pisany bez łącznika, ponieważ wyraz ten składa się z dwóch członów nierównorzędnych: określającego i określanego, tj. katolicki w obrządku greckim. Forma grekokatolicki jest kalką z języka ukraińskiego i jest w polszczyźnie niepoprawna. Ale w odniesieniu do wyznawcy używamy nazwy grekokatolik, a nie greckokatolik.
  • Wesołych Świąt????
  • Wesołych Świąt, bez znaków zapytania, to przez pomyłkę. Pozdrawiam
  • nie bądź mądrzejszy od telewizora nienawidzę głupoty czym chcesz się popisać
  • Zdrajcy Duda i Morawiecki i Kaczyński oddają kopalnię Krupiński wartą 2 biliony za 1/5000 wartości podejrzanej firmie z kapitałem zagranicznym!!!
  • Szczęśliwych świąt dla braci chrześcijan!
  • piękna ta greckokatolicka świątynia, oby jak najprędzej zaczęły się w niej nabożeństwa,
  • piękna ta greckokatolicka świątynia, oby jak najprędzej rozpoczęły się w niej nabożeństwa, radosnych świąt 2018 życzę.
  • co do przedmówcy - przepraszam, że taki off-top, ale z tą Kopalnią Krupiński naprawdę jest jakiś ostry przekręt, który - wbrew pozorom - będzie miał wpływ na życie każdego obywatela tego kraju, jesli do tego dojdzie. Radzę się zainteresować tym szybko, zanim będzie za późno.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    LekarzEmeryt(2018-04-07)
Reklama