UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prawosławni i grekokatolicy rozpoczynają święta

 
Elbląg, Prawosławni i grekokatolicy rozpoczynają święta
fot. Anna Dembińska, arch. portEl
Reklama

Tegoroczne święta Wielkiej Nocy w wyznaniach prawosławnym i grekokatolickim odbywają się tydzień po rzymskokatolickich. Trwające trzy dni święta rozpoczną się zatem już w tę niedzielę.

Katolicy świętują Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (po 21 marca). U prawosławnych i grekokatolików musi być spełniony jeszcze jeden warunek – niedziela wielkanocna musi wypadać także po zakończeniu Paschy żydowskiej, która również jest świętem ruchomym. I to właśnie stąd bierze się różnica dotycząca czasu.
       W tym roku około 200 osób wyznania prawosławnego i 150 rodzin grekokatolickich zasiądzie przy świątecznym stole tydzień po świętach rzymskokatolickich. - Wielkanoc w swej tradycji jest podobna do rzymskokatolickiej – opowiada pani Katarzyna. – Malujemy pisanki, święcimy pokarmy i jemy wspólnie niedzielne śniadanie. Nasze święta trwają trzy dni i to chyba jest podstawowa różnica.
       Ważną różnicą między świętami wyznawców rzymskokatolickich, a wyznawcami obrzędów wschodnich jest to, że wierni prawosławni i grekokatolicy w czasie tych świąt wspominają zmarłych i odwiedzają ich groby. Różnice tkwią również w szczegółach obrządków. Przed wyjściem na procesję kapłan otwiera Carskie Wrota – główne drzwi w ikonostasie, które otwarte są przez cały następny tydzień, jako symbol tego, że Chrystus przez swoje zmartwychwstanie otworzył wszystkie drzwi, także bramę do nieba.
       Wszystkim wiernym chrześcijanom Kościołów Wschodnich życzymy rodzinnych świąt pełnych radości i spokoju.
      
Karolina Król
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nowy słownik ortograficzny pod redakcją Edwarda Polańskiego podaje, że poprawną formą jest przymiotnik greckokatolicki, pisany bez łącznika, ponieważ wyraz ten składa się z dwóch członów nierównorzędnych: określającego i określanego, tj. katolicki w obrządku greckim. Forma grekokatolicki jest kalką z języka ukraińskiego i jest w polszczyźnie niepoprawna. Ale w odniesieniu do wyznawcy używamy nazwy grekokatolik, a nie greckokatolik.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 5
  (2018-04-06)
 • Wesołych Świąt????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  (2018-04-06)
 • Wesołych Świąt, bez znaków zapytania, to przez pomyłkę. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 1
  (2018-04-06)
 • nie bądź mądrzejszy od telewizora nienawidzę głupoty czym chcesz się popisać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 14
  (2018-04-06)
 • Zdrajcy Duda i Morawiecki i Kaczyński oddają kopalnię Krupiński wartą 2 biliony za 1/5000 wartości podejrzanej firmie z kapitałem zagranicznym!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 9
  (2018-04-06)
 • Szczęśliwych świąt dla braci chrześcijan!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  (2018-04-06)
 • piękna ta greckokatolicka świątynia, oby jak najprędzej zaczęły się w niej nabożeństwa,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2018-04-07)
 • piękna ta greckokatolicka świątynia, oby jak najprędzej rozpoczęły się w niej nabożeństwa, radosnych świąt 2018 życzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2018-04-07)
 • co do przedmówcy - przepraszam, że taki off-top, ale z tą Kopalnią Krupiński naprawdę jest jakiś ostry przekręt, który - wbrew pozorom - będzie miał wpływ na życie każdego obywatela tego kraju, jesli do tego dojdzie. Radzę się zainteresować tym szybko, zanim będzie za późno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  LekarzEmeryt(2018-04-07)
Reklama