UWAGA!

Prezydent chce łączyć szpitale

 Elbląg, Prezydent chce łączyć szpitale
fot. arch. portEl.pl

Szpital przy ulicy Żeromskiego zostanie przejęty przez szpital przy ul. Komeńskiego. W tej sprawie 7 czerwca odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Pierwsze zmiany już są. Dyrektor Szpitala Miejskiego przeszła na emeryturę, jej obowiązki przejął Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego. Dzisiaj na konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski poinformował o szczegółach połączenia szpitali. 

Zasady łączenia dwóch miejskich szpitali wypracował powołany w lutym przez prezydenta zespół, w którego skład wchodziło 31 osób, wśród nich radni, przedstawiciele dyrekcji szpitali, lekarzy, pielęgniarek, związkowcy i urzędnicy. Za połączeniem na zaproponowanych warunkach było 19 osób, 5 było przeciw, 3 osoby z zespołu wstrzymały się od głosu. Pozytywną opinię wyraził NFZ oraz trzy spośród pięciu związków zawodowych (oba ze szpitala przy ul. Komeńskiego i jeden z trzech ze szpitala przy Żeromskiego). Ostateczna zgoda należy do Rady Miejskiej, 7 czerwca o godz. 15 odbędzie się nadzwyczajna sesja, poświęcona jedynie tej sprawie.
      
       Prezydent: nie będzie prywatyzacji
      
- Nie ma żadnych planów prywatyzacji miejskich szpitali, to są nieprawdziwe pogłoski. Łączymy obie placówki, bo taki podmiot ma większe szanse na korzystny kontrakt z NFZ i ujęcie w tak zwanej mapie usług medycznych. Nadal będzie to samodzielny zakład podstawowej opieki zdrowotnej – przekonywał dzisiaj na konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski. - Chcemy zatrzymać spiralę zadłużenia i skonsolidować obie placówki, by zwiększyć również szanse na fundusze unijne na ich rozwój. Brak decyzji może grozić likwidacją, a ja nie wyobrażam sobie, by któryś ze szpitali przestał funkcjonować.
       Sytuacja finansowa, szczególnie Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego, jest trudna. Z wyliczeń ratusza wynika, że miasto w latach 2000-2015 dofinansowało Szpital Miejski łączną kwotą 41 mln zł, a mimo to zobowiązania wymagalne wynoszą obecnie 7,5 mln złotych, a placówka od lat przynosi straty, w sumie ponad 9 milionów w ostatnich pięciu latach. Dla porównania Elbląski Szpital Specjalistyczny przy ul. Komeńskiego otrzymał w latach 2000-2015 około 10 milionów dofinansowania (8 mln od Ministerstwa Obrony Narodowej, gdy był szpitalem wojskowym i 2,1 mln od miasta, gdy przeszedł w ręce samorządu), a wyniki ma o wiele lepsze: w latach 2011-2014 miał w sumie 650 tysięcy złotych nadwyżki, dopiero w ubiegłym roku przyniósł stratę w wysokości 1,2 mln zł. Skąd się wzięła? Jak wynika z opracowania ratusza, szpital musiał odprowadzić zaległe składki ZUS z umów zleceń, które świadczył na rzecz placówki jeden z Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.
       - Szpital Miejski nie ma funduszy, by pokryć straty na swojej działalności. W budżecie miasta też nie ma na ten cel zarezerwowanych pieniędzy. Jedynym rozwiązaniem jest konsolidacja ze szpitalem przy Komeńskiego. Szpitale nie zostaną połączone z dnia na dzień, to procedura rozłożona w czasie i gwarantująca zabezpieczenie socjalne dla pracowników – twierdzi prezydent.
       Projekt zmian przewiduje, że przez trzy lata od połączenia nie zmieni się liczba „białego personelu”, zostaną też w ciągu 2,5 roku wyrównane w górę płace osób zatrudnionych dotychczas na tych samych stanowiskach w obu szpitalach. Liczba etatów niemedycznych zmniejszy się o 16,5 (przy 650-osobowej załodze obu szpitali).
       - Zmniejszenie zatrudnienia będzie się odbywać tylko poprzez przechodzenie na emeryturę lub wygaśnięcie dotychczasowych umów na czas określony. Na pewno będzie jeden dyrektor naczelny. Pani Wiesława Lech, dotychczasowa dyrektor Szpitala Miejskiego, przeszła na emeryturę, obowiązki dyrektora Szpitala Miejskiego powierzyłem panu Mirosławowi Gorbaczewskiemu (dyrektorowi szpitala przy ul. Komeńskiego – red.), będzie on kierował oboma szpitalami z biura przy ul. Żeromskiego – deklaruje prezydent.
      
       Potrzeba 47 milionów
      
Jeśli Rada Miejska zaakceptuje ten plan, najpóźniej w listopadzie powinien być zarejestrowany w sądzie nowy szpital, który nadal za patrona ma mieć Jana Pawła II. Nie wiadomo, jaką będzie nosił nazwę, ale to najmniejszy problem. O wiele większym będzie pozyskanie pieniędzy na modernizację w obu placówkach, by dostosować je do coraz surowszych wymagań Ministerstwa Zdrowia. Miasto planuje na ten cel przeznaczyć do 2020 roku 47 milionów złotych, z czego około 40 mln ma pochodzić z funduszy unijnych.
       - Mamy możliwość wydania 10 milionów ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, trzeba sięgnąć po te pieniądze i po kolejne środki z unijnych konkursów – dodaje Witold Wróblewski.
       W rozwiązaniu wypracowanym przez zespół ds. połączenia szpitali promowane jest rozwiązanie, że to placówka przy ul. Komeńskiego będzie miała blok operacyjny i wszystkie oddziały zabiegowe, a także wewnętrzny, pediatryczny i rehabilitacji kardiologicznej. W szpitalu przy Żeromskiego swoją siedzibę ma mieć oddział okulistyczny, psychiatryczny, chorób płuc, rehabilitacji ogólnej, detoksykacji, chorób zakaźnych i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. To więc oznacza koniec planów stworzenia przy ul. Żeromskiego Szpitala Matki i Dziecka.
      

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Debilizm i głupota. Kolejne miliony wydawane na marno.
  • Żądam referendum odwoławczego zarządu Miasta Elbląga!!!!!
  • Niech on już lepiej nic więcej nie robi i POda sie do dymisji razem ze swoimi "przyjaciółmi"!!!!
  • Faktycznie, bo przez te ponad pół roku ile tow. z POPSL mogliby darować Niemcom czy innym Ruskim (Kwach-Tarnów) nazywając to ratowaniem polskiego przemysłu. Oczywiście z nagrodą za staranie się. A tu przychodzi taki PIS i gada, że banki i zakłady mają być znowu polskie, po co? Przecież lepiej za grosze pracować u Niemca czy Francuza. I jaki luksus nie trzeba wyjeżdżać z kraju. Tak bardzo starał się o to Balcer, Lewanda, a później POPSL, a tu okazuje się, że jeszcze coś zostało nie sprzedane. PANOWIE JAK MOGLIŚCIE DO TEGO DOPUŚCIĆ!!!!! Takie przeoczenie, takie obrywy czy jak to nazwać? A jakie uznanie na zachodzie, przede wszystkim u Niemców. Bez armii, a wszystko zdobyte (zdobyte napisałem na wyrost, bo przecież coś za coś np. stanowiska w UNII). Czy Pan tego nie widzi, że znowu będzie hasło "wasze ulice, a nasze kamienice" ?
  • Kolejna ustawka kolesi. Miasto na skraju bankructwa, no to trzeba rozebrać jeszcze to co jest do sprzedania.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    4
    agemo(2016-06-01)
  • Jakim cudem banki i zaklady beda znowu polskie, jesli juz zostaly sprzedane. Zostaly sprzedane bo nie mialy odpowiedniego kapitalu na modernizacje i zakup nowoczesnych technologii. Zrozumcie to, raz na zawsze, ze postep technologiczny byl przyczyna utraty wielu polskich fabryk. Wszystkie obecnie powstajace zaklady, jesli buduja je obcokrajowcy rowniez nie beda polskie. Jesli chodzi o nasze szpitale to nikt ich nie chce sprzedac, beda mialy jedna dyrekcje i niebeda dublowaly oddzialow.
  • Zostały sprzedane nielegalnie ze złamaniem przepisów. Wyceny zaniżone 10 krotnie. To podstawa do anulowania umów. Nie trzeba ich odkupować. Wystarczy anulować umowy.
  • @babunia. .. pokaz mi oddziały, które są dublowane w tych szpitalach. Samo przejęcie zadłużonego szpitala przez inny zadłużony szpital nie wygeneruje nagle zysku. W moim odczuciu tu chodzi o likwidację bardziej kosztownych oddziałów, ewentualnie ich prywatyzację. Pytanie czy nie stracą na tym pacjenci. .. no cóż, zapewne pozostanie nam w wielu przypadkach położenie się do tej "rzeźni" na Królewieckiej albo wyjazd do "zaprzyjaźnionego" Olsztyna.
  • chodzi o to że wszyscy sa de.. !!!!
  • Jak można być Dyrektorem obu szpitali jednocześnie ? Taka decyzja nie jest zgoda wg prawa.
  • Na Żeromskiego nie będzie Szpitala Matki i Dziecka, oddziały dziecięce będą tylko na Komeńskiego - takie są plany i będą realizowane
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    plmokn(2016-06-01)
  • Pan Gorbaczewski dopiął swego, 47 mln a 40 mln ma pochodzić z funduszy unijnych, palcem po wodzie pisane przy polityce PISu i wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak nic będzie stary, nowy większy bankrut. To żadne rozwiązanie problemu. Ludzie kiedyś będą tylko wspominać o tym, że owszem kiedyś był w Elblągu, dobry szpital na Komeńskiego ale "Wróbel' go zlikwidował, bo to nie ma co czarować, to będzie likwidacja dobrej placówki Panie Prezydencie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    2
    Głupota.(2016-06-01)
Reklama