Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przedszkole dla dzieci z autyzmem

Od czterech lat Przedszkole Specjalne nr 1 przy ul. Polnej specjalizuje się w edukacji dzieci autystycznych. Tej grupie wychowanków przedszkole oferuje coraz bogatsze i nowatorskie formy zajęć. Od dziś do końca kwietnia trwa rekrutacja dzieci.

- Specyfika funkcjonowania dzieci autystycznych, zwłaszcza na płaszczyźnie kontaktów interpersonalnych i komunikacji, wymaga stworzenia im optymalnych warunków rozwoju - mówi Aleksandra Misiuk z Przedszkola Specjalnego nr 1. - We wrześniu ubiegłego roku uruchomiony został u nas drugi oddział dla dzieci z autyzmem. Jego powstanie jest niezwykle istotne zarówno dla dzieci z tą niepełnosprawnością, jak również dla rodziców. Dzięki fachowemu wsparciu pedagogów rodzice mają możliwość nie tylko zrozumieć specyfikę autyzmu, ale również uczą się, jak na co dzień radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami.
     Zajęcia odbywają się w małych, czteroosobowych grupach. Z każdą grupą dzieci pracuje dwóch specjalistów oligofrenopedagogów oraz pomoc nauczyciela. Mała liczba wychowanków w grupie daje możliwość zróżnicowania metod nauczania, indywidualnie do potrzeb każdego dziecka.
     - Dzieci podczas typowych działań przedszkolnych, takich jak zabawy tematyczne, plastyczne czy ruchowe, uczą się nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, skutecznej komunikacji oraz poznają obowiązujące zasady i normy społeczne - dodaje Aleksandra Misiuk. - Dzieci uczestniczą również w zajęciach aktywizujących, jak np. świadomość ciała kontakt i komunikacja Knill’ów, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, w zajęciach netodą dobrego startu, terapii piaskowej, zajęciach logorytmicznych czy zajęciach ruchowych, które odbywają się na odpowiednio przystosowanej i bogato wyposażonej sali rehabilitacyjnej. W pracy z dziećmi wykorzystujemy także nowatorskie formy zajęć. Jedną z nich są zajęcia teatroterapii, prowadzone przez przygotowanego w tym zakresie pedagoga. W zależności od indywidualnych potrzeb dzieci korzystają z pomocy psychologa, logopedy czy rehabilitanta. Każde dziecko autystyczne objęte jest także indywidualna pomocą na terenie swojej grupy.
     Należy podkreślić, że dla każdego wychowanka opracowywany jest przez zespół specjalistów indywidualny program edukacji i terapii, uwzględniający specyficzne potrzeby oraz poziom zaburzeń autystycznych. Celem przedszkola jest doprowadzenie do takiej poprawy funkcjonowania dzieci, aby mogły w przyszłości samodzielnie lub z minimalnym wsparciem funkcjonować w szkole a także w środowisku społecznym.
     Warunkiem przyjęcia do Przedszkola Specjalnego nr 1 jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wystawione przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną ze wskazaniem placówki. Podobnie jak w innych przedszkolach na terenie Elbląga, rekrutacja odbywa się corocznie od 1 do 30 kwietnia. O przyjęciu dziecka decyduje kolejność składanych podań, wynika to z ograniczonej liczby miejsc w placówce. Do przedszkola przyjmowane są dzieci z Elbląga, z terenu gminy Elbląg oraz miast i gmin sąsiednich.
     - Mówiąc o edukacji przedszkolnej i wyrównywaniu szans, nie możemy zapominać o dzieciach ze szczególnymi trudnościami, a tym samym specjalnymi potrzebami, które na równi ze zdrowymi rówieśnikami mają prawo do dobrze zorganizowanej, umożliwiającej ich indywidualny rozwój edukacji przedszkolnej - przekonuje Aleksandra Misiuk. - Od dwudziestu lat nasze przedszkole oferuje specjalistyczną pomoc dzieciom z różnorakimi niepełno sprawnościami - zapewnia całodniową opiekę, wychowanie, edukację oraz rewalidację i rehabilitację dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną, dysfunkcjami ruchu i chorobami genetycznymi.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)