Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Miejsce dumania Miejsce dumania

Przełamać ciszę

Elbląg, Przełamać ciszę (fot. MUR)

W tym tygodniu Stowarzyszenie Kulturalne „Viva-Art.” oraz „Światowid” rozpoczęły realizację kolejnego projektu współpracy transgranicznej, który potrwa do listopada.

- Projekt „Przełamać ciszę” ma charakter integracyjny i adresowany jest do szerokich grup: dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, ich rodziców, opiekunów a także terapeutów, nauczycieli, artystów i członków organizacji pozarządowych - mówi Teresa Miłoszowska, koordynator polsko-rosyjskiego przedsięwzięcia. - Ważną rolę odgrywają w nim także młodzi wolontariusze. Naszymi działaniami chcemy objąć szeroką reprezentację społeczności lokalnych z regionów przygranicznych. Poprzez udział w szkoleniach, konferencji i warsztatach artystycznych uczestnicy projektu podzielą się swoimi doświadczeniami w dziedzinie terapii przez sztukę. Udział we wspólnych warsztatach umożliwi niepełnosprawnym uczestnikom samorealizację i twórczą aktywność. Wolontariusze zdobędą kolejne doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi i wzmocnią proces integracyjny grup. Dla rodzin, terapeutów, opiekunów oraz kadry projekt będzie doskonałą okazją do prezentacji i wymiany doświadczeń, poszerzenia swojej wiedzy oraz nawiązania bezpośrednich kontaktów.
     Pierwszego dnia zajęcia poprowadziły Anna Domańska, Agnieszka Wolna-Żak, Monika Latuszek, Marta Osowska, Beata Wrzosek i Grażyna Tarasewicz. Swoimi spostrzeżeniami w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi podzieliły się przedstawicielki strony rosyjskiej - Wiera Malcewa ze Społecznej Organizacji Wsparcia i Ochrony Praw Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Ruczejok” w Zielonogradzku oraz Wiktoria Bondarienko - surdopedagog pracująca w Państwowej Szkole dla Dzieci Niesłyszących w Sosnówce k/ Zielonogradzka. Ta ostatnia zaprezentowała też bardzo interesująca metodę terapii piaskowej, którą od kilku lat stosuje w pracy z młodzieżą niesłyszącą.
     Goście z obwodu kaliningradzkiego z dużym zainteresowaniem zapoznali się z metodami pracy rehabilitacyjno-terapeutycznej z dziećmi z zaburzonym rozwojem i ich rodzinami, prowadzonymi w elbląskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Terapeutycznym dla Dzieci i Młodzieży.
     W środę uczestnicy projektu w ramach zajęć wyjazdowych zapoznawali się z realizacją programu terapeutycznego w pracy z osobami niepełnosprawnymi w placówkach podległych Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie.
     - Każdorazowy przyjazd do Elbląga jest dla nas dużym wydarzeniem i przeżyciem. Przede wszystkim dlatego, że tutaj mamy wspaniałych przyjaciół, którzy dzielą się z nami swoimi osiągnięciami. Nie ma co ukrywać, w Polsce dba się o ludzi niepełnosprawnych, szczególnie o dzieci i młodzież, którzy mogą liczyć na pomoc państwa i wsparcie wyspecjalizowanych organizacji pozarządowych. Mamy się czego uczyć. Wiele pomysłów i metod pracy udało się już nam przenieść na nasz grunt - powiedziała Wiera Macewa, szefowa zielonogradzkiej organizacji, która wiele już zrobiła, żeby pomóc tamtejszym dzieciom niepełnosprawnym.
     Przed uczestnikami projektu „Przełamać ciszę” jest jeszcze wiele działań, m.in. warsztaty artystyczne w Elblągu i Zielonogradzku, połączone ze specjalistycznymi szkoleniami oraz międzynarodowy plener plastyczny nad polskim morzem, których ukoronowaniem będzie wystawa poplenerowa.
     

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Floral
Clinex Grill
Clinex W3 Multi
Pieczątki Trodat