Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dary lasu 1 Dary lasu 1

Przyszkolne muzeum geologiczne

 
Elbląg, Przyszkolne muzeum geologiczne
Rek

Wczoraj (21 czerwca) odbyło się uroczyste otwarcie naszego lapidarium. Przy Szkole Podstawowej nr 16 powstało lapidarium geologiczne, mini ośrodek edukacji geologicznej i środowiskowej, składające się kolekcji skał pochodzących z Wysoczyzny Elbląskiej. Zobacz zdjęcia.

W kwietniu bieżącego roku Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Sadowej podjęła się realizacji zadania edukacyjnego pod nazwą „Ogródek petrograficzny – Szkolne Muzeum Geologiczne”. Projekt polegał na zagospodarowaniu terenu przed szkołą, tzw. „zielonego zakątka”, w celach dydaktycznych. Powstało lapidarium geologiczne, mini ośrodek edukacji geologicznej i środowiskowej, składające się kolekcji skał pochodzących z Wysoczyzny Elbląskiej. Nasze lapidarium zlokalizowane jest na otwartej przestrzeni, przed głównym wejściem do budynku szkolnego.
     Realizację tego zadania rozpoczęliśmy edukacją uczniów, czym jest lapidarium. Na lekcjach przyrody, informatyki i godzinach wychowawczych oraz na apelu samorządu uczniowskiego zapoznaliśmy brać uczniowską z założeniami szkolnego lapidarium. Na korytarzu szkolnym powstała gazetka tematyczna opatrzona zdjęciami ukazującymi kolejne etapy powstawania naszego mini muzeum geologicznego Dzięki życzliwości przyjaciół szkoły – Zakładowi Kamieniarskiemu „Gran Marmi” w Jazowej, firmie transportowej „Janeczek” z Milejewa, Państwu Annie i Zbigniewowi Samsel z firmy reklamowej „Fantazja” w Elblągu, Państwu Katarzynie i Janowi Puzio, Panu Adamowi Adamczykowi, Panu Mariuszowi Cieszewskiemu, Panu Sylwestrowi Stanickiemu – wyszukaliśmy głazy (granity, gnejsy, marmury, piaskowce, piasek, żwir, torf) i przetransportowaliśmy wybrane okazy na teren szkoły. Wspólnymi siłami oznaczyliśmy ich nazwy, zaprojektowaliśmy tablicę informacyjną i tabliczki znamionowe skał.
     W tym czasie trwały prace ziemne na terenie wybranym pod lapidarium. Regularnie odbywały się prace porządkowe i czyszczenie skał. Uczniowie z klasy czwartej i szóstej z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem włączyli się do tworzenia ogródka petrograficznego. Z zachwytem przyglądaliśmy się pięknym wyrobom kamiennym z firmy „Gran Marmi”.
     Przy dużym zainteresowaniu nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników administracyjnych i wspaniałych ludzi o wielkim sercu wczoraj (21 czerwca) odbyło się uroczyste otwarcie naszego lapidarium. Zaproszeni goście dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, a tym samym od dziś można oglądać piękne okazy kamiennego archiwum skał, w których „zaklęte” jest kilka miliardów lat istnienia życia na Ziemi.
     Sponsorem głównym naszego przedsięwzięcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie. Utworzone lapidarium będzie stale uzupełniane i modernizowane. Niewątpliwie jest innowacyjnym, trwałym elementem zagospodarowania otoczenia szkoły i miejscem terenowych zajęć przyrodniczych.
Marzena Otłowska i Ewa Kotlik, koordynatorki projektu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce
Fototapety z dmuchawcami
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Fototapety do salonu