Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Razem łatwiej w SOSW nr 2

 
Elbląg, Razem łatwiej w SOSW nr 2 fot. nadesłana
Rek

Od kilu tygodni na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu wychowankowie placówki uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych realizowanych w ramach projektu „Razem łatwiej”.

Najważniejsze cele projektu „Razem łatwiej” to:
     - podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie,
     - zapewnienie możliwości podnoszenia kompetencji rodziców oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie rozpoznawania wczesnych symptomów występowania zjawiska przemocy w rodzinie,
     - minimalizacja zachowań agresywnych na terenie szkoły i w środowisku rodzinnym, rówieśniczym poprzez ukazanie zachowań alternatywnych w sytuacjach wyzwalających agresję, rozwijanie przez dzieci i ich rodziców samoświadomości własnych emocji i uczuć, obniżenie zachowań antyspołecznych u dzieci,
     - rozwijanie kompetencji wychowawczych rodziców i opiekunów dzieci oraz wychowawców na rzecz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie poprzez wspólny udział w zajęciach zapewniających konstruktywne wykorzystanie czasu wolnego oraz wpływających na wszechstronny rozwój dzieci,
     - zwiększenie zaangażowania rodziców, opiekunów w proces edukacyjny, wychowawczy i rewalidacyjny swojego dziecka,
     - budowanie pozytywnego wizerunku placówki poprzez upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa oraz przeciwdziałania przemocy,
     - zwrócenie uwagi, że dbanie o właściwy rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny, społeczny między innymi poprzez wzajemną pomoc, współpracę, empatię przeciwdziała rozwijaniu się zachowań agresywnych oraz przemocy.
     Realizacja projektu pozwala na tworzenie sytuacji, w których członkowie społeczności Ośrodka mają więcej okazji do poczucia bycia we wspólnocie, między innymi poprzez realizację wspólnych zadań. To pozwala budować klimat zaufania i bezpieczeństwa, pobudza aktywność uczniów, wychowanków, rodziców i nauczycieli oraz pozwala wykorzystać znane strategie radzenia sobie z przemocą, a jednocześnie poszerzać repertuar posiadanych umiejętności interpersonalnych.
     Minimalizowanie zachowań agresywnych w środowisku rodzinnym i rówieśniczym można prowadzić poprzez ukazanie zachowań alternatywnych w sytuacjach wyzwalających agresję, rozwijanie przez dzieci i rodziców samoświadomości własnych emocji i uczuć, wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz uczenie radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Dlatego projekt zakłada zajęcia socjoterapeutyczne, sportowe, taneczne i profilaktyczno-teatralne, w których uczestniczą dzieci wraz z bliskimi.

  fot. nadesłana fot. nadesłana


     Zajęcia pozalekcyjne organizowane w ramach projektu „Razem łatwiej” to judo, które prowadzi trener UKS „Olimpia” - Integracyjny Klub Sakura.
     Najważniejszym przesłaniem zajęć jest zwrócenie uwagi, że uprawianie sportu to nie tylko dbanie o właściwy rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny, ale także alternatywny i konstruktywny sposób radzenia sobie ze złością i agresją, a rozwój zainteresowania sportem, to sposób na konstruktywny i pasjonujący sposób spędzania czasu wolnego.
     Zajęcia taneczne prowadzi specjalistka z CSE „Światowid” w Elblągu - Centrum Tańca „Promyk”, która ukazuje taniec jako alternatywną formę rozładowania napięć, złości i frustracji, uczy dzieci alternatywnych form spędzania czasu wolnego bez komputera i innych zagrożeń wynikających z współczesnej cywilizacji.
     Zajęcia profilaktyczno – teatralne prowadzi aktorka Teatru Dramatycznego w Elblągu. Zajęcia umożliwiają uczestnikom zaprezentowanie siebie – swoich uczuć, lęków, niepokojów (wykorzystanie dramy), wspólne wypracowanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z przemocą. Zajęcia teatralne są także ogromną pomocą w rozwiązywaniu sporów i konfliktów w grupie oraz aktywizują uczniów i rodziców w działaniach grupowych.
     

Marzena Żachowska, pedagog SOSW Nr 2
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Dlaczego wszystkie zajęcia są tylko dla dzieci bardziej sprawnych, a o tych ze specjalnymi potrzebami zapomina się i usuwa poza nawias. Bo się nie poskarżą?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 0
    (2013-10-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z mapami
Fototapety ze sztuką
Naklejki na meble
Fototapety ze sportami