Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Razem znaczy lepiej

 
Elbląg, Razem znaczy lepiej
fot. Anna Dembińska

Powstał, by reprezentować ich interesy zawodowe, a także by stać na straży odpowiednich standardów. Głośno mówi o problemach, nie ucieka od trudnych tematów i jest dowodem na to, że w grupie można więcej. Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych świętuje 25 lat. Zobacz zdjęcia z uroczystej gali.

To nie przypadek, że obchody 25- lecia samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych odbyły się 12 maja. To właśnie wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.
     Na uroczystą galę w elbląskim teatrze przyjechała m.in. Urszula Krzyżanowska – Łagowska, która była pierwszym prezesem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Polsce. To jedna z osób, dzięki którym ten samorząd zaczął działać. Ideę, by go stworzyć przywiozła ze stypendium w Kanadzie, na którym przebywała w latach 80.
     - Kiedy byłam członkiem prezydium zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego obserwowałam, jak lekarze przygotowują swój samorząd. Pomyślałam, że może i my pokusimy się o to, żeby zorganizować własny. Nie wszystkie pielęgniarki go chciały, mówiły, że środowisko jest nieprzygotowane, że Polskie Towarzystwo przepadnie, bo nikt nie będzie chciał płacić dwóch składek. Jednak większość członków prezydium wzniosła się ponad własne interesy i zagłosowała "za" – wspominała Urszula Krzyżanowska – Łagowska podczas uroczystości w elbląskim teatrze.
     Dzięki wysiłkom wielu ludzi odpowiedni projekt znalazł się w Sejmie. Ostatecznie ustawa o samorządzie pielęgniarek i położnych została podpisana 19 kwietnia 1991 r. przez ówczesnego prezydenta – Lecha Wałęsę. Do teraz zrzeszenie to dba o godność, etykę oraz o normy moralne.
     Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu powstała w 1992 r. Cztery lata później jej siedzibą stał się budynek przy ul. Gustawa Morcinka, którą Izba dzieliła z samorządem lekarskim. Od 2012 r. pielęgniarki zajmują cały budynek.
     - Obecnie to ciągła praca i w zależności od tego, jak zmienia się sytuacja polityczna i gospodarcza, tak zmienia się praca naszego samorządu. Mieliśmy nowe ustawy o zawodzie, regulujące naszą pracę, mamy kolejne nowelizacje ustaw, to dla nas ważne momenty – mówiła Halina Nowik, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Elblągu. - Zmieniły się sposoby nauczania, w tej chwili kształcimy wyłącznie na poziomie studiów wyższych. To też jeden z naszych sukcesów, że obecnie do zawodu wchodzą osoby dobrze przygotowane, wykwalifikowane na wysokim poziomie.
     Obecnie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych działa na terenie Elbląga, powiatu elbląskiego i braniewskiego. Zrzesza 1884 pielęgniarki i pielęgniarzy oraz 141 położnych.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna