Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Realny program

Rozmowa z Barbarą Dyrlą, pełnomocnikiem prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

W czwartek elbląscy radni jednogłośnie przyjęli "Program wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami" Jakie są jego główne założenia?
     Program zakłada poprawę warunków życia osób niepełnosprawnych w naszym mieście. Poruszamy się w czterech obszarach - edukacja, zatrudnienie, zdrowie i integracja ze społeczeństwem i w tych czterech obszarach są rozpisane konkretne cele i zadania. Program jest przewidziany na cztery lata, choć jest przedsięwzięciem otwartym.
     
     Może podać pani jakieś przykłady? Jakie konkretnie sprawy będzie można teraz załatwić?
     Aby w ogóle rozpocząć załatwianie różnych spraw, uznaliśmy za konieczne stworzenie bazy danych o osobach niepełnosprawnych. Cały czas poruszamy się w obszarze danych szacunkowych i choć nasze statystyki pokrywają się z innych opracowaniami, to i tak są to wciąż szacunki. A co później? Na przykład w zakresie edukacji - utworzenie tzw. "ciągów edukacyjnych", które umożliwią edukację dzieci od przedszkola, przez szkołę podstawową i gimnazjum, aż po szkołę średnią. Powołamy specjalny zespół, który opracuje profile kształcenia i zbada, jakie są potrzeby w tym zakresie. Zostaną również uruchomione specjalne programy umożliwiające studiowanie.
     
     Ile osób niepełnosprawnych mieszka dziś w Elblągu?
     Posługujemy się wciąż liczbą 20 tysięcy. Są to dane, które uzyskujemy m.in. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale także z organizacji pozarządowych zrzeszających niepełnosprawnych. Jest to około 14 procent mieszkańców Elbląga. Nie różni się to od średnich światowych, bo według badań od 10 do 14 procent ludzi są to osoby z różnymi niepełnosprawnościami.
     
     Czy uda się zrealizować wszystkie założenia programu?
     Myślę, że tak. I to, co zasługuje na podkreślenie i daje gwarancję jego realności, to fakt, że powstał przy współudziale przedstawicieli organizacji pozarządowych pracujących na rzecz niepełnosprawnych i przy współudziale samych osób niepełnosprawnych.
     
     Niepełnosprawni współtworzyli program, ale czy będą także współuczestniczyć w realizacji jego celów?
     Dużo zadań jest przeznaczonych dla organizacji pozarządowych. Na 2003 rok jest już opracowany harmonogram zadań i są konkretnie wymienione nazwiska osób niepełnosprawnych. Wiele z nich to przedstawiciele tych organizacji.
     
     Chyba jednym z najpoważniejszych wciąż problemów osób niepełnosprawnych są bariery architektoniczne.
     Jednym z zadań programu jest właśnie likwidacja tych barier. Przedstawiciele osób niepełnosprawnych mają już swój udział w odbiorach nowych budynków, a w programie zakładamy także ich udział już na poziomie projektowania wszystkich inwestycji.
     
     
     Zobacz także: "Program dla niepełnosprawnych"
przyg. OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem