UWAGA!

Rocznica niepodległości integrowała mieszkańców

 Rocznica niepodległości integrowała mieszkańców
(fot. Martyna Mieczkowska)

Mieszkańcy gminy Elbląg przez kilka miesięcy brali udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach, służących uczczeniu rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizowało je stowarzyszenie Integracja – Współpraca – Aktywność z z podelbląskiego Władysławowa.

Propozycje kierowane do środowiska lokalnego były efektem działań czterech wiejskich szkół w: Pilonie, Węzinie, Gronowie Górnym i Nowakowie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Komorowie i filii w Nowakowie oraz aktywnie działających organizacji pozarządowych. Te ostatnie z braku infrastruktury publicznej koncentrowały się na działaniach plenerowych oraz przedsięwzięciach realizowanych w partnerstwie z organizacjami pożytku publicznego i instytucjami Elbląga.
       Stowarzyszenie Integracja – Współpraca – Aktywność ( IWA) z siedzibą we Władysławowie, chcąc zaktywizować społeczność dawnego Ellerwaldu, przygotowało w 2018 roku kilka przedsięwzięć:
       - z CSE „Światowid” zorganizowano w październiku muzyczno - integracyjne spotkanie plenerowe, które miało charakter międzysąsiedzkiej biesiady połączonej ze wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych, warsztatami gry na bum bum rurkach dla dzieci, budowaniu „wspólnego domu” z patyczków kreatywnych. Wobec braku infrastruktury kulturalno- oświatowej w tej części gminy Elbląg wydarzenie plenerowe było jedyną okazją do wspólnego włączenia się mieszkańców w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, przypomnienia sobie ważnych wydarzeń historycznych, pieśni patriotycznych naszych dziadków i ojców oraz ich upowszechniania wśród dzieci i młodzieży.
       - z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną w Elblągu, Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym, Miejską Biblioteką Publiczną w Ostródzie oraz kilkoma szkołami w okresie od maja do listopada zrealizowano projekt „Odkrywamy Karty Niepodległej”, współfinansowany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz gminę Elbląg. Przedsięwzięcia projektowe służyły upowszechnianiu wiedzy o historii Polski wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez gry planszowe, konkursy, quizy oraz współorganizację „Nocy Bibliotek 2018”. Obecnie trwają prace nad wydaniem kalendarza Pro Patria, którego kartki są owocem prac fotograficznych uczniów szkół z gmin wiejskich Elbląg i Ostróda. Tuż przed Świętem Niepodległości - - 9 listopada – odbył się wieczór gier planszowych i rodzinnych potyczek w ostródzkiej bibliotece (na zdjęciu obok). Trwają konkursy „Wiem o Niepodległej”. 

  Rocznica niepodległości integrowała mieszkańców
(fot. Martyna Mieczkowska)


       Działania projektowe realizowane na krańcach Krainy Kanału Elbląskiego- w Elblągu i Ostródzie są dowodem na to, że poznawanie historii Polski i budowanie poczucia dumy z dokonań Polaków może odbywać się poza klasą szkolną i salą konferencyjną.
       Wszystkie działania Stowarzyszenia IWA służyły z jednej strony budowaniu tożsamości lokalnej i kreowaniu postaw patriotycznych w oparciu o dokonania Polaków na przestrzeni ostatnich stu lat a z drugiej zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych i międzysąsiedzkich na Żuławach Elbląskich, będących tyglem wielu kultur. Wydarzenia plenerowe, happeningi, gry i quizy okazały się ciekawą alternatywą obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i pomogły zacieśnić współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami kultury i edukacji Krainy Kanału Elbląskiego.
      

Oprac. Teresa Wojcinowicz, koordynator projektu „Odkrywamy Karty Niepodległej”

       ----- materiał promocyjny ------

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie