Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rotarianie pomagają małym pacjentom hospicjum

Elbląg, Rotarianie pomagają małym pacjentom hospicjum
Sala Dziecka wyposażona dzięki zaangażowaniu rotarian - tu wraz z gośćmi mała Angelika (fot. WS)

Pomoc dzieciom jest dla nas potrzebą serca, a pomoc małym pacjentom hospicjum – zaszczytem – mówi prezydent Elbląskiego Klubu Rotary Kazimierz Mieszczyński. Klub przekazał już specjalistyczny sprzęt medyczny, a także zaprojektował i wyposażył Salę Dziecka w placówce przy ul. Toruńskiej. A wszystko zaczęło się od małej Angeliki… Zobacz fotoreportaż.

Rotarianie podkreślają, że na sercu leży im pomoc potrzebującym dzieciom. Bez chwili zastanowienia ruszyli więc do działania, gdy w ubiegłym roku mała Angelika potrzebowała respiratora. Dziewczynka ma dziś 4 lata i jest pacjentką Hospicjum św. Jerzego. Pokój dzieli z 12-letnim Pawłem. Rotarianie, przy wsparciu kolegów z niemieckiego Leer oraz zaprzyjaźnionych firm zakupili w ubiegłym roku m.in. kosztowny respirator, specjalistyczne łóżko oraz meble. Wartość daru to ok. 35 tys. zł.
     Gdy hospicjum zostało przeniesione do nowej siedziby przy ul. Toruńskiej rotarianie przystąpili do realizacji nowego zadania – od projektu i aranżacji wnętrza, po całkowite wyposażenie Sali Dziecka. Dziś (13 października) odbyło się uroczyste zakończenie tego działania, które pochłonęło kolejne 35 tys. zł.
     - Pomoc dzieciom jest dla nas potrzebą serca, a pomoc dzieciom w hospicjum – zaszczytem – mówił prezydent Elbląskiego Klubu Rotary Kazimierz Mieszczyński. – Do pomocy spontanicznie ruszyli nasi przyjaciele z Leer, a także zaprzyjaźnione firmy. Dzięki nim udało się zaprojektować i wyposażyć salę małych pacjentów. Sala nr 23, gdzie leży nasza ulubienica, Angelika, przypomina teraz bardziej dom niż szpital. Od firm pozyskaliśmy m.in. dwa fotele czuwające, żaluzje, meble, firanki. Nasi niemieccy przyjaciele ofiarowali telewizor, a DVD przekazał znany elbląski salon RTV ZEW. Hospicjum pomagamy od lat, jednak najbardziej na sercu leżą nam jego najmłodsi pacjenci – dodał. – Zachęcamy także inne organizacje i firmy do wspierania tej placówki.
     - Dzięki pomocy rotarian sala dzieci przypomina dom rodzinny, a to poprawia komfort ich życia – mówiła dr Wiesława Pokropska, dyrektor hospicjum. – Walczymy o to, by choroba nie odbierała im chęci życia.

 


     Działalność Hospicjum św. Jerzego finansowana jest ze środków NFZ. Te jednak wystarczają (i to też bez szaleństw) na zabezpieczenie podstawowych potrzeb pacjentów, czyli leki, środki czystości, środki higieniczne i inne. Wyposażenie budynku to już zupełnie inna sprawa. Niedawno hospicjum przeniosło się do nowowybudowanej siedziby przy ul. Toruńskiej. Koszt inwestycji to 6,5 mln zł. Obiekt trzeba było jednak wyposażyć w sprzęty. Część środków na ten cel podarowało Stowarzyszenie na Rzecz Hospicjum Elbląskiego. Potrzeby jednak są i każde wsparcie sponsorów jest mile widziane.
     Obecnie w hospicjum przebywa 28 pacjentów (dorosłych i dwójka dzieci).
     - To obłożenie 100-procentowe – mówi dr Wiesława Pokropska. – Na miejsce oczekują jeszcze dwie osoby, które obecnie przebywają w szpitalu. Ponadto opieką hospicyjną objęci są pacjenci w domach. Do dzieci dojeżdżamy w promieniu 80 kilometrów, do dorosłych w promieniu 30 km.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini