UWAGA!

Rozmawiali o agresji

 Elbląg, Wykład wygłosiła psycholog, dr Irena Sorokosz.
Wykład wygłosiła psycholog, dr Irena Sorokosz.

Dyrektorzy szkół, przedstawiciele rad rodziców i samorządów uczniowskich, policjanci a także psycholodzy wzięli udział w powiatowej konferencji pn. „Agresja w szkole - jak jej przeciwdziałać”, która odbyła się wczoraj (14 grudnia) w Pasłęku.

Konferencja była jednym z elementów realizowanego przez powiat elbląski programu „Bezpieczny powiat”. Do Pasłęka przyjechali dyrektorzy szkół, przedstawiciele rad rodziców i samorządów uczniowskich wszystkich typów szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu elbląskiego. Udział w spotkaniu wzięli również: Andrzej Sawicki z elbląskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wiesław Detmer, naczelnik Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych z Elbląga i Pasłęka oraz Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, jak również przedstawiciele samorządów gminnych powiatu elbląskiego.
     W programie konferencji znalazły się wykłady m.in. dotyczące źródeł powstawania agresji w szkole i metod przeciwdziałania jej, policjant zaprezentował najczęściej występujące zagrożenia na terenie szkół powiatu elbląskiego - a dominują drobne kradzieże, najczęściej telefonów komórkowych - natomiast Marcelina Tatarynowicz, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku, omówiła wyniki badań ankietowych uczniów klas pierwszych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Z badań tych wynika, że 30 proc. uczniów nie czuje się bezpiecznie na terenie szkoły, a najczęstsza forma agresji wśród uczniów to agresja słowna.
     Podczas konferencji młodzież wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez psychologa z pasłęckiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
     Na zakończenie każdy z uczestników mógł zabrać głos w otwartej dyskusji. Uczniowie zwrócili uwagę na problem występowania agresji także wśród nauczycieli, co, ich zdaniem, przekłada się agresywne zachowania wśród młodzieży.
     
A

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Poinno się wprowadzić do szkół program "ZERO Tolerancji" i certyfikować szkoły w tym zakresie jak ISO
  • Niestety, uważam, że to tzw. reforma oświaty przyniosła najwięcej złego szkole. Dzieci wyrwane ze środowiska, w którym były znane(szkoła podstawowa) i wrzucone w "tygiel" nowej szkoły (nieszczęsnego gimnazjum) nie będą czuły się pewnie jak każdy w nowym środowisku. Żeby "oswoić" tę nową przestrzeń- trzeba czasu i pewnej bliskości, o którą trudno, gdy szkoła duża, wychowawca zaś ma ze swoimi wychowankami np. godzinę czy dwie tygodniowo zajęć. A młodzież sfrustrowana, pogrążona w depresji, nastawiona w większości przypadków, czegokolwiek by się nie tknęła,na zysk ("co ja z tego będę miał?")- bo przygląda się NAM DOROSŁYM- w domu i życiu publicznym- reaguje apatią albo agresją. Nawet dorośli, gdy znajdą się tam, gdzie ich nie znają, zachowują się często inaczej niż zwykle- cóż dopiero dzieci! Trzeba im dać coś do zrobienia, pozwolić się mylić, ale WYMAGAĆ! No i własnym przykladem dowodzić, że warto robić coś z pasją. I utwierdzać w przeświadczeniu, że potykanie się na drodze pełnej przeszkód, to rzecz zwyczajna. Trzeba tylko iść dalej...
Reklama