Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem.... Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem....

Ruszają na Ukrainę, by poznać swoich sąsiadów

Elbląg, Ruszają na Ukrainę, by poznać swoich sąsiadów

Dziś (4 lipca) 25-osobowa grupa dzieci wraz z opiekunem wyruszy z Elbląga do Tarnopola. Celem wizyty jest zawiązanie przyjaźni między polskimi i ukraińskimi rówieśnikami, a także poznanie kultury, historii, folkloru, jak również języka swoich sąsiadów.

„Elbląg i Tarnopol – miasta partnerskie. Poznajemy siebie i nasze małe ojczyzny” to nazwa projektu realizowanego przez Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Oddziału w Elblągu w ramach polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży.
     - Miasta Elbląg i Tarnopol są miastami partnerskimi od 1992r. – przypomina Irena Budzyńska, Przewodnicząca Zarządu Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. - Dotychczas współpraca odbywała się na płaszczyźnie wymiany doświadczeń z zakresu funkcjonowania gospodarki komunalnej, współpracy gospodarczej i kultury. Realizacja tego programu zapoczątkuje współpracę w zakresie edukacji dzieci i młodzieży.
     Projekt trwać będzie 10 dni i obejmuje: podróż do Tarnopola, 8 dni zajęć merytorycznych oraz powrót do Elbląga. Tematyka zajęć obejmie zagadnienia z historii miast Elbląga i Tarnopola.
     - Młodzież przygotuje prezentacje dotyczące historii miast, z których pochodzą – mówi Irena Budzyńska. - Omówią ich dzieje, zaprezentują najważniejsze elementy z historii powstania miast, przedstawią przemiany, jakie miały miejsce w ostatnim 20-leciu, a także dzień dzisiejszy.
     - Uczestnicy projektu – 25-osobowa grupa z Elbląga i okolic oraz 25-osobowa grupa młodych ludzi z Tarnopola - przedstawią wcześniej przygotowane materiały i programy artystyczne obrazujące kulturę regionów, z których pochodzą - strona ukraińska Podole, zaś strona polska - Warmię i Żuławy Wiślane - dodaje. - Wiodącymi zagadnieniami będą tutaj folklor (taniec, śpiew, kostium), architektura (budownictwo sakralne) oraz dorobek artystów (rzeźba, malarstwo).
     Młodzi ludzie, uczestnicy polsko-ukraińskiej wymiany, w trakcie zajęć będą również poznawać język swoich sąsiadów. W lekkiej formie będą uczyć się zwrotów grzecznościowych, formuł i wyrażeń przydatnych w życiu codziennym oraz kontaktach towarzyskich.
     - Celem zajęć językowych, które będą towarzyszyć wszystkim realizowanym zadaniom, będzie uświadomienie młodzieży, iż oba języki mają wspólną etymologię – wyjaśnia Irena Budzyńska. - Powyższe założenia z zakresu historii lokalnej, kultury regionów oraz nauki podstaw języków polskiego i ukraińskiego będą realizowane w formie warsztatów, prezentacji, koncertów, wycieczek historycznych i krajoznawczych oraz poznawania dziedzictwa kulturowego – wizyty w muzeach i instytucjach kultury.
     Jak podkreśla Irena Budzyńska, celem nadrzędnym projektu jest zapoznanie młodzieży polskiej i ukraińskiej z historią miast Elbląga i Tarnopola oraz kulturą regionów z których pochodzą.
     - Udział w projekcie przyczyni się do kształtowania poglądów i postaw, a także zmiany w nastawieniu do siebie obu społeczeństw - dodaje. - Młodzi przedstawiciele sąsiadujących ze sobą narodów poprzez wzajemne poznanie historii wytworzą poczucie wspólnoty historycznej, a tym samym staną się w przyszłości świadomymi realizatorami współczesnych celów i zadań jakie stoją przed Polską i Ukrainą.
     Projekt „Elbląg i Tarnopol – miasta partnerskie. Poznajemy siebie i nasze małe ojczyzny” otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury. Jego partnerem ukraińskim jest Centrum Kultury „Berezie” i Urząd Miejski w Tarnopolu.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ciekawe czy pogadają sobie o rzeziach Polaków na Wołyniu? Młodzi pewnie nic nie wiedzą, podręczniki historii wybielone z takich informacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-07-04)
 • Drogi przedmówco, może ograniczą się tylko do rozmów o wysiedleniach oraz paleniu wiosek i cerkwi w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-07-04)
 • O Bieszczadach tak ale czy o mordowaniu na masową skalę? Coś wiem o tym bo straciłem tam część rodziny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-07-04)
 • A co ty myślisz, że Polaczki to święci. A kto gnębił mniejszość ukraińską w okresie międzywojennym. TO nie Polacy, no tak, bo to naród bez skazy. Co z Ukraińcami robiła A K? Poczytaj sobie historię, ale tę prawdziwą. Czy wiesz coś o Jaworznie? Tam Polacy w 1947 r zamordowali MOJEGO DZIADKA - tylko dlatego, że był Ukraińcem. Można by tak wiele - ale do czego to doprowadzi? Tylko odrodzi się wzajemna nienawiść. Czy o to tobie chodzi. Polacy tylko potrafią żyć historią, a nie patrzeć w przyszłość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-07-04)
 • I co może powojujemy jeszcze z 50 lat. .. .. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Antracyt(2008-07-04)
 • Mój ojczym pochodził z okolic Tarnopola. Nie czuł się Ukraincem. Był Polakiem. Cieszyłby sie jednak z realizacji tego projektu. Historia ta prawdziwa, niezmanipulowana mówi wprost : grzechy po jednej i po drugiej stronie były liczne!! Przykro mi, że zacietrzewieni internauci po jednej i po drugiej stronie wypisują takie komentarze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  chello10(2008-07-05)
 • Bardzo cieszy to, że młodzi maja szansę życ po nowemu. Bez wasni i historycznych zacietrzewień. W 2012 r. będziemy wspólnie gospodarzami EURO i czas najwyższy zakopać bardzo i to bardzo głęboko nienawiść i topory!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  basia m.(2008-07-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny