UWAGA!

Sąd upomni się o posłów

Dziś elbląski Sąd Okręgowy podjął decyzję o rozpoczęciu procedury uchylenia immunitetu poselskiego wobec posłów Samoobrony: Andrzeja Leppera i Danuty Hojarskiej.

Dzisiejsza decyzja pozwoli Sądowi Rejonowemu, gdzie toczą się sprawy karne przeciwko obojgu posłom, na wystąpienie do prezesa Sądu Okręgowego o uchylenie immunitetu. Prezes SO będzie z kolei mógł zwrócić się o to do ministra sprawiedliwości.
     Rzecznik Sądu Okręgowego, sędzia Ewa Mazurek:
     - Konstytucja pozwala jednak posłowi na to, że sam może podjąć decyzję o wyrażeniu zgody na uczestnictwo w postępowaniu karnym i zadecydować, czy immunitet ochroni go do czasu zakończenia mandatu poselskiego np. przed wykonaniem wyroku lub też zgodzić się na pełne uczestnictwo w postępowaniu karnym - od aresztowania po egzekucję wyroku.
     Broniąca obu posłów Samoobrony, Róża Żarska mówi, że Danuta Hojarska zgadza się na kontynuowanie procesów w elbląskim sądzie, jeśli... zgodę na to wyrazi Sejm.
     Podobne zapewnienie dwa tygodnie temu mecenas Żarska złożyła w imieniu Andrzeja Leppera, choć wskazała na wybór ścieżki danej posłom przez konstytucję.
     Szef Samoobrony odpowiada przed elbląską Temidą za obelgi, jakimi w styczniu 1999 r. podczas rolniczej blokady w Nowym Dworze Gdańskim obrzucał premiera Jerzego Buzka, wojewodę pomorskiego Tomasza Sowińskiego, szefa AWS Mariana Krzaklewskiego oraz ówczesnych ministrów rolnictwa i MSWiA: Jacka Janiszewskiego i Janusza Tomaszewskiego. Proces trwa od grudnia 1999 r.
     Andrzej Lepper wielokrotnie nie stawiał się na rozprawy i ostatnio sąd zarządził wobec niego przymusowe doprowadzenie przez policję.
     Danuta Hojarska z mężem Ryszardem oskarżona jest o sfałszowanie zezwolenia na widzenie z synem Łukaszem, który odbywa karę 3,5 lat więzienia za rozboje i wymuszenia. Druga tocząca się przeciwko niej w Elblągu sprawa dotyczy wyłudzenia w 1997 r. 220 tysięcy zł kredytu na zakup urządzeń rolniczych. Orzekający w tej sprawie sędzia zarządził areszt dla obojga małżonków z powodu podejrzeń o fałszowanie zaświadczeń lekarskich i przedłużanie tym samym procesu.
     Wszystkie trzy postępowania wstrzymał poselski immunitet.
     
     ***
     
     Procedura postępowania z wnioskiem o uchylenie immunitetu poselskiego zgodnie z zapisami z rozdz. 5 Regulaminu Sejmu:
     - minister sprawiedliwości, który pełni jednocześnie funkcję Prokuratora Generalnego zwraca się do marszałka sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej za przestępstwa, wykroczenia, o aresztowanie lub zatrzymanie.
     - marszałek przekazuje wniosek do sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich
     - komisja powiadamia posła o treści wniosku i terminie jego rozpatrzenia
     - poseł przedstawia komisji wyjaśnienia i własne wnioski - pisemnie lub ustnie
     - po rozpatrzeniu sprawy komisja uchwala sprawozdanie wraz z propozycją przyjęcia lub odrzucenia wniosku, które doręcza się posłom
     - sejm rozpatruje sprawozdanie; poseł, które wniosek dotyczy ma prawo zabrać głosu na posiedzeniu sejmu
     - sejm - bez uprzedniej dyskusji nad sprawozdaniem - w obecności co najmniej połowy liczby posłów, rozstrzyga sprawę większością co najmniej 2/3 głosów
     - sejm może także wskazać, że sądem właściwym do rozpoznania sprawy karnej jest sąd właściwy dla dzielnicy Śródmieście gminy Warszawa-Centrum
     - uchwała zostaje ogłoszona w dzienniku urzędowym - Monitor Polski
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Moim zdaniem, człowiek wobec którego jest prowadzone postępowanie karne nie powinien mieć możliwości kandydowania do sejmu (senatu) i wtedy nie byłoby niepotrzebnych dydskusji.
Reklama