Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ŚDM zawitają też do nas

Elbląg, ŚDM zawitają też do nas
- Wierzę, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przyniosą wspaniałe duchowe owoce - mówi ks. dr Wojciech Skibicki, fot. nadesłana

20 lipca rozpoczynają się obchody Światowych Dni Młodzieży w naszym mieście. O tym, jakie wydarzenia będą towarzyszyć świętu ludzi młodych, rozmawiamy z dyrektorem Diecezjalnego Centrum ŚDM ks. dr. Wojciechem Skibickim.

Marta Kowalczyk: - Czy już wiadomo ile osób z Elbląga, i z całej diecezji wybierze się do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem?
     Ks. dr Wojciech Skibicki: Papież Franciszek podkreśla, że w Krakowie odbędzie spotkanie młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży, na które on także został zaproszony. Chce w ten sposób podkreślić, że to młodzi ludzie są najważniejsi. W naszym Diecezjalnym Centrum ŚDM zarejestrowało się 291 osób z całej diecezji elbląskiej. Są też osoby, które rejestrowały się bezpośrednio w Krakowie lub też będą jechać jedynie na spotkanie z papieżem Franciszkiem bez rejestracji, więc naszych pielgrzymów będzie z pewnością więcej.
     
     - Mało młodzieży przyjedzie do nas z innych krajów, by brać udział w tzw. etapie diecezjalnym ŚDM. Wiadomo o kilkudziesięciu osobach. To jednak chyba nie powód, by rezygnować z zaplanowanych atrakcji i programu?

     - Oczywiście, że mniejsza liczba gości zagranicznych w ramach "Dni w Diecezji" poprzedzających bezpośrednio ŚDM Kraków 2016 nie jest powodem, by rezygnować, poprostu spotkanie naszej młodzieży z gośćmi z zagranicy będzie bardziej kameralne. Spodziewamy się grupy 48 osobowej w tym 36 osób z Niemiec, 7 z Brazylii i 5 z Malezji. W czasie ich pobytu będzie im zawsze towarzyszyć 30-osobowa grupa naszej młodzieży wolontariuszy ŚDM, bo przecież to spotkanie młodych.
     
     - Co według księdza warte jest uwagi i w czym mogą bez rejestracji wziąć udział elblążanie, korzystając z imprez zaplanowanych od 20 lipca?
     - Wszyscy nasi goście będą zakwaterowani w Elblągu u rodzin, które zadeklarowały swoją gościnność. Dwa dni 21 i 22 lipca będą przeznaczone bardziej na zwiedzanie okolic Elbląga. Zobaczą Mierzeję Wiślaną w tym Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Malbork. W tych dniach (21 i 22 lipca) zapraszamy elblążan do katedry św. Mikołaja na wspólny apel o godz. 21. Natomiast kolejne dwa dni będą związane z Elblągiem. W sobotę (23 lipca) nasi goście, przed południem będą zwiedzać Stare Miasto, a na godzinę 15.30 zapraszamy mieszkańców Elbląga do Bażantarni na mszę św. polową z udziałem pielgrzymów i wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży na polanie przy wiatach. Natomiast w niedzielę (24 lipca) będzie uroczysta liturgia o godz. 11.30 w katedrze św. Mikołaja, a następnie od godz. 16 świętowanie Dni w Diecezji, występy na scenie, gdzie będą się prezentować także nasi gości. Dla elblążan i gości będą przygotowane także liczne atrakcje i imprezy towarzyszące. Wieczór zakończy specjalnie przygotowany na tę okoliczność koncert Stowarzyszenia Inicjatyw Muzyczno -Kulturalnych "Attacca" w Galerii El o godzinie 19.
     
     - Wiele osób chciałoby w jakiś sposób wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, ale z różnych przyczyn musi zostać na miejscu. Co organizatorzy przygotowali z myślą o takich osobach?

     - Nasze całe siły łącznie z wolontariuszami, którzy będą posługiwać także w Krakowie, skupiliśmy na udziale w wydarzeniach centralnych ŚDM w Krakowie, dokąd wyjeżdżamy w poniedziałek (25 lipca). Na pewno będzie możliwość, śledzenia przebiegu Światowych Dni Młodzieży w mediach ogólnopolskich, także nasi elbląscy wolontariusze będą "korespondentami" dla naszych lokalnych mediów tradycyjnych jak również internetowych. Zapewne też wierni w parafiach poprzez modlitwę i np. apele będą duchowo łączyć się z młodymi świata i papieżem Franciszkiem w Krakowie.
     
     - Jakich owoców spodziewa się ksiądz po Światowych Dniach Młodzieży? Czy takie spotkania mogą ożywić życie duchowe w naszym mieście, w diecezji?
     - Oczywiście, uważam, że już ożywiły. Powstała silna grupa młodych ludzi skupionych przy Diecezjalnym Centrum ŚDM. Oni spotykają się od ponad roku, podejmują wiele inicjatyw, takich jak Koronka do Bożego Miłosierdzia odmawiana w różnych miejscach naszego miasta, odwiedziny chorych w szpitalach i domach opieki z prośbą o modlitwę w intencji ŚDM (był to tzw. program L4), wspólny taniec na placu Jagiellończyka, zaangażowanie w rekolekcje dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i wiele innych inicjatyw. Już sama grupa młodych ludzi, wolontariuszy, którzy chcą także ewangelizować, opowiadać swoich rówieśnikom o Jezusie, już jest wielkim owocem samych przygotowań. Wierzę, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przyniosą wspaniałe duchowe owoce.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
Naszywka GODŁO
Naszywki
Czapka z nadrukiem