Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sieć - fascynująca, ale i niebezpieczna

 
Elbląg, Sieć - fascynująca, ale i niebezpieczna
O cyberprzemocy do gimnazjalistów mówią uczniowie ZST w Elblągu (fot. KMP Elbląg)

Wśród gimnazjalistów poruszenie. "Foka" leży w szpitalu po tym, jak na Facebooku pojawiły się hejty. - Wszyscy mieli z niej "bekę", bo jest gruba i głupia – słychać głosy. - Dała się zbajerować chłopakowi, wypiła dwa drinki i zaczęła się rozbierać, a on to sfilmował i wrzucił do "sieci" – bezlitośnie komentują koledzy. Internet daje nieograniczone możliwości, ale jednocześnie niesie zagrożenia. O tym, jak zachowywać się, by w wirtualnej przestrzeni było bezpiecznie, mówią gimnazjalistom ich starsi koledzy z Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz policjanci.

Sytuacja, w jakiej znalazła się "Foka" to temat scenki dramatycznej przygotowanej przez uczniów ZST w ramach programu profilaktycznego realizowanego wspólnie z Komendą Miejską Policji w Elblągu pn. "Cyberprzemoc – jak się jej przeciwstawić". Takich scenek jest w programie kilka. Mówią m.in. o wrzucaniu do "sieci" zdjęć, które mogą zostać w nieodpowiedni sposób użyte przez osoby postronne. W jednej chwili niepozorna nastolatka, która chciała zaimponować kolegom ładną "słit focią", staje się obiektem kpin, bo ci przerobili ją na ... gwiazdę porno. Scenki mówią też o zawieraniu znajomości w Internecie, które okazują się niebezpieczne. Nie wiemy przecież, kto siedzi przed monitorem po drugiej stronie kabla. Może to być przestępca, który nieświadomą zagrożenia nastolatkę zwabi na spotkanie i skrzywdzi.
     W taki sposób, przystępnym językiem uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mówią do swoich młodszych kolegów z elbląskich gimnazjów. Ci znakomicie poruszają się w wirtualnej przestrzeni, korzystają z mediów społecznościowych, mają tam setki znajomych, wrzucają też zdjęcia, ale nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia mogą na nich tam czyhać. Spotkania w szkołach są właśnie po to, by uświadomić niebezpieczeństwo i wyjaśnić, jak mogą go uniknąć i jak reagować, gdy dzieje się coś niedobrego.
     - Gdybyś była ofiarą, jak "Foka" chciałabyś by ci ktoś pomógł? - pytał dziś (20 maja) w Gimnazjum nr 3 nadkom. Marek Cieślak z KMP w Elblągu. - Co powinna zrobić nękana dziewczyna? A świadkowie? Jak powinni się zachować?
     Młodzież odpowiadała: Powinna powiedzieć o sytuacji rodzicom lub zgłosić się do nauczycieli bądź pedagoga. Świadkowie również powinni powiedzieć o tym dorosłym, a nie podsycać nagonkę.
     Gimnazjaliści zapewniali, że wiedzą, że są czujni, że uważają na zawierane "w sieci" znajomości. - Przecież mogło dojść do wykorzystania, a nawet do wycięcia organów – komentowali scenkę, w której dziewczyna umawia się na spotkanie z tajemniczym wielbicielem, a w finale słychać już tylko jej przeraźliwy krzyk.

  A o odpowiedzialności karnej mówi nadkom. Marek Cieślak (fot. KMP w Elblągu)
A o odpowiedzialności karnej mówi nadkom. Marek Cieślak (fot. KMP w Elblągu)

Nadkom. Cieślak mówił im o odpowiedzialności karnej, jaka grozi za przestępstwa popełniane w Internecie. O karach za naruszanie wizerunku, zniesławienie, stalking czy za wulgaryzmy. - Warto pamiętać o odpowiedzialności, ostrożności i rozsądku – upominał policjant.
     Uczniowie ZST z kolei dodali: - Internet to fascynująca przestrzeń, ale niech będzie bezpieczna.
     Dzisiejsze spotkanie w Gimnazjum nr 3 było trzecim z dziesięciu zaplanowanych w ramach programu dotyczącego cyberprzemocy. Już wiadomo, że zapotrzebowanie jest większe. - W kolejnych odwiedzanych szkołach nauczyciele pytają o możliwość zorganizowania podobnych spotkań także z innymi klasami – mówi nadkom. Marek Cieślak.
     Natomiast 3 czerwca w kinie Światowid odbędzie się finał konkursu teatralnego dotyczącego scenek o tematyce przemocy. W roli aktorów wystąpią gimnazjaliści. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA